Bauhaus promował nowoczesne podejście do sztuki i architektury oparte na połączeniu nowoczesności, funkcjonalności i estetyki, a także poprzez taką sztukę i architekturę – otwartość, dyskusję i wymianę poglądów. Idea Bauhausu rozprzestrzeniła się po całym świecie, mimo że jej rozwój w Niemczech został zahamowany przez nazistów. Nowy Europejski Bauhaus (NEB) jest inicjatywą zaproponowaną przez Ursulę von der Leyen – przewodniczącą Komisji Europejskiej.
„NEB ma za zadanie przyspieszenie transformacji różnych sektorów gospodarki, aby zapewnić wszystkim obywatelom dostęp do nowoczesnych, estetycznych rozwiązań i produktów, które opierają się na obiegu zamkniętym i są mniej emisyjne” – wyjaśnia Justyna Choińska-Jackiewicz, która w Łukasiewicz – ORGMASZ odpowiada za obszar regulacji i wyzwań technologicznych.
Inicjatywa jest rozwijana w trzech fazach. Pierwsza – projektowanie (2021 r.): tworzenie i rozwijanie pomysłów na transformację miejsca w oparciu o wiedzę i zaangażowanie całej społeczności. Druga – realizacja (2021–2024): wspieranie władz miejskich, lokalnych i regionalnych we wspólnym projektowaniu i inkubacji projektów pilotażowych w różnych państwach członkowskich. I trzecia – rozpowszechnianie (od 2022 r.): popularyzacja pomysłów i rozwiązań NEB, zarówno w Unii Europejskiej, jak i poza nią.
Komisja Europejska przeznaczyła 85 mln euro w latach 2021-2022 na finansowanie projektów w ramach Nowego Europejskiego Bauhausu. Finansowanie pochodzi z różnych programów UE, takich jak: program w zakresie badań i innowacji Horyzont Europa (zwłaszcza konkursy ukierunkowane na misje HE), program LIFE na rzecz środowiska i klimatu oraz Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Komisja zwróciła się również do państw członkowskich o uwzględnienie podstawowych wartości Nowego Europejskiego Bauhausu w swoich strategiach rozwoju terytorialnego i społeczno-gospodarczego oraz o uruchomienie odpowiednich części krajowych planów odbudowy i zwiększania odporności, a także programów w ramach polityki spójności, aby budować lepszą przyszłość dla wszystkich.
W każdym z Państw członkowskich działają Krajowe Punkty Kontaktowe ds. Nowego Europejskiego Bauhausu – NEB NCP (New European Bauhaus National Contact Points), których zadaniem jest promowanie ww. inicjatywy w danym kraju, jak również aktywne włączanie różnorodnych interesariuszy w realizację projektów zgodnych z koncepcją Nowego Europejskiego Bauhausu. W Polsce rolę NEB NCP pełni Sieć Badawcza Łukasiewicz – wyjaśnia Justyna Choińska-Jackiewicz.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl