Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: wideokonferencja Polsko-Ukraińskiej grupy roboczej ds. energii (komunikat)

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

Współpraca w sektorze energetycznym Polski z Ukrainą była przedmiotem rozmów podczas posiedzenia Polsko-Ukraińskiej grupy roboczej ds. energii , które odbyło się w dniu 28 listopada 2022 r. w formie wideokonferencji.

Posiedzeniu Polsko-Ukraińskiej grupy roboczej ds. energii współprzewodniczyli: po stronie polskiej wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska i po stronie ukraińskiej Jaroslav Demchenkov, wiceminister energii Ukrainy. W posiedzeniu uczestniczył również Mateusz Berger, Pełnomocnik Rządu RP do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, a także przedstawiciele polskich i ukraińskich spółek energetycznych.

Przedmiotem dyskusji była m. in. intensyfikacja współpracy w sektorze gazowym, w tym dążenie do zwiększenia wymiany handlowej i stworzenia możliwości rozwoju infrastruktury dostaw gazu ziemnego, ropy naftowej, a także realizacja projektu połączenia elektroenergetycznego Chmielnicka-Rzeszów.

„Rozumiemy bardzo trudną sytuację sektora energetycznego Ukrainy wynikającą z rosyjskiej agresji militarnej i gotowi jesteśmy udzielać wsparcia Ukrainie w dywersyfikacji źródeł dostaw energii i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego” – stwierdziła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

W ocenie współprzewodniczących grupy wobec prowadzonych rosyjskich agresywnych działań zmierzających do zniszczenia krytycznej infrastruktury energetycznej Ukrainy, obecnie najpilniejszym zadaniem jest odbudowa sektora energetycznego na Ukrainie. To konieczność zapewnienia warunków życia ludności cywilnej w okresie zimowym oraz funkcjonowania gospodarki. Realizacja połączenia elektrycznego Chmielnicka – Rzeszów przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i odporności w Europie.

„Wspieramy Ukrainę w tym zakresie poprzez dostawy niezbędnych urządzeń dla odbudowy połączeń energetycznych w Ukrainie przy koordynacji Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Zabiegamy również o wsparcie dla Ukrainy na forum Unii Europejskiej, forach międzynarodowych i międzynarodowych instytucji finansowych” – powiedziała wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Rozmowy w sektorze gazu wydobywczego, magazynów gazu w Ukrainie czy budowy infrastruktury przesyłowej gazu i ropy będą kontynuowane w na poziomie eksperckim, tj. polskich i ukraińskich spółek energetycznych.

„Wspólne wysiłki na rzecz realizacji projektów inwestycyjnych w sektorze energii elektrycznej i gazu są kluczowe dla realizacji niezależności energetycznej obu naszych krajów” – zaznaczyła wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Wymieniono się również aktualnymi informacjami na temat planów dotyczących rozwoju efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii i rozwoju gospodarki wodorowej oraz współpracy w energetyce jądrowej. Współpraca w tych obszarach ma duży potencjał rozwoju.

Ukraina posiada wieloletnie doświadczenie w eksploatacji elektrowni jądrowych, które może być podstawą do dalszej specjalistycznej współpracy środowisk branżowych w tym zakresie.

Uzgodniono także wymianę informacji i najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i aspektów regulacyjnych w sektorze energetyki jądrowej, gdy tylko pozwolą na to warunki. Z uwagi na bieżącą sytuację w Ukrainie, w trakcie posiedzenia podniesione zostały także kwestie zagrożeń dla bezpieczeństwa jądrowego wywołanych przez rosyjską agresję militarną na infrastrukturę Ukrainy oraz wspólnych aktywności mających na celu zwrócenie uwagi opinii międzynarodowej na rosyjskie działania przeciwko bezpieczeństwu energetycznemu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mick/


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM