Zdrowie i styl życia

Samoleczenie bólu – jak znaleźć skuteczny sposób?

Konsekwencje samoleczenia

 • Uzależnienie od leków przeciwbólowych
 • Utrwalenie bólu
 • Opóźnienie diagnozy i właściwego leczenia choroby

Dlatego zawsze w przypadku bólu warto skonsultować się z lekarzem, aby ustalić jego przyczynę i zastosować odpowiednie leczenie. Nie należy ograniczać się do połykania tabletek przeciwbólowych, które choćby na chwilę, dadzą nam ulgę, ale nie pozwolą nam na całkowite wyleczenie.
Pamiętajmy, że właściwa diagnoza i leczenie są kluczem do zdrowia – zawsze zadbajmy o siebie!

Jak minimalizować ryzyko skutków ubocznych?

Aby minimalizować ryzyko niepożądanych skutków ubocznych, zaleca się:

 • Zawsze czytać ulotkę – wszystkie leki, które bierzemy, zawierają szczegółowe informacje dotyczące skutków ubocznych, interakcji z innymi lekami i wielu innych istotnych informacji.
 • Skonsultować się z lekarzem – wiele szczegółowych informacji dotyczących leków nie jest dostępnych w oficjalnym opisie leku, a jedynie lekarz może dostarczyć nam wszystkich niezbędnych informacji.
 • Uważać na suplementy diety – wielu pacjentów zapomina, że leki i suplementy diety też mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami i powinny być przyjmowane po konsultacji z lekarzem.

Jednak najważniejszą zalecaną czynnością jest ciągła obserwacja reakcji organizmu na przyjmowane leki. Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem. Dzięki regularnemu monitorowaniu reakcji organizmu na przyjmowane leki, można zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych.

Konieczne jest również pamiętanie o tym, że nie można nadużywać leków przeciwbólowych, ponieważ mogą one mieć długoterminowe skutki dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Przy długotrwałym stosowaniu leków przeciwbólowych zawsze należy skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć wystąpienia jakichkolwiek groźnych powikłań. W ten sposób będziemy w stanie skutecznie złagodzić dolegliwości bólowe bez zbędnego ryzyka.

Rodzaje bólu

 • Ból receptorowy – występuje po urazach, złamaniach, uderzeniach, zwichnięciach, skręceniach.
 • Ból z narządów wewnętrznych – może być spowodowany zmianami w narządach wewnętrznych, np. dolegliwościami układu pokarmowego, chorobą wrzodową, zapaleniem trzustki, kamieniami w nerkach.
 • Ból neuropatyczny – pojawia się po uszkodzeniu struktur układu nerwowego, może być postrzegany jako pieczenie, kłucie, mrowienie, uczucie zimna lub gorąca.
 • Ból dysfunkcjonalny – pojawia się bez towarzyszącego uszkodzenia tkanek, jest wynikiem nadwrażliwości na bodźce i nieprawidłowej interpretacji bodźców przez układ nerwowy.
 • Ból psychogenny – występuje w zaburzeniach sfery emocjonalnej.
 • Ból maskowany – jest oznaką depresji.

Żeby prawidłowo zdiagnozować ból i wdrożyć adekwatne leczenie, należy skorzystać z pomocy specjalistów. Należy pamiętać, że ból jest nie tylko dolegliwością fizyczną, ale też psychiczną, dlatego tak ważna jest jego dokładna diagnoza.

Statystyki na temat przewlekłego bólu w Polsce

Według raportu przeprowadzonego w 2018 roku przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu, aż 78% Polaków doświadczyło przewlekłego bólu w ciągu ostatniego roku.

 • Ból głowy – 47%
 • Ból pleców – 32%
 • Ból stawów – 24%
 • Ból mięśni – 22%

Ból jest niezmiennie najczęstszą dolegliwością pacjentów, dlatego ważne jest, aby lekarze mieli świadomość jak wiele różnych przyczyn może go powodować i w jaki sposób go leczyć. Jedynym sposobem na skuteczne leczenie bólu jest zrozumienie jego źródła.

Dlatego też ważne jest, aby pacjenci mieli świadomość możliwych przyczyn ich bólu, być może wymagających dalszych badań, a także odpowiedniego wsparcia psychologicznego, jeśli ich ból jest psychogennego pochodzenia. Wtedy też lekarz, może dobrać odpowiednie metody leczenia, które złagodzą ból i zapewnią pacjentowi ulgę.

Należy również pamiętać, że oprócz leczenia farmakologicznego, istnieją inne metody leczenia, takie jak terapia manualna, ćwiczenia fizyczne, terapia zajęciowa czy psychologiczna – wszystkie one w połączeniu mogą skutecznie złagodzić przewlekłe bóle.

Odpowiednie podejście do leczenia bólu, może zmienić życie osoby cierpiącej na ból i pozwolić jej ponownie czerpać radość z życia.

Ból towarzyszy wielu schorzeniom

Ból może mieć wiele różnych przyczyn. Jedną z najczęstszych grup schorzeń, które powodują ból jest schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego.

Do najczęściej występujących przyczyn bólu należą:


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM