Polityka i społeczeństwo

CIS: Rozmowy marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego podczas Konferencji Przewodniczących Parlamentów UE (komunikat)

Centrum Informacyjne Senatu informuje:

Podczas odbywającej się w Brdzie w Słowenii Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej prof. Tomasz Grodzki rozmawiał 28 marca br. z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą, przewodniczącą Senatu Republiki Włoskiej Marią Elisabettą Alberti Casellati oraz parlamentarzystami z Irlandii.

W rozmowie z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego, Robertą Metsolą poruszone zostały m.in. kwestie relokacji uchodźców z Ukrainy oraz wsparcia finansowego Polski i Polaków, którzy – jak powiedział Marszałek – oddają serce i energię, aby jak najlepiej wspierać ludzi wygnanych ze swojego kraju. „Rozmawialiśmy także o roli parlamentów i Parlamentu Europejskiego w zakończeniu inwazji na Ukrainę oraz o bieżącej sytuacji politycznej” – poinformował prof. Tomasz Grodzki.

Prof. Tomasz Grodzki odbył też spotkanie dwustronne z delegacją włoską pod przewodnictwem przewodniczącej Senatu Marii Elisabetty Alberti Caselatti. W rozmowach poruszono kwestię wojny w Ukrainie oraz roli, jaką Unia Europejska, Parlament Europejski oraz parlamenty państw członkowskich UE powinny odegrać w dążeniu do zakończenia rosyjskiej agresji.

Jak powiedział po spotkaniu Marszałek Senatu, Włosi doskonale rozumieją, że tylko zjednoczonymi siłami możemy pokonać i pandemię, i powstrzymać agresję Rosji na Ukrainę. „Jesteśmy całkowicie zgodni, że obowiązkiem parlamentów jest presja na swoje rządy, aby podejmowały wszelkie możliwe wysiłki, by ta niesprawiedliwa wojna odeszła do historii” – podkreślił Marszałek Grodzki.

Marszałek Senatu odbył także krótką rozmowę z przewodniczącym Izby Reprezentantów Irlandii Seánem Ó Fearghaíl oraz wiceprzewodniczącym Senatu Irlandii Owenem Josephem Reilly. Rozmowa dotyczyła sytuacji na Ukrainie, a także wspólnego dziedzictwa kulturowego Polski i Irlandii, Polaków mieszkających w Irlandii oraz planowanej wizyty Marszałka Senatu RP w Dublinie w związku z Dniem Polonii i Polaków za Granicą, przypadającym 2 maja.

Podczas dwudniowych obrad Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki spotka się także 29 marca br. z przewodniczącym szwedzkiego Riksdagu Andreasem Norlénem.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ par/


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM