Polityka i społeczeństwo

MON: Spotkanie Szefów Państw i Rządów NATO w Madrycie (komunikat)

Ministerstwo Obrony Narodowej informuje:

W dniach 28-30 czerwca w Madrycie, Mariusz Błaszczak, wicepremier- minister obrony narodowej będzie uczestniczył w spotkaniu Szefów Państw i Rządów NATO.

Szczyt NATO w Madrycie odbywa się w kluczowym momencie dla bezpieczeństwa transatlantyckiego, w czasie największego od II wojny światowej kryzysu, spowodowanego niczym niesprowokowanym atakiem Rosji na Ukrainę.

Odbędą się trzy sesje Rady Północnoatlantyckiej (NAC). Pierwsza, z udziałem (VTC) prezydenta Ukrainy poświęcona będzie rosyjskiej wojnie przeciwko Ukrainie, jej następstwom a także dalszemu pakietowi wsparcia dla Kijowa. Planowane jest także przyjęcie Koncepcji Strategicznej. Dokument wskazuje na kluczowe cele i zadania NATO w świetle coraz bardziej niebezpiecznej i nieprzewidywalnej sytuacji geopolitycznej. Nakreśla nową politykę wobec Rosji, wyznacza wspólną odpowiedź na wyzwanie związane z polityką Chin i potwierdza determinację do obrony każdego sojusznika.

Druga sesja z udziałem najbliższych partnerów: Australii, Finlandii, Gruzji, Japonii, Korei, Nowej Zelandii, Szwecji i UE, koncentrować się będzie na globalnych wyzwaniach dla bezpieczeństwa, w szczególności rosnącej potędze Chin oraz konsekwencjach dla interesów i bezpieczeństwa Sojuszu. W czwartek, ostatnia sesja Rady Północnoatlantyckiej, w gronie 30 sojuszników, poświęcona będzie zagrożeniom i wyzwaniom z południowego kierunku strategicznego. Jej celem będzie podsumowanie działań na rzecz walki z terroryzmem, omówienie możliwości przeciwdziałania kryzysowi żywnościowemu oraz zwalczania ingerencji państw trzecich w wewnętrzne procesy państw partnerskich NATO, a także wsparcia partnerów w budowie ich zdolności obronnych. Sesję otworzy Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Rozmowy dotyczyć będą także wydatków obronnych i wypełnienia zobowiązania szczytu z Walii do osiągnięcia poziomu 2% PKB na obronność do roku 2024. W Polsce, wg półrocznej oceny wydatków obronnych, ich udział w PKB na koniec bieżącego roku osiągnie poziom około 2,4%. Stawia to nasz kraj wśród liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego w tym obszarze. A dzięki Ustawie o Obronie Ojczyzny, od przyszłego roku będzie to co najmniej 3% PKB.

Podczas szczytu NATO oficjalnie zainaugurowane zostanie uruchomienie prac nad utworzeniem Funduszu Innowacyjności NATO. Prezydent RP, wraz z innymi państwami sojuszniczymi zainteresowanymi udziałem w Funduszu, podpisze Letter of Commitment z planowanym osiągnięciem gotowości do przeprowadzenia pierwszych inwestycji w II kwartale 2023 r.

Tematem obrad będzie także uzgodnienie działań dotyczących członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO w sposób gwarantujący interesy wszystkich sojuszników. To historyczna decyzja, która pozwoli na wzmocnienie bezpieczeństwa Sojuszu oraz zwiększy współpracę obronną w Europie. Uzupełni wschodnią flankę NATO od północy, czyniąc region M. Bałtyckiego bardziej stabilny i odporny na obecne i przyszłe wyzwania.

Zaplanowane jest także spotkanie bilateralne wicepremiera – szefa MON z minister obrony Kanady.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

dka/ godl/


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM