Polityka i społeczeństwo

Premier Mateusz Morawiecki: Zapewnienie Życiowej Stabilizacji i Bezpieczeństwa Poprzez Zakup Mieszkania

Program Pierwsze Mieszkanie – realna pomoc dla Polek i Polaków

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły programu „Pierwsze Mieszkanie”, który przewiduje bezpieczny kredyt ze stałym i niskim oprocentowaniem, do którego dopłaci państwo. Będzie także możliwość założenia konta oszczędnościowego na cele mieszkaniowe, z atrakcyjną premią. Nowy program dołączy do szeregu innych, już działających rozwiązań, które mają pomóc Polkom i Polakom w nabyciu, utrzymaniu i modernizacji swojego domu lub mieszkania.

Bezpieczny Kredyt i Konto Mieszkaniowe, które składają się na program Pierwsze Mieszkanie, to kompleksowe rozwiązania na rynku mieszkaniowym. Z Bezpiecznego Kredytu będą mogły skorzystać osoby, które są już gotowe kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny. Z Konta Mieszkaniowego skorzystają natomiast ci, którzy planują zakup w perspektywie następnych kilku lat. Procedury będą maksymalnie proste.

Korzyści wynikające z programu Pierwsze Mieszkanie

 • Kredyt ze stałym i niskim oprocentowaniem.
 • Dopłata ze strony państwa.
 • Konto oszczędnościowe na cele mieszkaniowe z atrakcyjną premią.
 • Kompleksowe rozwiązania na rynku mieszkaniowym.

Program Pierwsze Mieszkanie to doskonała okazja dla osób, które planują zakup własnego domu lub mieszkania. Rząd zapewnia szeroki zakres rozwiązań, które mają ułatwić Polakom i Poleczkom zakup własnego lokum. Wszystkie działania realizowane w ramach programu Pierwsze Mieszkanie są jasnym sygnałem, że rząd wspiera młode rodziny w ich staraniach o własny dom. Dzięki programowi Pierwsze Mieszkanie, zakup własnego mieszkania staje się realną perspektywą, a nie odległym marzeniem.

Program Pierwsze Mieszkanie

Program Pierwsze Mieszkanie realnie pomoże Polakom. To rozwiązanie systemowe, które opiera się na dostępie do bezpiecznego i stabilnego źródła finansowania i na możliwościach oszczędzania przez lata wraz z premią, którą państwo przekaże osobom oszczędzającym – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szczegóły programu

 • Bezpieczny Kredyt na pierwsze mieszkanie
 • Dopłaty będą obowiązywały przez pierwszych 10 lat
 • Kredyt będzie miał stałą i niską stopę oprocentowania
 • Kwota kredytu do 500 tys. zł lub do 600 tys. zł w przypadku małżeństwa lub posiadania co najmniej jednego dziecka
 • Kredyt będzie można otrzymać do 45. roku życia
 • Podmioty mające mieszkanie/dom nie mogą skorzystać z programu

Program Pierwsze Mieszkanie to bardzo ważny krok w kierunku zrealizowania marzeń o własnym mieszkaniu dla Polaków. Mamy nadzieję, że w jeszcze większym stopniu wspomoże on polskie rodziny i pomoże w spełnianiu marzeń o własnym mieszkaniu.

Kolejnym elementem programu pomocy państwa w zakresie mieszkań jest Konto Mieszkaniowe, które pozwala na oszczędzanie na własne lokum na przyszłość. Aktualnie rząd pracuje też nad wieloma innymi rozwiązaniami.

Konto Mieszkaniowe – oszczędzanie na własne lokum na przyszłość

Jeśli w perspektywie kilku lat planujesz kupno pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego – wprowadzamy możliwość oszczędzania na specjalnym Koncie Mieszkaniowym. Minimum 11 wpłat rocznie w wysokości od 500 do 2000 zł gwarantuje raz w roku atrakcyjną premię od rządu. Oszczędności będą dodatkowo oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki.

Kolejny element programów pomocy państwa w zakresie mieszkań

Stale pracujemy nad polepszeniem dostępności mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości tak, aby własne mieszkanie było bardziej dostępne dla każdego. Aktualnie aż 200 tys. nowych mieszkań rocznie jest oddawanych w ręce Polek i Polaków – to znaczący wzrost na przestrzeni ostatni lat.

Gdy pandemia COVID-19 i rosyjski atak na Ukrainę spowodował kryzys gospodarczy na całym świecie, wprowadziliśmy wakacje kredytowe, które ulżyły Polakom spłacającym kredyty mieszkaniowe.

Kolejnym elementem programu pomocy państwa w zakresie mieszkań jest Konto Mieszkaniowe, które pozwala na oszczędzanie na własne lokum na przyszłość.

Inne programy pomocy państwa w zakresie mieszkań

 • Wakacje kredytowe
 • Dofinansowanie zakupu mieszkania
 • Program Mieszkanie dla Młodych

Aktualnie rząd pracuje też nad wieloma innymi rozwiązaniami, które mają na celu polepszenie dostępności mieszkań i ulżenie Polakom w zakupie własnego lokum na przyszłość. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Konto Mieszkaniowe to kolejny krok w kierunku polepszenia sytuacji na rynku nieruchomości i dostępności własnego lokum dla każdego Polaka. Umożliwia oszczędzanie na przyszłość i zwiększa szanse na zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego.

Programy i rozwiązania mieszkaniowe rządu

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że polityka mieszkaniowa budowana jest od początku w oparciu o wiele programów i filarów, które mają przekładać się na lepszy komfort życia. Rząd wprowadził szereg rozwiązań, a wśród nich:

 • Program Mieszkanie Plus
 • Program Mieszkanie dla Młodych
 • Program Dobry Start
 • Program „Mieszkanie dla Seniora”

Za ich pomocą obniżane są opłaty mieszkaniowe, a najbardziej potrzebującym pomaga się w zdobyciu własnego lokum.

Proces poprawy sytuacji mieszkaniowej trwa już od dłuższego czasu i wciąż trwa, dlatego też każda pomoc jest na wagę złota.

Pamiętajmy, że wszelkie informacje na temat programów mieszkaniowych są dostępne w internecie oraz w urzędach miast i gmin. Dzięki nim możemy skorzystać z rozwiązań, które zapewnią nam lepszy komfort życia. Pomóżmy sobie i innym w zdobyciu własnego lokum – wspólnie możemy osiągać lepsze efekty!


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM