Biznes i finanse

Bruksela blokuje inwestycje Poczty Polskiej – co dalej?

Poczta Polska obchodzi w tym roku swoje 465-lecie. Spółka cieszy się dobrą kondycją finansową, jednak wciąż czeka na notyfikację ustawy, pozwalającej na dodatkowe wsparcie w postaci 700 mln złotych, przeznaczonych na inwestycje oraz podwyżki dla ponad 60 tys. pracowników.

Poczta Polska od wielu lat ciężko pracuje, aby zdobyć wiodącą pozycję na rynku usług paczkowych. Setki milionów złotych zostały już wydane na modernizację i rozbudowę, a także na zakup nowoczesnych maszyn do sortowania przesyłek. Dzięki tym staraniom Poczta ma szanse na osiągnięcie zamierzonych celów.

„Zmiany, których dokonujemy i jakie zamierzamy przeprowadzić, na pewno odczują klienci. Będą mogli liczyć na dalszą poprawę najistotniejszych parametrów, takich jak terminowość usług” – stwierdził Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej podczas briefingu „Poczta Polska dziś i jutro. Wielkie inwestycje i czas modernizacji”.

Poczta Polska w ostatnim czasie wydała ok. 1,2 mld złotych na unowocześnienie swojego systemu. Wśród planów firmy znalazł się rozwój sektora logistycznego. Aż 220 mln zł przeznaczono na umaszynowienie hal logistycznych w trzech sortowniach. Ministerstwo Aktywów Państwowych wsparło te inwestycje przekazując dodatkowe 190 mln zł w 2021 roku.

Poczta Polska zainwestowała w ostatnim czasie 1,2 mld złotych w unowocześnienie systemu. Wśród działań firmy znalazł się również rozwój sektora logistycznego, który otrzymał dofinansowanie w wysokości 220 mln zł na umaszynowienie trzech sortowni. Ministerstwo Aktywów Państwowych wsparło tę inicjatywę dodając 190 mln zł w 2021 roku.

„Chcemy być liderem na rynku usług logistycznych i kurierskich. Oprócz trzech sorterów, które oddaliśmy w ostatnim czasie, planujemy otworzyć najnowocześniejszą i największą sortownię poczty w Ciemnem pod Radzyminem” – przekazał Andrzej Bodziony, wiceprezes spółki ds. logistyki.

„Już dziś jesteśmy pierwszym dostawcą rejestrowanego doręczenia elektronicznego na rynku polskim, czyli e-Doręczeń, oraz wersji komercyjnej, dedykowanej podmiotom niepublicznym: Q-Doręczeń – powiedział Wojciech Krysztofik, wiceprezes Poczty Polskiej ds. infrastruktury, dodając iż „te innowacyjne usługi umożliwiają łatwą, szybką, tanią i bezpieczną elektroniczną komunikację o charakterze i mocy listu poleconego”.

Poczta umacnia swoją pozycję na rynku wprowadzając usługi cyfrowe. Aktywnie wykorzystując nowoczesne technologie, firma zamierza wykorzystać potencjał cyfrowy do ulepszenia swoich usług. Przykładem takiego rozwoju jest usługa Pocztex Thermo Tracking, umożliwiająca bezpieczny transport wyrobów medycznych, a także 17 punktów odbioru przesyłek, w których Spółka współpracuje z sieciami handlowymi.

Poczta stawia na innowację, aby zaspokoić wymagania klientów w dziedzinie usług cyfrowych. Przy wsparciu najnowszych technologii, przedsiębiorstwo wykorzystuje cyfrowe możliwości do doskonalenia istniejących usług. Przykładem takich działań jest usługa Pocztex Thermo Tracking, która zapewnia bezpieczny transport produktów medycznych, a także 17 punktów odbioru przesyłek wraz z sieciami handlowymi.

Aby spełnić wymagania klientów w zakresie usług cyfrowych, Poczta stawia na innowacje. Wspierając rozwój technologiczny, firma wykorzystuje cyfrowe możliwości do poprawy jakości swoich usług. Przykładem jest usługa Pocztex Thermo Tracking, która zapewnia bezpieczny transport produktów medycznych, a także 17 punktów odbioru przesyłek we współpracy z partnerami handlowymi.

„Poczta Polska to emanacja państwa, zwłaszcza w najmniejszych miejscowościach naszego kraju. Dlatego należy wspierać spółkę, która zatrudnia prawie 70 tys. pracowników, będąc jednym z największych pracodawców w kraju” – stwierdził Jan Kanthak, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, który podkreślił jednocześnie, iż wsparcie finansowe to było największe dokapitalizowanie PP w historii.

Poczta Polska, zgodnie z obowiązującym prawem, jest zobowiązana do utrzymywania placówek w całym kraju. Wielu z nich stała się nierentowna, jednak odgrywają one ważną rolę dla lokalnych społeczności, szczególnie w małych miejscowościach i wsiach. W celu wsparcia tych placówek w ciągu ostatnich lat otwarto 270 nowych punktów PP.

Poczta Polska to największy pracodawca w naszym kraju, zatrudniający blisko 60 tys. pracowników. W jej sieci funkcjonuje ponad 7600 placówek, a z nich ponad 20 tys. to listonosze. Firma dba o stabilne zatrudnienie, oferując umowy etatowe i odprowadzając składki emerytalne.

„To odróżnia nas od konkurencji. Wsparcie rządu dla Poczty Polskiej pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość. Istotne jest tylko to, aby Unia Europejska notyfikowała przyjętą w polskim parlamencie ustawę o rekompensacie z tytułu tzw. usługi powszechnej, która pozwala na przeznaczenie na rozwój Poczty – tylko w tym roku – 600 mln złotych” – oświadczył prezes Falkowski.

„Brak dobrej woli ze strony Brukseli, aby notyfikować ustawę wpierającą Pocztę jest widoczny. Przez brak decyzji cierpi firma, jej pracownicy oraz zwykli obywatele” – stwierdził minister Kanthak.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM