„Jeszcze przed fizycznym atakiem w cyfrowym świecie słyszeliśmy pierwsze salwy rosyjskiej agresji. Musimy połączyć międzynarodowe siły i działać wspólnie, by przywrócić pokój i ład. Rok 2022 będzie kamieniem milowym, pokazującym zjednoczenie sektorów: publicznego, prywatnego i naukowego w celu zatrzymania cyberagresji” – przekonywała otwierając konferencję Izabela Albrycht, przewodnicząca komitetu programowego Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC. „Należy wspólnie określić na przykład to, co uznać za atak w cyberprzestrzeni i kiedy stosować artykuł 5. NATO w wirtualnym świecie. Musimy być gotowi do obrony, ale i ataku. W tym celu trzeba wzmocnić całą branżę cyberbezpieczeństwa” – podkreślała.
Prezydent Andrzej Duda wystosował list do uczestników konferencji. „Cyberbezpieczeństwo jest ważne w strategii ochrony kraju. Działają cyberwojska, a w strukturach policji specjalne biuro. Niezbędne jest wzmożenie wysiłków w sferze cyberobrony w strukturach całego paktu północnoatlantyckiego, stworzenie cybersojuszu” – napisał prezydent RP.
Beata Białowąs, członkini zarządu województwa śląskiego, zauważyła w imieniu Jakuba Chełstowskiego, marszałka województwa śląskiego, że „Śląsk, jako producent energii i region przemysłowy, jest szczególnie narażony na ataki hakerskie, dlatego jego zarządcy wnikliwie słuchają głosów doradczych płynących ze spotkań branży”.
Tradycją spotkania branży cyberbezpieczeństwa stało się wręczenie nagrody European Cybersec Award. W tym roku nagrodę otrzymał Mykhailo Fedorov, minister cyfryzacji i wicepremier Ukrainy, uhonorowany za sukces w budowaniu ukraińskiego cyberbezpieczeństwa. Wysiłki w tym zakresie były podejmowane od dawna, a ich efekty widzimy dziś. Wzmocniono poczucie tożsamości narodu ukraińskiego i pokazano, że szybkie ucyfrowienie nie musi oznaczać osłabienia więzi pomiędzy obywatelami i pojawienia się zjawiska wykluczenia cyfrowego, a przeciwnie – może stać się podwalinami wspólnoty.
„Uznali państwo w nas cybernaród. Rosja przypuszcza na nas ataki rakietowe, fizyczne, ale i cybersecurity jest częścią naszych systemów obrony. Bronimy się na wszystkich tych frontach. Okazało się, że mity o sile rosyjskich hakerów – to tylko mity” – zaznaczył Mykhailo Fedorov. „Przez prawie trzy miesiące mieliśmy do czynienia z setkami ataków, biorących za cele krytyczne obszary naszej infrastruktury. Trwa cyberwojna, jak z filmów science fiction. Kiedy ją wygramy, chętnie podzielimy się najlepszymi praktykami, wypracowanymi we współpracy z międzynarodowymi ekspertami” – zapowiedział laureat European Cybersec Award 2022.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Źródło: pap-mediaroom.pl