Polityka i społeczeństwo

Ułatwienia dla firm w przyłączaniu się do instalacji odnawialnych źródeł energii

Zmiana ta odciąży przedsiębiorstwa energochłonne, obejmując je szczególnymi przywilejami. Dzięki nim będą one mogły korzystać z działających na rynku elektroenergetycznym linii bezpośrednich w celu zaopatrywania się w energię odnawialną.

Nowe przepisy zapewnią przedsiębiorstwom energochłonnym dostęp do szybkiego, bezpiecznego i niedrogiego dostawcy energii odnawialnej. Działanie to wpłynie na obniżenie kosztów działalności gospodarczej oraz na zwiększenie efektywności energetycznej przedsiębiorstw.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii służy pomocą i wsparciem dla przedsiębiorstw energochłonnych poprzez wprowadzenie nowego systemu regulacji dostaw energii odnawialnej. Uwzględnia on konkurencyjny rynek energii, co umożliwia dostawcom wybór najbardziej efektywnych i opłacalnych dla nich systemów dostaw.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wyraziło nadzieję, że nowe przepisy pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie przedsiębiorstw energochłonnych, zapewniając im dostęp do bezpiecznych i konkurencyjnych dostaw energii odnawialnej. Ministerstwo zadeklarowało również wsparcie w celu wdrożenia nowych regulacji i zachęca przedsiębiorstwa do korzystania z udogodnień, które one oferują.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadza nową strategię transformacji energetycznej Polski. Jest ona skierowana do przedsiębiorców, którzy planują wykorzystywać w swojej działalności zieloną energię. W ten sposób ograniczone zostaną koszty prowadzenia biznesu – informuje minister Waldemar Buda.

Projekt ustawy przygotowany został w celu ułatwienia dostępu do tzw. linii bezpośrednich. W ramach tych linii, jednostki wytwarzające energię (nawet z odnawialnych źródeł, np. farmy wiatrowe lub słoneczne) mogą bezpośrednio podłączyć się do odbiorcy. Definicja linii bezpośrednich została ujednolicona i odpowiada celom unijnego ustawodawcy. Ponadto, ustawa wyraźnie wyróżnia linie bezpośrednie od układów autoprodukcyjnych, co ma na celu zagwarantowanie przedsiębiorcom lepszej jakości usług.

Proponuje się wprowadzenie do ustawy rejestru prowadzonego przez Prezesa URE, który zastąpi postępowanie o wydanie zgody na budowę linii bezpośredniej. Podmiot składający zgłoszenie do tego rejestru musi dołączyć informacje o parametrach linii oraz ekspertyzę dotyczącą jej wpływów na sieć. Ustawa określa ramy prawne, na podstawie których ekspertyza musi zostać przygotowana. Jest to krok ku zwiększeniu bezpieczeństwa funkcjonowania sieci elektroenergetycznej.

Nowa ustawa umożliwia wprowadzenie energii elektrycznej do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego poprzez tryb zgłoszeniowy, bez konieczności przedkładania ekspertyzy. Wystarczy, że dokumentacja jest kompletna i poprawna, aby uzyskać wpis. Jednakże wymagane jest spełnienie przesłanek zapewniających bezpieczeństwo funkcjonowania sieci elektroenergetycznej, zarówno w przypadku pracy wyspowej, jak i linii bezpośredniej o mocy do 2 MW.

PAP SA publikuje komunikaty bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu odpowiada za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM