„Po raz kolejny europejskie samorządy mają okazję pokazać, jak solidarne i zdeterminowane są w niesieniu pomocy w słusznej sprawie. Jesteśmy przekonani, że nasz apel nie pozostanie bez odpowiedzi i raz jeszcze pokażemy siłę wspólnoty europejskiej. Okażmy naszym ukraińskim przyjaciołom nie tylko wsparcie moralne, ale także konkretną pomoc poprzez dostarczenie Ukrainie generatorów i urządzeń energetycznych, aby pomóc im przetrwać zimę” – powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, przewodnicząca grupy roboczej ds. Ukrainy w Komitecie Regionów.
Władze lokalne i regionalne chcące dokonać darowizny powinny skontaktować się z departamentem Komisji Europejskiej ds. Operacji Ochrony Ludności i Pomocy Humanitarnej (DG ECHO), który zarządza Unijnym Mechanizmem Ochrony Ludności. Adres, na który należy pisać, to: ECHO-Donations@ec.europa.eu. Darowizny będą kierowane do powstającego w Polsce centrum logistycznego „RescEU energy hub”, a koszty transportu współfinansuje UE.
Najbardziej potrzebne są generatory prądu (od 2 kVA do 600 kVA) oraz sprzęt grzewczy i paliwo.
„W środku wojny i ostrej zimy Ukraińcy stają do jeszcze jednej bitwy. To bitwa o światło i ciepło. (…) Wzywam regiony i miasta z Unii Europejskiej do przyłączenia się do tej zbiorowej inicjatywy dostarczania Ukrainie generatorów i artykułów energetycznych” – powiedział Vasco Alves Cordeiro, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów.
List do miast i regionów z apelem o pomoc dla Ukrainy wystosowali Janez Lenarčič, komisarz UE ds. zarządzania kryzysowego; Elisa Ferreira, komisarz UE ds. spójności i reform; przewodniczący Komitetu Regionów Vasco Alves Cordeiro oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, przewodnicząca grupy roboczej ds. Ukrainy w KR.
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl