Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:
Wpływ wojny na Ukrainie na sytuację społeczno-gospodarczą w Europie oraz realizację programów finansowanych z środków unijnych – to jeden z głównych tematów polsko-litewskich konsultacji międzyrządowych w Wilnie, w których brał udział również minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.Polsko-Litewskie Konsultacje Międzyrządowe są stałym mechanizmem współpracy polityczno-instytucjonalnej obu państw. Podczas wizyty w Wilnie premier RP Mateusz Morawiecki oraz premier Litwy Ingrida Šimonyte podpisali też wspólną Deklarację dot. m.in. wsparcia Ukrainy i kwestii energetycznych.
– Polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe stanowią niezwykle istotny instrument rozwoju, który służy strategicznej współpracy między oboma państwami. Polska i Litwa od lat są bliskimi sojusznikami. Nasze dobre relacje są bardzo ważne, tym bardziej teraz w kontekście brutalnej napaści Rosji na Ukrainę. Musimy wspólnie dbać o bezpieczeństwo naszego regionu i całej UE – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
– Jestem przekonany, że wykorzystamy wnioski z naszych dzisiejszych rozmów i wspólnie będziemy kontynuować dyskusję na temat roli polityki spójności w kontekście agresji wojsk rosyjskich na Ukrainę oraz jej wpływu na obecną sytuację społeczno-gospodarczą w Europie oraz na kryzys energetyczny na całym świecie – dodał szef MFiPR.W Polsko-Litewskich Konsultacjach Międzyrządowych, które odbyły się w Pałacu Wielkich Książąt w Wilnie – w rozmowach przy tzw. stoliku ds. finansowych – uczestniczyła również minister finansów RP Magdalena Rzeczkowska oraz minister finansów Republiki Litewskiej Gintarė Skaistė i wiceministrowie: Mindaugas Liutvinskas oraz Vaida Česnulevičiūtė. Poprzednie Polsko-Litewskie Konsultacje Międzyrządowe odbyły się w Warszawie 17 września 2021 r.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ neh/
Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl