Nauka i technologie

Zyskaj wymarzone wykształcenie i pracę – PLL LOT jako partner uczelni wyższych

PLL LOT ogłosiło wyniki II edycji konkursu na najlepszą pracę dyplomową o tematyce lotniczej. Laureatom zapewniło trzymiesięczny płatny staż, nagrody pieniężne i bilety lotnicze. Michał Fijoł, członek zarządu PLL LOT, powiedział: „Chcemy, aby dosyć hermetyczna branża lotnicza pozyskiwała najlepszych, dlatego nasz konkurs oferuje wyjątkowe możliwości”.

17 marca 2023 r. odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w ramach II edycji konkursu na najlepszą pracę dyplomową na temat lotnictwa. Organizatorem konkursu był narodowy przewoźnik, a do wzięcia w nim udziału zostali zaproszeni absolwenci studiów I, II stopnia oraz studiów podyplomowych. W ramach konkursu uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje prace na temat lotnictwa pasażerskiego oraz cargo.

„Sercem działalności spółki są ludzie. Ten konkurs pozwala spółce zdobywać najlepszych pracowników, budować nowe kadry. Oferujemy im szanse ciekawego rozwoju, gdyż rozwój w lotnictwie, rozwój technologii wymaga od nas postępu i wymaga tego, żeby te osoby były przygotowane w sposób nowoczesny” – podkreśliła Katarzyna Lewandowska, prezes zarządu PLL LOT.

Michał Fijoł, członek zarządu ds. handlowych PLL LOT, uważa, że współpraca LOT-u ze środowiskiem akademickim jest niezmiernie ważna, aby najmłodsi specjaliści mogli dowiedzieć się, że branża lotnicza nie tylko skupia się wokół samolotów, pilotów i załóg, lecz również jest źródłem wiedzy dotyczącej gospodarki, ekonomii, zarządzania i marketingu.

Według Michała Fijoła, członka zarządu ds. handlowych PLL LOT, współpraca z ośrodkami akademickimi jest niezwykle istotna, aby młodzi profesjonaliści mogli poznać wszechstronne oblicze branży lotniczej – od samolotów, pilotów i załóg, po ekonomię, zarządzanie i marketing.

„Angażujemy się w rady interesariuszy, które powstają przy uniwersytetach i szkołach wyższych. Czasem są to rady biznesu, również odpowiedzialne za to, aby środowisko akademickie miało dostęp do wiedzy, do informacji, do bieżącej problematyki, żeby multiplikowało wiedzę o przedsiębiorstwie i żeby w tych procesach studenci pomagali nam rozwiązywać problemy” – zaznaczył Michał Fijoł.

LOT jest tego doskonałym przykładem. Przedsiębiorstwo realizuje wiele projektów współpracy z instytucjami akademickimi, w ramach których młodzi ludzie mogą zdobywać doświadczenia i wiedzę.

Konkurs, który odbył się pod koniec ubiegłego roku, stanowił jedną z wielu możliwości współpracy pomiędzy LOT-em a uczelniami wyższymi. Innymi przykładami są zaproszenia do udziału w konferencjach, projektach badawczych, czy wizytach w firmie.

Prof. Majka twierdzi, że współpraca z LOT-em zapewnia studentom unikalną okazję do zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności w wielu różnorodnych dziedzinach. Ułatwia to również wybór ścieżki kariery już podczas studiów.

Studentom uczelni technicznych oferowane są różne możliwości współpracy z LOT-em, aby zapewnić im możliwości zdobywania doświadczenia i wiedzy. Konkurs, który odbył się w 2020 roku, był jednym z nich.

Doświadczenie zdobyte podczas współpracy z firmą pozwala studentom wybrać właściwą ścieżkę kariery, a także poznać wszystkie aspekty funkcjonowania przedsiębiorstwa. Projekty realizowane przy współpracy z LOT-em obejmują udział w konferencjach, projektach badawczych oraz wizytach w firmie.

Ceniony profesor Andrzej Majka stwierdził, że współpraca z LOT-em to wspaniała okazja, aby zdobyć niezbędne umiejętności, zaczynając już podczas studiów.

Współpraca pomiędzy instytucjami akademickimi a partnerami biznesowymi oferuje wiele korzyści, a współpraca LOT-u z uczelniami wyższymi jest doskonałym przykładem. Przedsiębiorstwo oferuje szereg programów, aby pomóc młodym ludziom w zdobywaniu doświadczenia.

„Współpraca z LOT-em układa nam się bardzo dobrze – głównie dlatego, że na specjalności pilotaż kształcimy przyszłych pilotów i PLL LOT są bardzo zadowolone z poziomu kształcenia, wiedzy oraz umiejętności praktycznych opanowanych w naszym ośrodku kształcenia lotniczego” – powiedział prof. Andrzej Majka, który pracuje obecnie m.in. nad opracowaniem silnika lotniczego o napędzie wodorowym.

Aleksandra Pasich i Dawid Wirtek odnieśli sukces w swoich pracach dyplomowych. Ich prace dotyczyły zwiększenia wydajności lotów, ograniczenia wpływu samolotów lądujących na życie mieszkańców pobliskich lotnisk oraz zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie tego procesu. Za swoje wybitne osiągnięcia Aleksandra Pasich otrzymała nagrodę za najlepszą pracę magisterską, zaś Dawid Wirtek został nagrodzony za najlepszą pracę inżynierską.

„Zaprojektowałam procedurę precyzyjnego podejścia do lądowania, by móc wylądować nawet w warunkach bardzo ograniczonej widzialności. Zwiększa to poziom bezpieczeństwa, zmniejsza obciążenie załogi pracą, przyczynia się do redukcji zużycia paliwa i zarazem do zwiększenia przepustowości przestrzeni powietrznej. Wyniki wyszły bardzo obiecujące i zamierzam kontynuować badania podczas studiów doktoranckich” – mówiła Aleksandra Pasich.

Laureatka głównej nagrody w kategorii prac magisterskich oraz ubiegłoroczna laureatka głównej nagrody za najlepszą pracę inżynierską przybliżyła jak działa obecna procedura lądowania w systemie ILS, w którym komunikacja między samolotem i ziemią odbywa się za pomocą fal radiowych. Wymaga to występowania długiego odcinka prostego co wydłuża całą procedurę lądowania, także dystans i czas.

Pomimo to, technologia ta pozwala pilotom na uzyskanie bezpiecznego lądowania na lotnisku, dzięki możliwości precyzyjnego utrzymania kursu oraz kontroli odległości i wysokości.

Jednakże, w przypadku systemu ILS procedura lądowania wymaga występowania dłuższego odcinka prostego, co powoduje skrócenie odległości i czasu. Pomimo tego, technologia ta stanowi bezpieczne wsparcie dla pilotów, dzięki funkcji precyzyjnego utrzymania kursu, kontroli odległości i wysokości.

„Procedura, którą udało mi się zaprojektować i przetestować, opiera się na systemie satelitarnym GLS i zakłada, że ostatnia faza podejścia do lądowania odbywa się po łuku. To skraca czas procedury, a także zwiększa jej elastyczność” – zaznaczyła laureatka i dodała, że w trakcie studiów na Politechnice Rzeszowskiej odbyła szkolenie do licencji pilota zawodowego i dostała już angaż w liniach lotniczych w charakterze pierwszego oficera.

Prof. Elżbieta Szymańska, przewodnicząca Kapituły Konkursu, potwierdziła wysoki poziom nadesłanych prac konkursowych ocenianych anonimowo przez 18 ekspertów i profesorów z różnych dziedzin.

Kapituła Konkursu, złożona z 18 profesorów i ekspertów z różnych dziedzin, oceniała anonimowo nadesłane prace konkursowe. Potwierdzenie wysokiego poziomu prac przyniosła prof. Elżbieta Szymańska, przewodnicząca Kapituły.

18 profesorów i ekspertów z różnych dziedzin, członków Kapituły Konkursu, anonimowo oceniało prace konkursowe. Wysoki poziom prac potwierdziła prof. Elżbieta Szymańska, przewodnicząca Kapituły.

„Zwycięska, bardzo interesująca i bardzo specjalistyczna praca >>Concept of curved precision approach based on GLS and its influence on flight and airspace efficiency<< Aleksandry Pasich spełniła najwyższe standardy pod względem merytoryki i jakości przeprowadzonych badań” – podkreśliła prof. Elżbieta Szymańska.

Michał Fijoł podkreślił, że w PLL LOT widzi się kandydatów, takich jak Ola Pasich i Dawid Wirtek, który już jest zatrudniony w przewoźniku. Przez ostatnie lata firma zorganizowała wakacyjny program stażowy dla studentów trwający 3 miesiące.

Dlatego, w celu pozyskania najlepszych kandydatów, przewoźnik od lat oferuje studentom 3-miesięczny staż. Michał Fijoł wyraził swoje uznanie dla Oli Pasich i Dawida Wirteka, których praca w PLL LOT jest doceniana.

„Kilka dni temu ogłosiliśmy otwarcie naboru do kolejnej edycji stażowej i mam nadzieję, że tak, jak w ubiegłym roku będziemy mieli wiele zgłoszeń i wiele osób przyjdzie do LOT-u na staż, a później zostanie z nami, odpowiadając za ważne dziedziny prowadzenia biznesu w PLL LOT” – dodał Michał Fijoł.

Jeśli jesteś zainteresowany/a aplikowaniem na staż w LOT Summer Internship, wybierz link LOT Summer Internship, Polskie Linie Lotnicze LOT, Warszawa (erecruiter.pl) aby przejść do strony z ofertą.

Jeśli szukasz szansy na zdobycie cennego doświadczenia na stażu w LOT Summer Internship, odwiedź tę stronę (erecruiter.pl), aby wypełnić swoją aplikację.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM