Polityka i społeczeństwo

Bezpieczne domy – Kampania informacyjna Ministerstwa Sprawiedliwości

Wspieramy osoby dotknięte przemocą. Zapewniamy im bezpieczeństwo oraz skuteczną i natychmiastową ochronę. Ustawa antyprzemocowa gwarantuje tego rodzaju wsparcie. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podkreśla, że pomagamy pokrzywdzonym. Kampania w mediach informuje o środkach finansowych z Funduszu Sprawiedliwości, które są do dyspozycji osób doświadczających przemocy.

Osoby doświadczone przemocą domową mają szansę uzyskać pomoc w ramach Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Spoty o możliwościach skorzystania z funduszu będą emitowane w telewizji, radiu i mediach społecznościowych. Oferta obejmuje profesjonalne porady prawne, wsparcie psychologiczne oraz pomoc w zapewnieniu środków do życia. Dodatkowo, w celu uzyskania szybkiej i skutecznej pomocy, należy skontaktować się z bezpłatną linią Pomocy Pokrzywdzonym – 222 309 900, dostępną przez 7 dni w tygodniu, przez całą dobę.

Ustawa antyprzemocowa pomogła już ponad 25,5 tys. osobom, które padły ofiarą przemocy domowej. Punkty działające w każdym powiecie udzielają wsparcia anonimowo i gwarantują profesjonalną pomoc psychologiczną i prawną. Do tej pory, w ramach Funduszu Sprawiedliwości udzielono ponad 132,5 tys. godzin pomocy prawnej i 150,6 tys. godz. pomocy psychologicznej.

Jeśli szukasz informacji na temat dostępnych w całej Polsce ośrodków pomocy, wystarczy odwiedzić stronę www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/. Na stronie znajdziesz pełne adresy i kontakty do wszystkich ośrodków, a także interaktywną mapę, która pomoże Ci w znalezieniu odpowiedniego miejsca.

Nowa ustawa antyprzemocowa wprowadza szereg praw i rozwiązań, które mają na celu nie tylko skuteczną ochronę ofiar przemocy domowej, ale także zapobieganie jej poprzez edukację społeczną oraz wprowadzenie kar za jej popełnienie.

Dzięki nowym przepisom ofiary przemocy domowej mogą skorzystać z bezpłatnych usług prawnych, psychologicznych i medycznych. Ustawa zapewnia również ochronę dzieciom i kobietom poprzez wprowadzenie szeregu restrykcji wobec sprawców przemocy.

Ustawa antyprzemocowa wprowadzona przez Zjednoczoną Prawicę w Polsce wprowadza silne sankcje dla osób stosujących przemoc fizyczną w domu. Osoby, które stanowią zagrożenie dla życia lub zdrowia innych domowników, będą musiały natychmiast opuścić mieszkanie i będą objęte zakazem zbliżania się do niego. Jest to znaczny postęp w porównaniu do sytuacji sprzed dwóch lat, kiedy takie regulacje prawne nie istniały.

Ustawa, która weszła w życie, znacznie skróciła czas oczekiwania na zakończenie sytuacji z przemocą. Do tej pory pokrzywdzonym trzeba było czekać na orzeczenie sądu, aż 143 dni, aby pozbyć się sprawcy przemocy z domu. Teraz policja może wykonywać egzekucję natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia, a średni czas reakcji to 7-15 minut. Po około godzinie, sprawca przemocy zostaje usunięty z mieszkania.

Jeszcze większa ochrona

Ustawa antyprzemocowa 2.0 ustanawia nowe wymogi dla policji i żandarmerii wojskowej, aby uzyskać jeszcze większą ochronę dla ofiar przemocy domowej. Przepisy te zawierają m.in. zakaz zbliżania się sprawcy do osoby dotkniętej przemocą na określoną odległość, zakaz kontaktowania się z nią osobiście lub w inny sposób, oraz zakaz wstępu do miejsca pracy, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza ta osoba.

Sąd cywilny będzie mógł wydać zakaz kontaktowania się, gdy dochodzi do tzw. stalkingu.

Zaostrzenie kar za gwałty

Ustawodawstwo w Ministerstwie Sprawiedliwości zapewnia znacznie silniejszą ochronę dla dzieci i kobiet, wprowadzając zmiany w Kodeksie karnym. Te przepisy wejdą w życie 1 października 2023 roku.

Za zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem grozić będzie kara od 5 do 30 lat więzienia albo dożywocie, a za zgwałcenie z następstwem ciężkiego uszczerbku na zdrowiu – od 5 do 30 lat więzienia albo dożywocie.

Kara od 8 do 30 lat więzienia albo dożywocie będzie grozić za zgwałcenie z następstwem śmierci ofiary.

Kodeks karny wprowadza też nowe typy kwalifikowane zgwałceń, takie jak zgwałcenie kobiety ciężarnej, z użyciem broni palnej lub z utrwaleniem obrazu i dźwięku tego czynu. W przypadku tych przestępstw grozić będzie od 3 do 20 lat więzienia, w porównaniu do dotychczasowych 2 do 12 lat.

Stosowane będzie najostrzejsze traktowanie przestępców seksualnych – recydywistów.

Rozpoczęto skuteczną egzekucję alimentów.

W Ministerstwie Sprawiedliwości opracowano regulacje w 2017 r., aby wyeliminować bezkarność tych, którzy odmawiają płacenia alimentów na własne dzieci.

Zapis o „uporczywym uchylaniu się od płacenia alimentów” został zmieniony, uniemożliwiając uniknięcie odpowiedzialności przez okazjonalne wpłaty niskich kwot.

Nowa regulacja okazała się skuteczna w wyegzekwowaniu alimentów, co potwierdzają wyraźne wyniki: zaległość alimentacyjna w wysokości trzech miesięcznych rat może skutkować karą pozbawienia wolności na okres jednego roku.

Wprowadzenie nowych przepisów dotyczących ściągalności alimentów przyniosło ogromny sukces. W ciągu ostatnich sześciu lat, odkąd przepisy zostały wprowadzone, wpływy do Państwowego Funduszu Alimentacyjnego wzrosły o ponad 280 proc., przy czym w 2021 r. wyniosły aż 49,8 proc. Dłużnicy zaczęli płacić swoim uprawnionym do alimentów, a także spłacać zadłużenie wobec Funduszu, który wspierał ich w przypadku zaległości.

Nowe przepisy w zakresie alimentów w 2020 r. zapewniły matkom oczekującym na alimenty lepsze mechanizmy dochodzenia swych praw. Skuteczność ściągalności alimentów przez komorników wzrosła aż do 20 proc. i był to rekordowo wysoki wynik.

Alimenty natychmiastowe to inicjatywa mająca na celu zapewnienie szybkiego i sprawiedliwego dostępu do środków finansowych. Projekt ustawy wprowadzający te alimenty będzie skracał czas potrzebny na skuteczną egzekucję, dzięki czemu dłużnik będzie musiał wypłacić świadczenia w ciągu kilkunastu dni od wszczęcia nakazowego postępowania alimentacyjnego. Cały proces zostanie uproszczony, by ułatwić i przyspieszyć proces uzyskiwania alimentów.

Ubiegający się o alimenty będą mieli ułatwiony dostęp do składania pozwu, ponieważ dostępny jest gotowy formularz, który można wypełnić online. Do pozwu wystarczy dołączyć odpis aktu urodzenia dziecka, bez konieczności składania innych dowodów.

Kwotę alimentów dla dzieci w rodzinie ustala się w zależności od aktualnego minimalnego wynagrodzenia za pracę i liczby dzieci. Dzięki temu świadczenia są dostosowane do obecnej sytuacji. Co roku wysokość alimentów będzie modyfikowana wraz ze wzrostem wynagrodzenia minimalnego.

Instytucja gwarantuje dobro dziecka, oferując rodzicom wybór pomiędzy obecnym sposobem dochodzenia alimentów a alimentami natychmiastowymi.

Wszystkie komunikaty publikowane przez PAP SA pozostają nienaruszone i zgodne z ich oryginalną treścią. Autor komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM