Polityka i społeczeństwo

Kongres 590: 4 miliardy euro na cyfryzację z KPO przyspieszą modernizację Polski

W ramach transformacji cyfrowej przebudowie podlegają zarówno usługi publiczne, jak i działalność przedsiębiorstw. Pieniądze, które Polska otrzyma w ramach Krajowego Programu Odbudowy, są szansą na dalsze usprawnienia w tym zakresie. Tak, tytułem wstępu, mówił o przemianach cyfrowych w Polsce moderator debaty Łukasz Świerżewski, członek zarządu Polskiej Agencji Prasowej. 

„4 miliardy euro, prawie 20 miliardów złotych, to pokazuje wagę dalszej cyfryzacji w ramach KPO” – podkreślił Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii. 

Według niego, Polska całkiem nieźle wypada na tle innych krajów Europy w kwestii cyfryzacji usług publicznych, natomiast gorzej w tej dziedzinie wyglądają nasze przedsiębiorstwa.

„Procesy cyfryzacyjne usług publicznych postępują. Obywatele przyjmują je ze zrozumieniem, zadowoleniem, a pandemia pokazała, że to właściwy kierunek. Przedsiębiorców trzeba jakoś zachęcać. Oni nie cyfryzują się dla wygody, a dla optymalizacji kosztów. Muszą widzieć w tym korzyść”- powiedział minister.

Do słów Waldemara Budy odniósł się Andrzej Kensbok, wiceprezes ds. finansowych KGHM. 

„W ostatnich latach robiliśmy dość sporo w zakresie cyfryzacji procesów biznesowych, przemysłowych, ale na pewno nie jesteśmy liderem w tym obszarze. Sporo trzeba jeszcze zmienić. Naszą ambicją jest, by cyfryzacja w KGHM miała charakter bardziej strategiczny, żebyśmy wiedzieli, co nam daje z punktu przewagi konkurencyjnej” – mówił wiceprezes Kensbok. 

Podkreślił jednocześnie, że KGHM rozmawia z największymi na świecie dostawcami technologii chmurowej czy systemów sztucznej inteligencji w kwestii potencjalnych rozwiązań dla przemysłu ciężkiego.

Polska posiada dobre podstawy do tego, by skutecznie rozwijać usługi cyfrowe – przekonywał z kolei Jacek Borek, dyrektor zarządzający, Accenture Technology. „Mamy kilkaset tysięcy porządnie wykształconych i doświadczonych ludzi – inżynierów zaawansowanych technologii. 400 tys. z nich pracuje w sektorze tzw. usług wspólnych dla globalnych graczy – mówił dyrektor Borek. To właśnie w Polsce realizowane są inwestycje Microsoftu w chmurę, rozwijane są usługi Google, testowane w wybranych przedsiębiorstwach technologie 5G. – Jako branża z wielką nadzieją czekamy na środki z KPO i wyznaczone przez KPO cele niezwykle modernizacyjne – dodał Jacek Borek. 

Rozwój usług cyfrowych rozwija się w dużej mierze zarówno w Polsce, jak i na świecie, dzięki partnerstwom publiczno-prywatnym. Jednym z ważnych graczy w tym zakresie jest Microsoft. Jej przedstawiciel Tomasz Niebylski, Sales Director Energy & Natural Resources, Communications, Pharma, jako przykład takich kooperacji podał polski system podatkowy. 

„Płacenie podatków może być przyjemne, bo mamy nową platformę, z której coraz więcej osób korzysta. Została zrobiona przy współpracy z firmą Microsoft. Oczywiście, tych przykładów jest bardzo dużo – mówił dyrektor Niebylski. Według niego, jednym z ciekawych pomysłów w zakresie nowatorskich rozwiązań cyfrowych jest idea budowy Polskiej Doliny Medycznej. – W zeszłym roku została utworzona inicjatywa, w której partycypował Microsoft, strona rządowa, producenci farmaceutyków. Ma ona działać na rzecz budowy hubu innowacyjnego, gdzie będą rozwijane produkty, technologie, innowacje, mające na celu unowocześnianie sfery opieki zdrowotnej – mówił Tomasz Niebylski.

W dalszej części panelu minister Buda powiedział nieco więcej o tym, w jaki sposób zostaną rozdzielone pieniądze na cyfryzację z Krajowego Programu Odbudowy.

„Nie wejdziemy w cyfryzacje przedsiębiorstw tak 1 do 1, bo nie na tym to polega, że finansujemy rozwiązania, które są powszechnie dostępne, a jedyną bariera ich zastosowania jest cena – mówił minister. Jednym z zadań realizowanych przez państwo w najbliższym czasie będzie m.in. zapewnienie dostępu do szerokopasmowego internetu tym gospodarstwom domowym, które znajdują się na obszarach, gdzie komercyjny internet nie dociera. – To są zazwyczaj bardzo małe miejscowości, a tych gospodarstw jest 900 tys.” – informował minister Buda.

Środki z KPO zostaną również przeznaczone na rozwiązania cyfrowe, które mają charakter innowacyjny i dadzą się umasowić. 

„Konkursy na tego typu rozwiązania z pewnością będziemy organizować. Wchodzenie w cyfryzacje innowacyjną jest ryzykowne i trudne, tutaj trzeba dodatkowo zachęcać przedsiębiorstwa” – dodał przedstawiciel rządu. 

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM