Polityka i społeczeństwo

Najlepszy ogród botaniczny w Polsce: Brwinów otrzymał nagrodę!

Ogród botaniczny w Brwinowie to miejsce, które zasłużyło sobie na uznanie. Od kilku lat może się pochwalić m.in. III miejscem w ogólnopolskim konkursie „Miasto z klimatem”. Warto odwiedzić to wyjątkowe miejsce i przekonać się, dlaczego tak wielu ludzi go docenia.

Brwinowski ogród botaniczny został wyróżniony w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, którego celem jest wspieranie nowoczesnych, zielonych inicjatyw miejskich, mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców. Kapituła skupiła się na ocenie efektów ekologicznych zgłoszonych przez samorządy. 6 października, podczas gali wręczenia nagród, burmistrz Sławomir Walendowski i kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa Edyta Osmańska-Jakóbik odebrali statuetkę w kategorii miast do 70 tys. mieszkańców, w której Brwinów zdobył trzecie miejsce.

Powstanie edukacyjnego ogrodu botanicznego w Brwinowie daje wyjątkową możliwość poznania i zrozumienia środowiska naturalnego. Tablice informacyjne oraz interaktywne łamigłówki pomagają w ciekawy i przystępny sposób przeprowadzić lekcje przyrody lub biologii. Na rabatach można hodować zioła i warzywa, co daje okazję do świadomego dbania o ekologię. Latem drzewa i krzewy zacieniają przestrzeń, co jest korzystne dla odwiedzających, szczególnie w czasie upałów. Ogród oferuje również atrakcyjne miejsce zabaw dla dzieci, w którym znajduje się plac zabaw, labirynt i strefa rekreacyjna. Posadzono tam m.in. stare odmiany jabłoni, których już dziś rzadko spotyka się w sadach. Ponadto, ogród wyposażony jest wyłącznie w rodzime gatunki roślin, co czyni go wyjątkowym na tle innych ogrodów botanicznych.

Brwinów po raz drugi otrzymał tytuł „Miasto z klimatem”. Wyróżnienie zostało przyznane za stworzenie hali pasywnej oraz rozbudowanie sieci ścieżek rowerowych. Ponadto, miasto zostało nagrodzone za innowacyjne podejście do projektu ogrodu botanicznego. W maju tego roku ogród botaniczny w Brwinowie zdobył wyróżnienie w Gminnym Konkursie „Innowacyjny Samorząd”.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM