Polityka i społeczeństwo

Powiat Toruński: Młodzi artyści o idei pomagania

Pełna nazwa 13. odsłony konkursu brzmi „Mieszkam w ciekawym miejscu – lubię pomagać innym”. W nadesłanych pracach plastycznych pojawiały się nawiązania do m.in. opieki nad podopiecznymi domów pomocy społecznej, oddawania krwi, zbierania plastikowych nakrętek, a także pomocy sąsiedzkiej i szacunku dla osób starszych.

Organizator konkursu – Starostwo Powiatowe w Toruniu – otrzymał w sumie 318 prac z 18 szkół. Wyboru najlepszych w trzech kategoriach (uczniowie klas: 0-III, IV-VI, VII-VIII) dokonali jurorzy:
– redaktor Magdalena Kujawa – ceniona dziennikarka zajmująca się tematami kulturalnymi,
– prof. Krzysztof Białowicz – kierownik katedry Intermediów Wydziału Sztuk Pięknych UMK, kurator Centrum Sztuki Współczesnej,
– prof. Marian Stępak – artysta plastyk, malarz związany z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK.

Jurorzy zdecydowali o przyznaniu 12 nagród i 13 wyróżnień. Zgodnie przyznali, że tylko poziom artystyczny konkursu był bardzo wysoki.

– Nagrodzone prace są bardzo różnorodne, na niektórych z nich widzimy logo wielkich akcji, ale nie brakuje także tych dotyczących zwykłej koleżeńskiej pomocy. Różnorodność prac pokazuje także, że zupełnie inaczej można zrozumieć ideę pomagania drugiemu człowiekowi. Serdecznie dziękuję Wam za udział w tegorocznej odsłonie konkursu i już teraz zapraszam do udziału w kolejnej edycji. Zachęćcie do tego także koleżanki i kolegów – gratulował laureatom Starosta Toruński Marek Olszewski.

Wybór zwycięzców i wyróżnionych w poszczególnych kategoriach wiekowych nie był łatwy.

– Te praca zachwycały formą, starannością wykonania, różnorodną techniką, ale co szczególnie ważne, pokazały różne odcienie idei pomagania. Cieszę się, że dzieci i młodzież już teraz rozumieją, jak ważna jest pomoc drugiemu człowiekowi – przyznaje Magdalena Kujawa członkini jury.

Najwięcej prac nadesłano ze Szkoły Podstawowej w Czernikowie. Wśród nagrodzonych dzieł najwięcej pochodziło ze szkół w Pigży i Dobrzejewicach. Najwięcej nagrodzonych prac powstało pod czujnym okiem Agnieszki Betkier.

Wystawa wszystkiech nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie prac przez kilka najbliższych miesięcy będzie zdobiła korytarze Starostwa Powiatowego w Toruniu.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM