Polityka i społeczeństwo

UKRAINA – SINGA, jedna z największych organizacji działających na rzecz włączenia uchodźców, uruchamia obywatelską platformę zakwaterowania w kilku państwach Europy

PARYŻ, 8 marca 2022 r. /PRNewswire/ – W związku z wojną w Ukrainie SINGA – międzynarodowa organizacja ułatwiająca nawiązywanie kontaktów pomiędzy miejscową ludnością i przybyszami z innych państw (osobami ubiegającymi się o azyl, uchodźcami) – wspiera realizację obywatelskich programów przyjmowania uchodźców w kilku europejskich państwach.

W zeszłym tygodniu z terenu Ukrainy uciekło ponad milion osób. Wojna może wywołać największą w tym wieku falę migracji na terenie Europy. Tragedia ta wyzwoliła jednocześnie nowe pokłady solidarności w całej Europie. W tym kontekście SINGA planuje rozwinąć swoją metodologię zakwaterowania obywatelskiego „J’accueille” („Witam”) w kilku europejskich państwach. We Francji i Belgii do programu SINGA przystąpiły już setki rodzin chcących otworzyć swoje domy dla osób zmuszonych do opuszczenia ojczyzny. Liczba rejestracji wzrosła dwudziestokrotnie w stosunku do okresu przed wybuchem wojny.

Dzięki programowi obywatele dysponujący wolnymi lokalami lub pokojami mogą przyjąć do siebie uchodźców na kilka miesięcy, aby ułatwić im skupienie się na realizacji podjętych projektów. Powstała w 2015 r. inicjatywa okazała się przynosić oczekiwane skutki – przystępujące do niej osoby mają czterokrotnie większe szanse na znalezienie pracy i sześciokrotnie większe szanse na zapewnienie sobie stałego miejsca do samodzielnego mieszkania. Jeszcze w sierpniu 2021 r. program ułatwił przyjęcie uchodźców z Afganistanu.

Obecnie SINGA zamierza uruchomić go w krajach graniczących z Ukrainą, czyli Polsce, Węgrzech, Słowacji, Rumunii i Mołdawii, a także innych europejskich państwach, które wyraziły gotowość przyjęcia uchodźców, zwłaszcza Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii i Włoszech.

W ramach przedsięwzięcia SINGA będzie zawierać partnerstwa oraz przekazywać metodologię i know-how w zakresie wsparcia społecznego, networkingu oraz kompetencji i narzędzi mediacyjnych wszystkim organizacjom pozarządowym i grupom obywatelskim, które zgłoszą na nie zapotrzebowanie.

„Przyjmowanie uchodźców przez obywateli to bardzo skuteczne rozwiązanie. Uważamy, że praktyczne doświadczenie, jakie zdobyliśmy od czasu rozpoczęcia działalności w 2015 r., powinno zostać przekazane każdej organizacji wyrażającej chęć wsparcia obywateli w stosowaniu tego rozwiązania” – mówi Vincent Berne, dyrektor francuskiego programu SINGA.

SINGA opowiada się za zrównoważoną polityką długofalowego włączenia wszystkich osób żyjących na uchodźstwie.

„Skala migracji cały czas rośnie. Zjawisko to będzie stale narastać wskutek globalnego ocieplenia klimatu i nawarstwiających się kryzysów geopolitycznych. Obecna sytuacja dobitnie pokazuje, że istnieje potrzeba wdrożenia polityki przyjęć i zrównoważonego włączenia wszystkich osób żyjących na uchodźstwie” – oświadcza Benoît Hamon, dyrektor generalny SINGA Global.

Odnośnik do pełnej wersji komunikatu prasowego – UKRAINE – SINGA deploys citizen hosting platform in multiple European countries – Singa (wearesinga.com)

Logo – https://mma.prnewswire.com/media/1761928/SINGA_Logo.jpg

Źródło: SINGA

Kontakt dla mediów:

e-mail: communication@singa.io

KONTAKT:

e-mail: myriam@singa.io

tel. +33650377667

Źródło informacji: PR Newswire

 


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM