Polityka i społeczeństwo

BGK będzie udzielał gwarancji wkładu własnego dla kredytu mieszkaniowego

„To proponowane przez rząd rozwiązanie, które, obok określonych w ustawie spłat rodzinnych kredytu, ma za zadanie wspierać Polaków w zakresie poprawy ich warunków mieszkaniowych. Gwarancja wkładu własnego Banku Gospodarstwa Krajowego jest opcją, z której mogą skorzystać kredytobiorcy nieposiadający środków na wkład własny – pomoże ona w uzyskaniu kredytu na zakup mieszkania lub budowę domu” – dodał dyrektor departamentu Gwarancji i Poręczeń BGK.

Jak zaznaczył Olszak, zgodnie z zapisami ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, Skarb Państwa za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego będzie gwarantował od 10 do 20 proc. kwoty kredytu, jednak nie więcej niż 100 tys. zł, a czas kredytu objętego gwarancją wkładu własnego wynosi minimum 15 lat. 

„Gwarancja zastępuje wymóg wniesienia wkładu własnego. Kredytobiorca spłacając kapitał w pierwszej kolejności spłaci kapitał kredytu objęty gwarancją. Po tej spłacie gwarancja wygasa. Do czasu wygaśnięcia gwarancji mieszkanie lub dom jednorodzinny nie mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej” – wyjaśnił przedstawiciel BGK.

Dodał, że w przypadku udzielenia gwarancji, bank udzielający kredytu pobierze jednorazową prowizję w wysokości 1 proc. kwoty gwarancji na rzecz BGK, maksymalnie w wysokości 1 tys. zł. 

„Z gwarancji wkładu własnego mogą skorzystać osoby, które mają zdolność kredytową, ale nie mają wystarczających środków na wkład własny, wymagany do otrzymania kredytu mieszkaniowego. Gwarancje wkładu własnego mogą być wykorzystywane zarówno przez osoby samodzielnie prowadzące gospodarstwo domowe, jak i przez pary, małżeństwa oraz rodziny z dziećmi” – tłumaczył Mateusz Olszak.

Zaznaczył, że osoby, które chcą skorzystać z gwarancji, nie mogą być właścicielami mieszkania lub domu jednorodzinnego. Wyjątkiem są rodzin z dziećmi: z dwojgiem mogą ubiegać się o gwarancję, nawet gdy posiadają mieszkanie o powierzchni do 50 m2; z trojgiem – do 75 m2, a z czworgiem – do 90 m2. Rodziny, w których jest pięcioro lub więcej dzieci nie obowiązuje limit powierzchni posiadanego mieszkania.

Dyrektor Departamentu Gwarancji i Poręczeń BGK zaznaczył, że kredyt z gwarancją wkładu własnego można wykorzystać na zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego; można nim sfinansować wykończenie takich nieruchomości albo – w całości lub w części – sfinansować zakup działki budowlanej czy budowę domu jednorodzinnego.

Przypomniał, że ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym przewiduje także spłatę części takiego kredytu – można z niej skorzystać w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o drugie albo kolejne dziecko

„Bank Gospodarstwa Krajowego spłaci część gwarantowanego kredytu mieszkaniowego – to tzw. spłata rodzinna, która wyniesie 20 tys. zł w przypadku drugiego dziecka i 60 tys. zł w przypadku trzeciego i kolejnego dziecka” – dodał.

Wytłumaczył, że wniosek o udzielenie kredytu oraz wniosek o gwarancję wkładu własnego należy złożyć w banku kredytującym, który podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i ma taki kredyt w swojej ofercie. Decyzję o udzieleniu kredytu objętego gwarancją oraz wszystkie formalności związane z jej udzieleniem będzie realizował bank kredytujący, równolegle z udzieleniem kredytu mieszkaniowego. Lista takich banków będzie dostępna na stronie www.bgk.pl.

„Program obejmuje mieszkania lub domy, których cena spełnia kryteria określone w ustawie o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym. Ustawa określa wskaźnik, według którego należy obliczyć maksymalną cenę za metr kwadratowy powierzchni finansowanego mieszkania lub domu” – powiedział Olszak i dodał, że maksymalne ceny za metr kwadratowy nieruchomości będzie można sprawdzić na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Odpowiadając na pytanie, dlaczego banki oferujące kredyty nie mają jeszcze w swojej ofercie gwarancji wkładu własnego powiedział, że wdrożenie tego produktu jest indywidualną decyzją każdego banku kredytującego, który by go wprowadzić do swojej oferty musi m.in. dostosować do niego swoje procedury. 

„Przygotowanie odpowiednich, elastycznych rozwiązań wymaga czasu. Prace nad ustawą i jej wdrożeniem trwają od wielu miesięcy. W tym czasie zmieniły się też realia i wyzwania rynkowe. Ministerstwo Rozwoju i Technologii w reakcji na nowe wyzwania we współpracy z BGK i sektorem bankowym przygotowuje zmiany do ustawy – to proces jak najbardziej naturalny” – ocenił Olszak i poinformował, że w programie Mieszkanie bez wkładu własnego planowane są zmiany. 

„W obliczu wyzwań rynkowych Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje dokonać zmian w programie, tak, aby uelastycznić i uatrakcyjnić ten produkt, by był on dostępny dla jeszcze większej grupy potencjalnych odbiorców. Chodzi o zmiany dotyczące m.in. zniesienia przepisu o minimalnej wysokości gwarancji, wprowadzenia możliwości uzyskania spłaty rodzinnej bez uzyskania gwarancji wkładu własnego czy też podwyższenie wskaźnika cen nieruchomości” – powiedział.

Źródło informacji: PAP MediaRoom
 


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM