Biznes i finanse

EKG: Polska wesprze ukraińskich zawodników EuroSkills 2023

W ramach tego konkursu zostaną wybrani m.in. najlepsi spawacze, kucharze czy technolodzy mody oraz inni przedstawiciele zawodów z prawie 30 branż. 

EuroSkills i WorldSkills to konkursy, w których rywalizuje 31 państw z Europy i aż 85 państw w edycji globalnej, czyli WorldSkills. Towarzyszą im prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe. Konkursy mają zachęcić młodych ludzi do podnoszenia jakości swoich umiejętności zawodowych w ścisłej współpracy z pracodawcami, a także promować najnowsze rozwiązania w kształceniu i szkoleniu zawodowym. To największe tego rodzaju zawody na świecie.

„WorldSkills to inicjatywa współorganizowania mistrzostw świata dyscyplin zawodowych. Łączy ona umiejętności praktyczne z wiedzą nt. konkretnych dyscyplin. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół średnich oraz studenci do 25 roku życia” – tłumaczył prof. dr hab. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Międzynarodowe inicjatywy organizowane pod egidą WorldSkills pozwalają młodym ludziom rozwijać ich talenty w różnych zawodach i branżach. W ramach tych działań edukacja łączy się z technologią i biznesem oraz stwarza dobre warunki rozwoju dla uczestników.

„Inicjatywa umożliwia wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, promocji osiągnięć, a także ułatwia nawiązywanie kontaktów i budowanie partnerstw edukacyjno-rynkowych” – tłumaczył dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Początkowo konkurs miał odbywać się w Sankt Petersburgu. Jednak z powodu wojny w Ukrainie podjęto decyzję o zmianie lokalizacji. Rozważano dwa państwa – Polskę i Niemcy. Finalnie wyróżnienie przypadło Polsce, która w ciągu pół roku zobowiązała się zorganizować to duże przedsięwzięcie. Konkurs odbędzie się w Gdańsku lub Poznaniu. Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, wraz z innymi partnerami, uczelniami i instytucjami, zdecydowała się także pomóc w udziale w konkursie ukraińskim zawodnikom i ekspertom. Aby zrealizować ten cel, 25 kwietnia podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego został podpisany list intencyjny ws. wsparcia ukraińskich zawodników oraz ekspertów EuroSkills 2023. W liście została wyrażona gotowość do wsparcia szkoleń i treningów wybranych zawodników ukraińskich, a także sfinansowania udziału ukraińskiej drużyny w przyszłorocznych zawodach na szczeblu europejskim.

Sygnatariuszami listu intencyjnego zostali dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk, rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, prof. dr hab. Piotr Goliński, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Łukasz Gałczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., dr hab. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i prof. dr hab. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to jedno z najważniejszych wydarzeń ekonomiczno-biznesowych w Polsce. W dniach 25 – 27 kwietnia, podczas 150 sesji z udziałem tysiąca prelegentów, poruszane są najbardziej aktualne tematy istotne dla rozwoju gospodarki kraju, regionu i całego kontynentu.  

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM