Polityka i społeczeństwo

MS: Otwarcie w Dębicy punktu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem (komunikat)

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro i wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł wzięli udział w otwarciu Lokalnego Punktu Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Dębicy. Punkt jest finansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości.

– W porównaniu z okresem rządów Platformy Obywatelskiej zwiększyliśmy kilkadziesiąt razy finansowe wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości dla ofiar przestępstw. To kompletnie nowa jakość pomocy osobom pokrzywdzonym – powiedział minister Zbigniew Ziobro na dzisiejszej (9 maja br.) konferencji prasowej w Dębicy. Podkreślił, że otwarty właśnie Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Dębicy to 305 ośrodek w kraju, który świadczy profesjonalną pomoc pokrzywdzonym przestępstwem.

Wiceminister Marcin Warchoł zaznaczył, że pomoc udzielana z Funduszu Sprawiedliwości ma wiele form. To m.in. wsparcie psychologiczne, psychoterapeutyczne, prawne. Finansowane są również zabiegi rehabilitacyjne, zakup leków, odzieży. To również dopłaty do czynszu czy wyprawki dla dzieci. Organizowane są wakacje i ferie dla dzieci z rodzin dotkniętych przemocą domową.

– Pomoc jest dla tych, którzy w pierwszych chwilach po przestępstwie potrzebują wsparcia, by stanąć na nogi – mówił Marcin Warchoł.

Podkarpacki Ośrodek Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (PORSO), który prowadzi Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Dębicy, niesie pomoc ofiarom także w punktach w Leżajsku, Łańcucie, Ropczycach, Strzyżowie oraz w ośrodku w Rzeszowie. W latach 2019-2021 udzielił wsparcia prawie 2 tys. osób.

Fundusz Sprawiedliwości pomaga poszkodowanym

Dzięki zmianie prawa, przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości, Fundusz na ogromną skalę zwiększył kwoty przekazywane na ośrodki pomocy pokrzywdzonym przestępstwem. W 2012 r. – za czasów rządów PO-PSL – fundusz przekazał ośrodkom pomocy zaledwie 1,6 mln zł. W 2019 r. była to kwota ponad 40-krotnie większa, bo aż 76 mln zł, w 2020 r. ponad 50-krotnie większa – 84 mln zł, a w 2021 r. 56-krotnie większa – 90,8 mln zł.

Powstała pierwsza w historii ogólnopolska sieć pomocy. Działa już 305 takich punktów – są prawie w każdym powiecie – które świadczą profesjonalną, kompleksową i bezpłatną pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem.

Linia Pomocy Pokrzywdzonym

Uruchomiona została pierwsza w kraju ogólnokrajowa telefoniczna Linia Pomocy Pokrzywdzonym. Dzięki niej można szybko uzyskać pomoc psychologiczną i prawną, także anonimowo, oraz umówić się na spotkanie ze specjalistami w dowolnym miejscu na terenie Polski. Do błyskawicznego kontaktu służy również specjalny adres e-mail. W ośrodkach oraz telefonicznie udzielono pomocy ponad 129 tys. osobom poszkodowanym w wyniku przestępstw.

Pomoc dla szpitali i straży pożarnej

Sfinansowano budowę nowej kliniki „Budzik” fundacji Ewy Błaszczyk, w której najlepsi lekarze w kraju prowadzą innowacyjny program wybudzania ludzi ze śpiączki. Na to specjalistyczne centrum medyczne związane z rehabilitacją osób pokrzywdzonych przestępstwami Fundusz przeznaczył prawie 40 mln złotych. Nowy „Budzik” dla dorosłych po ciężkim udarze mózgu powstanie na terenie Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego.

Za ok. 51 mln złotych zakupiony został specjalistyczny sprzęt medyczny dla polskich szpitali. W sumie Fundusz Sprawiedliwości wyposażył w specjalistyczny sprzęt medyczny już ponad 140 szpitali w całej Polsce.

Ochotniczym Strażom Pożarnym w całej Polsce Fundusz zapewnił najnowocześniejszy sprzęt do ratowania zdrowia i życia za ponad 180 mln złotych. Ze środków Funduszu Sprawiedliwości zakupiono m.in. ponad 140 wozów strażackich. Strażacy ochotnicy są najczęściej pierwsi na miejscu wypadków czy katastrof i dzięki profesjonalnemu sprzętowi mogą sprawnie i skutecznie ratować ludzi. Doprowadzenie do wypadku drogowego jest w świetle prawa przestępstwem, dlatego pomoc finansowa dla strażaków wpisuje się w cele Funduszu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ rbk/ godl/


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM