Nauka i technologie

Stabilny mikroklimat nie jest konieczny dla większości obiektów muzealnych – wyjaśnia naukowiec

Chociaż niewielka część zbiorów muzealnych wymaga stałego mikroklimatu, zarządzanie ograniczonymi środkami może okazać się wymagające. Dlatego naukowcy wciąż badają sposoby, aby w jak najlepszy sposób chronić dziedzictwo kulturowe przed degradacją, bez konieczności poniesienia ogromnych kosztów związanych z utrzymaniem stałej temperatury i wilgotności.

Aby zapewnić długotrwałe bezpieczeństwo skarbom kultury i dziedzictwa, które są trzymane w muzeach, potrzebny jest stabilny mikroklimat. Zmiany temperatury i wilgotności mogą spowodować uszkodzenia obiektów. W związku z tym, konieczne jest zastosowanie systemu regulacji klimatu, który pozwoli na utrzymanie stałych warunków. Mimo to, technologia ta wymaga dużo energii elektrycznej, dlatego należy zwracać uwagę na energooszczędne rozwiązania.

Prof. Łukasz Bratasz z Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN dokonał wnikliwego przeglądu badań właściwości materiałów wykorzystywanych przez artystów, takich jak obrazy, pergaminy, papier, meble i drewniane rzeźby. Odkrył, że środki na ochronę dzieł sztuki mogłyby być znacznie lepiej wydane niż wysokie opłaty za energię.

Projekt profesora Bratasza i jego zespołu został wykorzystany w Magazynie Archiwum Narodowego w Krakowie. Badacze opracowali innowacyjną koncepcję regulacji klimatu, która pozwoliła zmniejszyć zużycie energii aż o 15 razy w stosunku do Muzeum Narodowego w Krakowie. Co więcej, stworzyli warunki 3-4 razy lepsze dla przechowywania obiektów papierowych, dzięki czemu procesy degradacji chemicznej uległy spowolnieniu, a tym samym „żywotność” obiektów została wydłużona.

Wyniki badań profesora Włodzimierza Pijarowskiego wykazały, że większość eksponatów muzealnych nie potrzebuje stabilnego mikroklimatu. Zdaniem profesora, jeśli przestrzegane są podstawowe zasady konserwacji i ochrony, nie ma potrzeby stosowania dodatkowych procedur, jak np. kontrola wilgotności. Nie oznacza to jednak, że obiekty te nie wymagają żadnych szczególnych zabiegów. Ważne jest, aby stale monitorować i dostosowywać otoczenie muzealne, aby zapobiec szkodliwemu wpływowi czynników zewnętrznych.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM