Polityka i społeczeństwo

MKiDN: Osiem europejskich państw apeluje o nałożenie na Rosję sankcji w obszarze kultury (komunikat)

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje:

O objęcie Rosji pełnymi sankcjami w obszarze kultury apelują w przyjętym z inicjatywy ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego wspólnym stanowisku ministrowie kultury ośmiu europejskich państw – Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Słowacji, Czech, Słowenii i Rumunii.

Ministrowie kultury ośmiu europejskich państw podczas Rady UE ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu (EYCS) w Luksemburgu we wspólnym stanowisku wyrazili gotowość do zawieszenia wszelkich relacji kulturalnych z Federacją Rosyjską realizowanych ze środków publicznych. Uznali również, że członkostwo Federacji Rosyjskiej we wszystkich organizacjach międzynarodowych i pozarządowych działających w obszarze kultury powinno zostać zawieszone. Ponadto wyrazili sprzeciw wobec planów organizacji i przewodnictwa 45. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO przez Federację Rosyjską i zaproponowali, aby odbyła się ona w Paryżu lub innym kraju będącym członkiem Komitetu.

Przedstawiciele ośmiu krajów sformułowali także pełną aprobatę dla zakazu korzystania z platform cyfrowych przez rosyjskie media państwowe i inne media zaangażowane w politykę dezinformacyjną wobec Ukrainy. Jednocześnie wskazali, że rosyjskie i białoruskie kanały państwowe w Europie powinny zostać zastąpione kanałami państwowej telewizji ukraińskiej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ksi/


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM