Biznes i finanse

Wizyta marszałka Senatu i senatorów w Królestwie Maroka (komunikat)

Centrum Informacyjne Senatu informuje:

Wizyta Marszałka Senatu RP i senatorów w Królestwie Maroka

Celem wizyty jest promowanie zacieśniania więzi parlamentarnych, ekonomicznych i turystycznych z Królestwem Marokańskim, z którym od lat Polskę łączą bardzo dobre relacje. Istotnym celem wyjazdu do Maroka jest także próba przekonania gospodarzy do mocniejszego potępienia agresji Rosji na Ukrainę i przekazanie polskiego stanowiska w tej sprawie, a także wznowienie dialogu parlamentarnego na najwyższym szczeblu po dłuższej przerwie spowodowanej m.in. pandemią covid-19, również w świetle nowych wyzwań, jakie stawia obecna sytuacja międzynarodowa zarówno w Europie, jak i w Afryce.

W skład delegacji wchodzą wiceprzewodniczący senackiej Grupy Polsko-Marokańskiej Aleksander Pociej oraz senator Marek Borowski.

Senacka delegacja spotkała się z przewodniczącym Izby Reprezentantów (izby niższej marokańskiego parlamentu) Rachidem Talbim El Alamim. Rozmawiano o stabilizacyjnej roli Maroka w regionie oraz współpracy politycznej, społecznej i gospodarczej tego kraju z Polską i Unią Europejską.

„Relacje marokańsko-polskie są od lat bardzo dobre. Mamy wspólny pogląd na ogromną większość spraw dotyczących Maroka i Polski, ale również spraw międzynarodowych, szczególnie w aspekcie bezpieczeństwa i konfliktów, które toczą się w różnych częściach świata” – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki po spotkaniu z Rachidem Talbim El Alamim.

Marszałek Senatu RP i senatorzy spotkali się z przewodniczącym Izby Doradców (izby wyższej w Maroku) Enaamem Mayarą. Podpisano oświadczenie o wzmocnieniu współpracy parlamentarnej między marokańską Izbą Doradców a polskim Senatem oraz dialogu na rzecz zakończenia agresji Rosji na Ukrainę. Marszałek Tomasz Grodzki i przewodniczący Enaam Mayara zadeklarowali „pragnienie ustanowienia regularnego dialogu parlamentarnego, który przyczyni się do ujednolicenia perspektyw i osiągnięcia wspólnych aspiracji w zakresie promowania pokoju, stabilności i rozwoju”.

Polska i Maroko nawiązały stosunki dyplomatyczne w 1959 r. Ostatni raz senacka delegacja złożyła wizytę w tym kraju osiem lat temu. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki zauważył, że Marokańczycy i Polacy podzielają wiele wspólnych wartości, które spajają świat, w tym poszanowanie praw człowieka, stabilności i zrozumienia dla różnorodności. „Najważniejsze jest to, że w czasach, gdy świat zmaga się z różnymi jawnymi czy niejawnymi konfliktami od Sahelu po Ukrainę, łączy nas pragnienie, aby wszystkie te wojny i konflikty jak najszybciej w sposób pokojowy się zakończyły” – ocenił.

Polska delegacja złożyła wieniec na grobie Mohammeda V i Hassana II. Król Muhammad w 1954 r. doprowadził do odzyskania przez Maroko niepodległości.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ sdd/ godl/


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM