Polityka i społeczeństwo

MS: Międzynarodowa konferencja poświęcona odpowiedzialności rodzicielskiej z udziałem wiceministra Marcina Romanowskiego (komunikat)

Ministerstwo Sprawiedliwości przekazuje:

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski wziął w poniedziałek (5 grudnia br.) udział w konferencji „Współczesne zagrożenia dla władzy rodzicielskiej. Wybrane aspekty prawne”, organizowanej przez Węgierską Akademię Nauk.

– To rodzicie – matka i ojciec, mają za zadanie prowadzić młodego człowieka na początku drogi przez życie, kształtując jego kompas moralny. Właśnie dlatego doświadczamy ciągłych prób osłabienia ich roli, ograniczenia wpływu rodziców na wychowanie dzieci czy też ich prawa do wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami – powiedział minister Romanowski w mowie otwierającej sympozjum.

Zaznaczył, że rolą państw Europy Środkowej jest zapoczątkowanie nowych i sprawiedliwych rozwiązań. Podkreślił, że jest to szczególnie istotne w kontekście zdominowania międzynarodowego dyskursu prawniczego przez wpływy zachodnie. Minister Romanowski stwierdził także, iż Europa Środkowa dysponuje odpowiednim potencjałem naukowym i intelektualnym, aby stanowić dla nich przeciwwagę.

Nawiązując do tematu konferencji, minister Romanowski zwrócił szczególną uwagę na problemy i zagrożenia, z którymi rodzice mierzą się podczas wychowania dzieci.

Minister Romanowski przypomniał także o chrześcijańskich fundamentach, na których została zbudowana Unia Europejska. Dodał również, że prawo naturalne i powrót do tradycyjnych wartości stanowią odpowiedź na liczne zagrożenia dla obowiązków rodzicielskich.

– Jestem pewien, że Europa Środkowa w postaci połączonych sił prawników z Polski, Węgier, Serbii, Słowenii, Czech, Słowacji i Chorwacji wprowadzi dyskurs europejski na nowy, wyższy poziom. Już dziś mogę powiedzieć, że ten pomysł zdał egzamin. Pozostaje mi trzymać kciuki za kolejne projekty, zapewniając jednocześnie pełne wsparcie ze strony Polski ­– zakończył swoje wystąpienie minister Romanowski, podkreślając wagę współpracy międzynarodowej.

Podczas konferencji referaty wygłosili badacze i eksperci z Polski, Węgier, Słowenii, Serbii, Słowacji, Czech oraz Chorwacji. Partnerami konferencji były także polskie uczelnie: Uniwersytet Opolski oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

ero/ itm/


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM