Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: wykonawca może nie podpisać umowy po wygraniu przetargu

Inflacja oraz rosnące ceny materiałów budowlanych mają ogromny wpływ na rynek zamówień publicznych. Coraz częściej zdarza się, że postępowania nie udaje się rozstrzygnąć, ponieważ złożone oferty znacznie przekraczają budżet zaplanowany na dany cel – czytamy na łamach Prawo.pl. A nawet jeśli cały proces zakończy się sukcesem, rosnące ceny materiałów, mogą sprawić, że realizacja zamówienia będzie dla wykonawcy nieopłacalna. Według serwisu, w tym momencie najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy będzie niepodpisywanie umowy zamiast konieczności wywiązania się z nierentownej umowy.

Czy jednak wykonawca może po prostu nie podpisać umowy? Jak podaje Prawo.pl, w świetle obowiązujących przepisów ustawodawca przewidział sytuację, w których wybrany wykonawca – bez względu na przyczyny leżące u podstaw takiej decyzji – może odmówić podpisania umowy w sprawie zamówienia publicznego. W takich przypadkach podstawowym środkiem ochrony interesów zamawiającego jest zatrzymanie wadium. Co więcej, zamawiający ma obowiązek zatrzymać wadium wraz z odsetkami w przypadku, gdy wybrany wykonawca uchyla się od podpisania umowy.

„Warto podkreślić, że obowiązkiem zamawiającego jest zatrzymanie wadium także wówczas, gdyby wykonawca co prawda chciał podpisać umowę, ale na innych warunkach niż wynikające z jego oferty. W każdym z tych przypadków zamawiający może zatrzymać wadium wraz z odsetkami” – czytamy na łamach Prawo.pl.

Więcej: https://www.prawo.pl/biznes/kiedy-wykonawca-moze-wycofac-sie-z-umowy,515470.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM