Biznes i finanse

Tajwański „Fundusz Inwestycyjny dla Europy Środkowej i Wschodniej” zamierza rozszerzyć współpracę przemysłową między Tajwanem a Europą

TAJPEJ, 25 kwietnia 2022 r. /PRNewswire/ — Założony przez Narodowy Fundusz Rozwoju Yuanu Wykonawczego Tajwanu wart 200 mln USD „Fundusz Inwestycyjny dla Europy Środkowej i Wschodniej”, nazywany również Funduszem EŚW, został oficjalnie przekazany w zarząd państwowemu przedsiębiorstwu joint venture działającemu pod nazwą Taiwania Capital. Środki z Funduszu przeznacza się na wspieranie przedsiębiorstw prowadzących działalność w czołowych sektorach strategicznych, takich jak branża półprzewodników, biotechnologia, przemysł kosmiczny, fintech, pojazdy z napędem elektrycznym i optyka laserowa, zarówno na Tajwanie, jak i w Europie Środkowej i Wschodniej (EŚW), a zwłaszcza w Litwie, Słowacji oraz w Czechach. Z Funduszu EŚW można uzyskać wsparcie finansowe dla inwestycji kapitałowych, nie jest to natomiast fundusz udzielający kredytów czy dotacji. Priorytetową grupą docelową mają być tajwańskie spółki zainteresowane inwestowaniem na terytorium EŚW, planujące założenie przedsiębiorstw joint venture, nawiązanie współpracy technologicznej czy partnerstwa w ramach łańcucha dostaw z innymi spółkami z Tajwanu. Oprócz nawiązywania współpracy na rzecz zbudowania solidnego łańcucha dostaw wizja przyświecająca stworzeniu Funduszu uwzględnia również stworzenie podstaw dla relacji inwestycyjnych i gospodarczych Tajwanu z demokratycznymi sojusznikami z Europy.

W czasie pandemii COVID-19 Tajwan i EŚW zacieśniły stosunki dyplomatyczne w ramach przekazywanych sobie wzajemnie darowizn produktów zapobiegających rozprzestrzenianiu się zachorowań. W październiku 2021 r. międzyministerialna delegacja licząca 66 osób, w której znaleźli się przedstawiciele przemysłu, środowiska akademickiego i naukowego, odwiedziła Słowację, Czechy i Litwę. Delegacja, której przewodził Minister Krajowej Rady ds. Rozwoju Kung Ming-Hsin, podpisała 18 protokołów ustaleń w dziedzinie współpracy obejmujących szerokie spektrum – począwszy od tworzenia parków nauki, przestrzeni kosmicznej, pojazdów z napędem elektrycznym, inteligentnych miast, po sektor półprzewodników, biotechnologię i finanse. Dalszą konsolidacją tych działań zajmie się wart 200 mln USD „Fundusz Inwestycyjny dla Europy Środkowej i Wschodniej”.

David Weng, prezes Taiwania Capital, zwrócił uwagę na niemal nieograniczone możliwości nawiązania dwustronnej współpracy. Stwierdził, że wizyta udowodniła, iż startupy i przedsiębiorstwa z EŚW są bardzo zainteresowane Azją i Tajwanem. Jednocześnie tajwańskie spółki chcą zaistnieć na rynku UE dzięki inwestycjom w EŚW. Taiwania Capital, przedsiębiorstwo posiadające czteroletnie doświadczenie w inwestycjach krajowych i zagranicznych, ma nadzieję pogodzić potrzeby i atuty przemysłu tajwańskiego i europejskiego, i tym samym nawiązać współpracę między przedsiębiorstwami z EŚW i Tajwanu. Aktualny plan przewiduje zaproszenie przedstawicieli startupów z EŚW na Tajwan w celu odbycia staży lub założenia ich przedstawicielstw w ramach inkubatorów przedsiębiorczości, wzajemne wizyty delegacji z kręgów inwestycji biznesowych i wymiany handlowej, a także zorganizowanie wydarzeń promujących inwestycje w EŚW. Niedawno szeregi Taiwania Capital zasilił Mitch Yang posiadający ogromne doświadczenie w przedsiębiorczości, rozwoju międzynarodowym, a także fuzjach i nabyciach przedsiębiorstw, który objął stanowisko wspólnika zarządzającego „Funduszu Inwestycyjnego dla Europy Środkowej i Wschodniej”.

Taiwania Capital

Taiwania Capital jest przedsiębiorstwem joint venture założonym w sierpniu 2017 r. przez Narodowy Fundusz Rozwoju Yuanu Wykonawczego Tajwanu i przedsiębiorstwa prywatne. Jest to państwowe przedsiębiorstwo kapitałowe zarządzające czterema funduszami, z których środki przeznacza się na technologię i biotechnologię. Na koniec 2021 r. zasoby finansowe funduszy sięgnęły 465 mln USD. Przedsiębiorstwo zainwestowało w 41 firm i startupów krajowych i zagranicznych, z których pięć to spółki notowane na giełdzie w Tajwanie i Ameryce. Taiwania Capital wspomogła siedem spółek zagranicznych w nawiązaniu współpracy bądź budowie zakładów na Tajwanie. Taiwania Capital posiada przedstawicielstwa na Tajwanie i w Stanach Zjednoczonych, a w przyszłości planuje otwarcie kolejnych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zdjęcie – https://mma.prnewswire.com/media/1802552/CEEFund_Taiwaniacapital.jpg

Źródło: Taiwania Capital

KONTAKT:

tel. +886-2-2720 1968

e-mail: CE-Europe@taiwaniacapital.com

www.taiwaniacapital.com

Źródło informacji: PR Newswire

 


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM