Biznes i finanse

SimFabric S.A. – firma zaledwie 24-letniej Julii Leszczyńskiej debiutuje na Głównym Rynku GPW

SimFabric powstało w 2016 roku, po wygraniu przez Julię Leszczyńską wraz z ojcem Emilem Leszczyńskim konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), na stworzenie aplikacji, która będzie obrazowała wszystkie misje agencji. 

„Po wygranej, na polecenie ESA założyłam spółkę. Miałam wtedy 18 lat. Dwa lata temu debiutowaliśmy na NewConnect, a dzisiaj widzimy się na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie” – opowiada Julia Leszczyńska, prezes zarządu SimFabric S.A. 

Gry komputerowe są obecne w jej życiu właściwie od przedszkola. 

„Pierwszą zrobiłam, kiedy miałam 5 lat. Poszłam do taty, z którym współpracujemy teraz w spółce, i zapytałam, jak się tworzy gry. A on (ponieważ bardziej jest praktykiem niż teoretykiem) powiedział: >>chodź, stworzymy ją razem<<.  W ten sposób dowiedziałam się ile to jest pracy. Ale i zakochałam się w tym. Ta pasja, ta miłość trwa do dzisiaj” – mówi Julia Leszczyńska. 

Głównym obszarem działalności SimFabric S.A. jest tworzenie gier, ale jak podkreśla prezes Leszczyńska poza produkcjami własnymi, firma zajmuje się także portowaniem gier (przerabianiem wersji gier czy symulatorów z jednej platformy na inną).  

„W zeszłym roku uruchomiliśmy także dwie spółki zależne, MobileFabric zajmującą się tworzeniem gier mobilnych i VRFabric produkującą gry na gogle wirtualnej rzeczywistości” – mówi Julia Leszczyńska. 

W ostatnim czasie firma otrzymała również dwa granty, które pozwolą wypłynąć jej na znacznie szersze, międzynarodowe wody. Pierwszy, pozyskany z Ministerstwa Rozwoju i Technologii, opiewa na kwotę 25 mln zł. Dzięki niemu SimFabric zbuduje nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe.

„Będziemy tam prowadzić badania nad symulatorem, dającym się zastosować w grach, ale to będzie także wirtualne laboratorium m.in. dla misji kosmicznej ESA Moon Village” – opowiada Emil Leszczyński, przewodniczący Rady Nadzorczej SimFabric S.A. 

Ale to nie wszystko. W centrum prowadzone będą także badania nad sztuczną inteligencją i nad możliwością jej wykorzystania do produkcji gier. 

„Chcemy badać na ile sztuczna inteligencja będzie mogła tworzyć gry, assety do gier, nowe rodzaje rozrywki” – opowiada Emil Leszczyński. Dzięki temu firma chce pozyskać kontrakty z największymi światowymi koncernami z branży gamingowej i nie tylko. 

„Drugim ważnym zadaniem dla spółki, od momentu debiutu, jest wdrożenie technologii blockchain w grach, w modelu play-to-earn. To będzie z kolei brama do wykorzystania nowoczesnej technologii blockchainowej w ramach grantu, który otrzymaliśmy od szwajcarskiej fundacji Dfinity. Tam będziemy mieli dostęp do całego ekosystemu dystrybucji dóbr cyfrowych wielkości 10 mld dolarów” – mówi Leszczyński.

SimFabric S.A jest już 20 spółką z branży gamingowej, której akcje są notowane na Głównym Rynku GPW

„To sektor, który się od dłuższego czasu dynamicznie rozwija i jest bardzo atrakcyjny dla inwestorów. Mamy nadzieję, że będzie tak dalej, bo nie wydaje się, by ta branża była czymkolwiek zagrożona” – mówi Agnieszka Gontarek, dyrektor Działu Emitentów GPW.

Przedstawicielka Giełdy przypomniała, że SimFabric zaczęła swoją przygodę z rynkiem publicznym w 2020 roku, kiedy zadebiutowała na rynku NewConnect. 

„NewConnect, jako alternatywny system obrotu prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, obchodzi w tym roku 15. rocznicę funkcjonowania, a spółka SimFabric jest już 79. spółką, która dojrzewając na tym rynku, rozwinęła się na tyle, by móc stać się spółką giełdową, obecną na dużym parkiecie” – podkreśliła dyrektor Agnieszka Gontarek.

W drugim kwartale 2022 roku SimFabric S.A. wypracowała 2,4 mln zł przychodów, 1,4 mln zł zysku operacyjnego EBITDA oraz 1 mln zł zysku netto. Jej wartość według aktualnego kursu jest obecnie wyceniana na 94 mln złotych. 

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM