Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo 124 mln euro na budowę szlaku gazowego – KE daje zielone światło dla Polski
Polityka i społeczeństwo

124 mln euro na budowę szlaku gazowego – KE daje zielone światło dla Polski

Komisja Europejska zatwierdziła dotację z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020 w wysokości ponad 124 mln euro na budowę 253-kilometrowego gazociągu przesyłowego, który będzie łączył miasta Leśniewic i Wronów w województwach mazowieckim, łódzkim i lubelskim.

„W znaczący sposób przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez dywersyfikację źródeł dostaw gazu oraz umożliwi eksport gazu do Litwy, Słowacji i Ukrainy. To konkretny symbol unijnej solidarności między państwami członkowskimi UE a Ukrainą, wzmacniający połączenia i poprawiający nasze ogólne bezpieczeństwo” – zaznaczyła komisarz.

Odcinek ten będzie wykorzystywał zaawansowaną technologię, w tym najnowocześniejsze systemy monitorowania, aby zapewnić bezpieczeństwo i niezawodność transportu gazu.

Trasa gazociągu licząca ponad 300 km biegnie z Gustorzyna do Wronowa. Projekt ten jest uwzględniony w 4. liście projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI), a jego zadanie polega na uzupełnieniu istniejącego systemu połączeń gazowych w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Komisarz do spraw spójności i reform Elisa Ferreira podkreśliła, że projekt jest konkretnym przykładem wsparcia polityki spójności na rzecz bezpieczeństwa energetycznego w Europie. Zaawansowana technologia i systemy monitorowania zapewnią niezawodność i bezpieczeństwo transportu gazu.

Projekt ten będzie służył jako przykład innowacyjnych rozwiązań, które wspierają niezawodny i bezpieczny dostęp do energii w całej Europie.

Proponowany system szerokiego zasięgu obejmuje połączenia do Baltic Pipe i terminalu LNG w Świnoujściu, co umożliwia dostarczanie gazu do regionów konsumpcyjnych centralnej i południowo-wschodniej części Polski, a także eksport do sąsiednich krajów, za pośrednictwem interkonektorów z Litwą, Słowacją i Ukrainą.

Realizacja projektu przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski, redukując zależność od importu rosyjskiego gazu. Będzie on miał istotne znaczenie dla całej UE, zwiększając bezpieczeństwo i dywersyfikację dostaw gazu, a jednocześnie wspierając tworzenie zintegrowanego i wydajnego rynku energii, zgodnie z zamierzeniami Planu REPowerEU.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version