Polityka i społeczeństwo

PE przyjął zalecenia w sprawie kompleksowej i skoordynowanej unijnej strategii walki z rakiem

Sprawozdanie Komisji Specjalnej ds. Walki z Rakiem przyjęto w środę stosunkiem głosów 652 do 15; 27 posłów wstrzymało się od głosu.

PE zauważa, że w ponad 40 proc. wszystkich przypadków nowotworom można zapobiec dzięki skoordynowanym działaniom dotyczącym „behawioralnych, biologicznych, środowiskowych, związanych z pracą, społeczno-ekonomicznych i handlowych uwarunkowań zdrowia”. Dlatego europosłowie  domagają się, by zarówno Unia, jak i państwa członkowskie wprowadziły skuteczne środki profilaktyczne.

Środki te miałyby opierać się na niezależnej wiedzy specjalistycznej. Zaliczają się do nich programy finansowania, które mają zachęcić obywateli, by rzucili palenie, oraz działania, które mają ograniczyć szkody spowodowane spożyciem alkoholu i zapobiegać tym szkodom w ramach zmienionej strategii unijnej.

Parlament Europejski domaga się także, by w całej Unii obowiązkowo umieszczano na przodzie opakowania produktów spożywczych jednolite etykiety z informacją ich wartości odżywczej.

Chce także, by określono dopuszczalną wartość narażenia zawodowego dla przynajmniej 25 dodatkowych substancji.

Europosłów niepokoi fakt, że pacjenci nadal mają trudności w dostępie do usług opieki zdrowotnej i do badań klinicznych w innych krajach Unii. Domagają się więc zmiany dotychczasowych przepisów, aby ułatwić pacjentom mobilność i dostęp do wysoce specjalistycznego sprzętu i specjalistycznej opieki.

Europosłowie uważają, że potrzebujemy jednego zbioru przepisów, dzięki którym łatwiej będzie zatwierdzać korzystanie z transgranicznej opieki zdrowotnej i zwracać jej koszty. Przepisy te mają też gwarantować prawo do drugiej opinii medycznej. Posłowie twierdzą, że potrzeba także skuteczniejszej współpracy międzynarodowej oraz efektywniejszych transgranicznych badań klinicznych.

Aby zaradzić niedoborom leków przeciwnowotworowych oraz ułatwić dostęp do nich po przystępnych cenach, posłowie chcą rozszerzyć zakres wspólnie prowadzonych postępowań o udzielanie zamówień publicznych. Ma to dotyczyć zwłaszcza nowatorskich leków i terapii umożliwiających leczenie rzadkich rodzajów nowotworów i nowotworów wieku dziecięcego.

Eurodeputowani chcą także zróżnicować łańcuch dostaw leków przeciwnowotworowych, ściśle monitorować ich niedobory oraz stworzyć strategiczne zapasy najważniejszych leków.

Komisja Specjalna ds. Walki z Rakiem (BECA) Parlamentu Europejskiego powstała w czerwcu 2020 roku, a jej mandat wygasł 23 grudnia 2021 roku. Komisja zorganizowała konsultacje na niespotykaną dotąd skalę. Miały one formę wysłuchań publicznych. Przewodniczącym komisji był Bartosz Arłukowicz (EPL).

Źródło informacje: EuroPAP News


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM