Polityka i społeczeństwo

Sześć polskich uczelni włącza się w organizację w Polsce EuroSkills 2023

Umowy zostały podpisane przez rektorów uczelni 31 marca we Wrocławiu podczas Konferencji „Studenci Zagraniczni w Polsce 2022”, zorganizowanej przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Nowi sygnatariusze dołączyli do Koalicji, do której należą już: Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”, Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii, Politechnika Poznańska, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Śląska, DMG Mori sp. z o.o. oraz Grupa Azoty S.A.

„Każda uczelnia będzie mogła pokazać swój potencjał, też wpisać się w rozwój danej branży nie tylko w kraju, ale i w Europie, pokazać się różnym partnerom zagranicznym, a więc ta współpraca odzwierciedla model win-win, czyli wszyscy tutaj skorzystają, wszyscy wygrają” – mówił dr Paweł Poszytek.

W opinii prof. dr hab. inż. Arkadiusza Mężyka, rektora Politechniki Śląskiej, EuroSkills 2023 przyczyni się do większej rozpoznawalności naszych szkół, do zwiększenia umiędzynarodowienia w polskim szkolnictwie i jest wielką szansą dla Polski na wypromowanie szkolnictwa zawodowego na różnych poziomach.

„Udział w programie WorldSkills to pokazanie, że nasze szkolnictwo jest nowoczesne, że mamy bardzo dobrych kandydatów, bardzo dobrych studentów i bardzo dobrych uczniów. Sukces w tych zawodach to ogromna promocja, która przyciągnie kandydatów z całego świata do polskich szkół, w tym również do szkół wyższych” – podkreślił Arkadiusz Mężyk.

Również Politechnika Poznańska promuje program WorldSkills wśród uczelni technicznych – i nie tylko. Uczelnia współpracuje także ze szkołami średnimi ogólnokształcącymi i technicznymi.

„Program WorldSkills jest uzupełnieniem działalności, którą realizujemy w zakresie praktycznej realizacji postępu w edukacji, w kompetencjach. Te umiejętności będą bardzo wymierne, utylitarne, będą łączyły się też z kompetencjami miękkimi, bo będzie praca w grupach, zespołowa konkurencja – no, będzie można też poznać obywateli świata” – zaznaczył prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej.

Dr Paweł Poszytek wskazał, że uczelnie, które dołączają do koalicji, będą obejmować patronat nad poszczególnymi konkurencjami w zawodach EuroSkills i WorldSkills – najbliższe Mistrzostwa Świata odbędą się już w październiku 2022 r. w Szanghaju.

„Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa, jeden z pierwszych sygnatariuszy, objęła opieką merytoryczną konkurencję dotyczącą integrowania systemów informatycznych i komputerowych oraz systemów robotycznych” – wyjaśnił.

Również Politechnika Poznańska zgłosiła akces do czynnego udziału w organizacji EuroSkills 2023. „Co do wyboru dyscypliny będziemy jeszcze dyskutować – czy to będzie sztuczna inteligencja, czy cyberbezpieczeństwo, automatyka, robotyka, czy inżynieria materiałowa” – mówił prof. Teofil Jesionowski.

EuroSkills 2023 to pierwsze wielkie wydarzenie międzynarodowe przeniesione z Rosji do Polski ze względu na wojnę na Ukrainie. Pierwotnie zawody EuroSkills miały odbyć się w Sankt Petersburgu, jednak organizacja WorldSkills Europe – operator konkursu, zdecydowała o odebraniu wydarzenia WorldSkills Russia. O możliwość zorganizowania u siebie „branżowej olimpiady” konkurowały Polska, Niemcy i Luksemburg. Stowarzyszenie WorldSkills Europe wybrało polską ofertę. Aktualnie trwa wybór miasta – gospodarza zawodów EuroSkills we wrześniu 2023 r.

Prof. dr hab. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego wskazał, iż patrząc na korzyści z organizacji tak prestiżowych zawodów w Polsce, należy spojrzeć na perspektywę wielowymiarową.

„Z jednej strony jest to doraźna promocja miasta dla potencjalnych kandydatów na studia czy osób, które mogą w nim zamieszkać i podjąć pracę. Z drugiej strony jest to olbrzymia szansa do pokazania światu, że nasze uczelnie są silne, na wskroś nowoczesne, umiędzynarodowione i niemające kłopotów, żeby współuczestniczyć w zaledwie w części akademickim wydarzeniu” – powiedział prof. Piotr Stepnowski.

EuroSkills we wrześniu 2023 r. – to 50 konkurencji branżowych i kilkanaście tysięcy młodych osób z całej Europy, a przez całą, trwającą 3 dni imprezę, przewinie się prawdopodobnie ok. 100 tys. osób.

WorldSkills i EuroSkills to największe na świecie i w Europie konkursy umiejętności zawodowych. W konkursach biorą udział wyłonieni w krajowych eliminacjach młodzi (18-25 lat) przedstawiciele branż w sześciu obszarach zawodowych: technologia informacji i komunikacji, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda.

Operatorem polskiej reprezentacji i zawodów jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). Rywalizacji towarzyszą rozmaite prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe.

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM