Prawo.pl informuje, że zgodnie z art. 6 pkt 11 ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie, naprawienie szkody w środowisku polega na odtworzeniu środowiska do stanu sprzed szkody w miejscu jej wystąpienia. Gdy odtworzenie nie jest możliwe, wówczas działania naprawcze obejmą utworzenie podobnego ekosystemu w innej lokalizacji.
„Nawet niewielki wyciek paliwa ze zbiornika pojazdu może skutkować odszkodowaniem z ubezpieczenia rzędu kilkuset tysięcy złotych na pokrycie działań naprawczych. Wyciek większej ilości substancji i długi czas naprawy szkody to już wielomilionowa wypłata z ubezpieczenia” – wyjaśnia cytowany przez Prawo.pl Łukasz Jastrzębski, menedżer ds. oceny ryzyka ubezpieczeń środowiskowych w Collonade.
Na szczęście przedsiębiorcy mogą ubezpieczyć się na wypadek wyrządzenia szkód w środowisku, np. poprzez rozszerzenie standardowej polisy OC o odpowiednią klauzulę.
Prawo.pl podaje, że dostępne są również ubezpieczenia środowiskowe – osobne produkty dla przedsiębiorców, które chronią finansowo zarówno firmę odpowiedzialną za szkodę środowiskową, jak i roszczenia podmiotów dotkniętych takim zdarzeniem.
Tego typu ubezpieczenia dają kompleksową ochronę na wypadek zniszczeń w środowisku naturalnym, w tym m.in. pokrywają koszty działań zapobiegawczych i naprawczych podjętych w celu przywrócenia środowiska do stanu sprzed zdarzenia, poniesionych w oparciu o aktualne prawo środowiskowe.
W opinii Łukasza Jastrzębskiego, dobry produkt ubezpieczenia środowiskowego pokryje także inne koszty, związane np. z utratą dobrej reputacji.
„Spowodowanie przez firmę skażenia to ogromny cios dla jej reputacji. W ramach odszkodowania z ubezpieczenia środowiskowego klient będzie mógł również przeznaczyć środki na specjalistów od poprawy wizerunku” – podkreśla ekspert.
Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/biznes/jak-naprawic-szkode-w-srodowisku,516786.html
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl