Polityka i społeczeństwo

MRiT: Nowy etap zacieśniania współpracy gospodarczej. Minister Buda zakończył wizytę na Słowacji (komunikat)

Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:

Pogłębienie relacji gospodarczych Polski i Słowacji, także w obszarze małych i średnich przedsiębiorstw, wpływ wojny w Ukrainie na gospodarkę oraz wzmacnianie głosu państw Grupy Wyszehradzkiej na rzecz budowania odporności gospodarki europejskiej były głównymi tematami rozmów ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy, który w czwartek przebywał z jednodniową wizytą w Republice Słowacji.

Wizyta Ministra Waldemara Budy na Słowacji miała związek z odbywającym się w Bratysławie Polsko-Słowackim Forum Biznesu, zorganizowanym we współpracy Ambasady RP w Bratysławie i słowackiego dziennika gospodarczego Hospodářské Noviny. Patronat nad wydarzeniem objęły Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Gospodarki Słowacji.

Podczas wizyty minister Waldemar Buda spotkał się z wicepremierem i ministrem gospodarki Słowacji Richardem Sulikiem. Obaj ministrowie uczestniczyli w obradach Forum Biznesu Polska – Słowacja. Minister Buda spotkał się także z przedstawicielami najważniejszych polskich inwestorów na Słowacji.

„W obliczu ataku Rosji na Ukrainę Polska i Słowacja powinny wejść w nowy etap zacieśniania współpracy gospodarczej, która powinna objąć zapewnienie bezpieczeństwa dostaw surowców energetycznych” – mówił minister Waldemar Buda podczas obrad polsko-słowackiego Forum.

Wpływ wojny w Ukrainie na bezpieczeństwo energetyczne Polski i Słowacji

Bezpieczeństwo energetyczne Polski i Słowacji, a także państw Grupy Wyszehradzkiej i Inicjatywy Trójmorza to jeden z głównych tematów czwartkowej wizyty w Bratysławie ministra Budy. Szef MRiT podkreślał wagę solidarności europejskiej, aby uniezależnić gospodarki Unii Europejskiej od dostaw rosyjskich surowców energetycznych.

„Odcięcie Rosji od czerpania zysku ze sprzedaży swoich surowców to sposób na ograniczenie apetytów geopolitycznych tego państwa” – mówił.

Minister rozwoju i technologii podkreślił, że wojna w Ukrainie to czas wejścia współpracy państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej w nowy etap zacieśniania handlowych i inwestycyjnych relacji. Minister Buda mówił o tym także w kontekście udziału w odbudowie Ukrainy.

„Mamy teraz bardzo dobry polityczny czas do wzmacniania relacji gospodarczych. Agresja Rosji na Ukrainę bardzo nas zjednoczyła i właściwie na każdym poziomie zacieśniamy obecnie nasze relacje” – powiedział Waldemar Buda.

Uniezależnianie się polskiej gospodarki od rosyjskich surowców energetycznych

Minister Buda poinformował ministra Sulika, że w odniesieniu do gazu Polska wielokrotnie wskazywała na zagrożenia wynikające z uzależnienia od jednego dostawcy surowców energetycznych i konieczność podejmowania działań prewencyjnych. Rozwijaliśmy projekty dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego (terminal LNG w Świnoujściu, gazociąg Baltic Pipe) oraz podejmowaliśmy działania mające na celu zapewnienie bezpiecznego poziomu magazynów (poprzez obowiązkowe rezerwy gazu). Dzięki podjętym działaniom Polska nie musi obawiać się negatywnych konsekwencji nagłego odcięcia od dostaw rosyjskiego gazu.

„Polska od lat działa na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa dostaw surowców. W 2023 roku zakończy się rozbudowa gazoportu LNG W Świnoujściu, a w październiku – listopadzie 2022 roku wystartuje Baltic Pipe” – poinformował szef MRiT.

Polsko-słowackie stosunki gospodarcze

O zacieśnianiu polsko-słowackich relacji handlowych minister Waldemar Buda rozmawiał z polski inwestorami na Słowacji.

Polska jest kluczowym partnerem handlowym Słowacji – zajmujemy 3. miejsce (za Niemcami i Czechami) z 8 proc. udziałem w słowackim światowym eksporcie.

Polsko-słowacka wymiana towarowa wyniosła prawie 13 mld euro w 2021 r., co oznacza wzrost o 23 proc. Nasz eksport zwiększył się o 21 proc. Jednocześnie odnotowaliśmy dodatnie saldo obrotów dla Polski w wysokości prawie 2 mld euro.

Także dane za pierwszy kwartał 2022 r. są optymistyczne – polsko-słowackie obroty handlowe wyniosły 3 754,2 mln euro. Nasz eksport wyniósł 2 249,2 mln euro (wzrost o 34 proc. r/r), a import 1 504,9 mln EUR (wzrost o 16 proc. r/r). Dodatnie dla Polski saldo wyniosło 744,3 mln euro.

Słowacja jest także jednym z ważniejszych rynków dla polskich inwestorów. Jest 14. największym odbiorcą naszych inwestycji zagranicznych ulokowanych w takich sektorach słowackiej gospodarki jak energetyka, rolno-spożywczy, IT, handel detaliczny.

Minister Buda podkreślił także potrzebę rozwijania infrastruktury drogowej łączącej oba nasze kraje, w tym poprzez Via Carpatia.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pif/ mmu/


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM