Polityka i społeczeństwo

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych: Przemytnicy ludzi zatrzymani(komunikat)

– Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn informuje:

„Przemytnicy ludzi zatrzymani”

Wspólne działania Straży Granicznej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego doprowadziły do zatrzymania osób zajmujących się organizowaniem nielegalnego przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej migrantom z krajów Bliskiego Wschodu oraz Afryki.

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Centrum Antyterrorystycznego Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali trzech mężczyzn zaangażowanych w proceder organizowania nielegalnego przekroczenia granicy z Polski do krajów Europy Zachodniej tzw. szlakiem bałkańskim, jak również z kierunku Białorusi. Wstępnie ustalono, że osoby te odpowiadały za pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy kilkudziesięciu osób.

Od 19 do 22 kwietnia br. na terenie województwa mazowieckiego, przy wsparciu funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Nadwiślańskiego OSG zatrzymano 2 obywateli Afganistanu oraz obywatela Tadżykistanu.

W przypadku jednego z zatrzymanych Afgańczyków, na podstawie materiałów zgromadzonych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Straż Graniczną, Sąd Rejonowy w Bielsku–Białej wydał decyzję o umieszczeniu mężczyzny na okres 3 miesięcy w zamkniętym, strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców. Sąd, przychylając się do wniosków SG, uznał, że mężczyzna może stanowić zagrożenie dla porządku publicznego i bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej.

Drugiemu z zatrzymanych Afgańczyków, w ramach postępowania prowadzonego przez funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Żywcu, przedstawiono zarzut dotyczący ułatwienia nielegalnym migrantom pochodzącym z Afganistanu pobytu na terytorium naszego kraju wbrew przepisom.

Zatrzymanemu obywatelowi Tadżykistanu przedstawiono z kolei zarzuty organizowania nielegalnym migrantom przekraczania, wbrew przepisom, granicy z Polski do krajów Europy Zachodniej. Na wniosek prokuratury, Sąd Rejonowy w Żywcu zastosował wobec obywatela Tadżykistanu środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, natomiast wobec Afgańczyka prokuratura zastosowała środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji oraz poręczenia majątkowego.

Zeszłotygodniowe zatrzymania to efekt ścisłej współpracy Straży Granicznej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w zapobieganiu i zwalczaniu nielegalnej migracji, ale również rozpoznawaniu i przeciwdziałaniu wszelkiego rodzaju zagrożeniom o charakterze terrorystycznym.”

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

kom/ ago/


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM