Nauka i technologie

Konin: Konińska elektrownia słoneczna już produkuje energię

Farma została zbudowana na terenie Oczyszczalni Ścieków Lewy Brzeg. Prace trwały około 1,5 roku. Zdaniem Tadeusza Rzepeckiego – przewodniczącego Rady Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” konińskie przedsiębiorstwo ma największą farmę fotowoltaiczną w kraju spośród wszystkich przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.

Korzyści z budowy elektrowni słonecznej jest wiele. Jest ona dodatkowym, mocnym źródłem energii dla spółki PWiK, która chce być samowystarczalna energetycznie. Jest to też działanie o wymiarze ekologicznym. Dzięki instalacji emisja Co2 spadnie o ponad 1.500 ton rocznie. – Wszyscy będziemy mieli czystsze powietrze, zdrowsze płuca, dłuższe życie, a to bezcenne. Wszyscy będziemy mieli mniejsze opłaty za wodę i ścieki niż gdyby PWiK nie miał swojego tańszego prądu. Wszyscy będziemy mieli mniej awarii i prawie zawsze wodę w kranie. Bilans naszej inwestycji fotowoltaicznej jest z dnia na dzień coraz bardziej korzystny – mówił Zbigniew Szymczak, prezes zarządu PWiK w Koninie.

Prezes Szymczak, podczas oficjalnego otwarcia, wręczył instytucjom i osobom, które wspierały inwestycję podziękowania i pamiątkowe statuetki. Prezydent Konina Piotr Korytkowski uhonorował odznakami „Za zasługi dla Miasta Konina” pracowników spółki. –  To co się tutaj stało, pokazuje, że decyzja z 2018 roku o uruchomieniu Klastra Zielona Energia Konin miało sens., Oby więcej takich inwestycji związanych z uniezależnieniem się od systemu energetycznego powstawało w naszym mieście. Taka jest idea klastra – wyjaśniał prezydent.  

Całkowita wartość budowy farmy fotowoltaicznej to 8,3 miliona złotych, dofinansowanie z NFOŚiGW wynosi około 6 milionów. W ciągu ostatnich 10 lat PWiK na inwestycje w ramach OZE, takich jak pompy ciepła czy małe instalacje fotowoltaiczne, wydał około 37 milionów złotych.

W otwarciu konińskiej elektrowni słonecznej uczestniczyli m.in: posłowie Tomasz Piotr Nowak, Leszek Galemba, przewodniczący Rady Miasta Konina Tadeusz Wojdyński.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM