Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Marszałek Senatu RP: Europa musi stanąć w obronie wolności i demokracji przed totalitarnymi reżimami
Polityka i społeczeństwo

Marszałek Senatu RP: Europa musi stanąć w obronie wolności i demokracji przed totalitarnymi reżimami

25 kwietnia br., Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki był jednym z prelegentów II Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej, która odbyła się w Pradze. Jego wystąpienie dotyczyło tematu „Rola UE w globalnej współpracy demokracji oraz kwestia uzależnienia Państw Członkowskich UE od reżimów totalitarnych (bezpieczeństwo łańcuchów dostaw, autonomia strategiczna itp.)”.

Marszałek Senatu RP zauważył, że rosyjska agresja na Ukrainę uświadomiła Europejczykom wyzwania, z którymi Unia Europejska musi się zmierzyć. Prof. Tomasz Grodzki dostrzegł, iż wielu Europejczyków miało nadzieję, że sytuacja międzynarodowa będzie się powoli poprawiać. „Niestety, działania niektórych państw pokazują, że nie wszystkie kraje przywiązują wagę do wartości wyznawanych przez Unię Europejską i stosują przemoc wobec innych” – powiedział Marszałek. Dodał, że „wrogowie demokracji wykorzystują wolność wypowiedzi, aby karmić ludzi kłamstwami i fałszywymi informacjami”. Prof. Grodzki podkreślił, że „dezinformacja dotyczy nie tylko krajów Unii Europejskiej, ale także państw, które starają się o jej przystąpienie”.

Marszałek podkreślił, że pandemia COVID-19 i agresja Rosji na Ukrainę stanowią coraz większe wyzwania dla Europy. Jego zdaniem, celem działań wrogiej propagandy jest osłabienie zaufania do demokracji i wspólnoty europejskiej, a także ingerowanie w procesy wyborcze w różnych krajach. „Potrzebujemy wyraźnej odpowiedzi na te wyzwania, zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym” – dodał.

„Chcemy, aby społeczeństwa Unii Europejskiej były bardziej odporne na dezinformację, szczególnie ze źródeł, które nie są związane z Unią Europejską. Aby to osiągnąć, ważne jest, aby państwa członkowskie podjęły działania zgodnie z zaleceniami Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, w tym wykorzystanie narzędzi takich jak EUvsDisInfo” – stwierdził Marszałek Senatu.

Prof. Tomasz Grodzki podkreślił, że ochrona i wspieranie niezależnego i profesjonalnego dziennikarstwa jest niezbędne dla zapewnienia prawdziwej demokracji. Jak wyraził, opinia publiczna potrzebuje dziennikarzy, którzy pomogą jej w zrozumieniu skomplikowanych wydarzeń i procesów społecznych, ekonomicznych i geopolitycznych. Jednym z najważniejszych aspektów jest ochrona mediów przed naciskami, zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. „Bezstronne media patrzące rządzącym na ręce i prezentujące aktualne, prawdziwe informacje są niezbędne dla funkcjonowania demokracji, która bez nich staje się ułomna, a z czasem umiera” – zaznaczył Marszałek Grodzki.

Marszałek wyraził swoje zaniepokojenie tym, że żadne państwo w Unii Europejskiej nie powinno uciekać od demokracji i iść śladami Białorusi, która prześladuje swoich dziennikarzy. Przypomniał postać Andrzeja Poczobuta, polskiego dziennikarza, który w lutym br. został niesłusznie skazany przez reżimowy sąd na 8 lat więzienia o zaostrzonym rygorze. „Jego jedyną winą było to, że pisał prawdę” – powiedział Marszałek. Wezwał również europejskie parlamenty do wsparcia w uwolnieniu Andrzeja Poczobuta i wszystkich innych niezależnych dziennikarzy więzionych na Białorusi.

Marszałek Senatu RP podkreślił, że walka z wrogą propagandą musi opierać się głównie na edukacji społeczeństwa. Zdaniem prof. Tomasza Grodzkiego, promowanie fact-checkingu pozwoli młodym ludziom wykształcić odporność na fakenews’y, które są często rozpowszechniane przez internetowych płatnych „trolli” czy anonimowe boty. Według Marszałka, za edukację w tym zakresie odpowiedzialni są przede wszystkim politycy, którzy powinni dawać przykład i prowadzić dyskurs polityczny na podstawie merytorycznych argumentów, bez uciekania się do przekłamań i propagandy.

Prof. Tomasz Grodzki zauważył również, że zmiany w otoczeniu europejskim narzucają nam zmianę sposobu myślenia o polityce gospodarczej i handlowej Unii. Konieczne jest przeprowadzenie gruntownej analizy mającej na celu uniezależnienie się od dostaw surowców ze strony reżimów autorytarnych. „Rosyjska agresja na Ukrainę udowodniła, że dążenie do maksymalnego zysku może skutkować utratą znacznie ważniejszych wartości. W ciągu ostatnich dekad wiele państw członkowskich UE nieświadomie przyczyniło się do finansowania wojny mającej na celu unicestwienie ukraińskiego narodu, poprzez import gazu i ropy z Rosji” – powiedział Marszałek Senatu RP.

Prof. Grodzki podkreślił, że Europa musi zachować niezależność i nie dawać się wciągnąć w szantaż Rosji. Nie oznacza to jednak, że Europa powinna całkowicie zerwać kontakty handlowe. Należy jednak zachować ostrożność i szczególnie wyraźnie wytyczyć granice dla współpracy. Co więcej, UE powinna uniezależnić się od importu surowców krytycznych, których nie jest w stanie wyprodukować we własnym zakresie, a zamiast tego zacząć korzystać z dostawców, którzy szanują wartości europejskie.

Marszałek Senatu RP podkreślił konieczność współpracy UE z partnerami o podobnych systemach wartości oraz z krajami demokratycznymi na całym świecie. Według niego, jako światowa wspólnota demokratyczna musimy wzajemnie się wspierać, ponieważ obserwujemy w skali globalnej trendy osłabiające demokrację i rosnącą liczbę krajów o autorytarnych systemach rządzenia. Unia Europejska musi zatem wzmocnić swoją „strategiczną autonomię”, żeby móc skutecznie bronić swoich interesów i razem z innymi państwami demokratycznymi stanąć w obliczu napięć i konfliktów geopolitycznych.

Prof. Grodzki podkreślił, że agresja Rosji na Ukrainę to kolejny dowód na to, jak ważną rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa i wolności odgrywa NATO. „NATO stanowi fundament wspólnej obrony, dlatego Unia powinna skoncentrować się na wzmacnianiu Sojuszu, a tym samym zapewnieniu skutecznej ochrony zarówno przed Rosją, jak i innymi autorytarnymi państwami” – powiedział marszałek. Zaznaczył przy tym, że solidarność demokratycznego i wolnego świata jest niezbędna do osiągnięcia globalnego bezpieczeństwa oraz do zwiększenia zdolności do oddziaływania na arenie międzynarodowej.

Drugiego dnia Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej głos zabrali Marszałek Senatu, Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, Przewodniczący Rady Narodowej Republiki Austrii Wolfgang Sobotka, Przewodniczący czeskiego Senatu Miloš Vystrčil oraz Gość Specjalny, Minister Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej Jan Lipavský.

Zgromadzeni podkreślili konieczność powstrzymania Rosji od dalszych naruszeń prawa międzynarodowego i przywrócenia pokoju na Ukrainie. Wezwali do natychmiastowego zaprzestania wojny, wycofania wojsk i sprzętu z terytorium Ukrainy oraz respektowania niepodległości i integralności terytorialnej tego kraju. Uczestnicy obrad wyrazili pełne poparcie dla prawa Ukrainy do samoobrony i samostanowienia w kwestii zawarcia porozumienia pokojowego z Rosją.

Sygnatariusze postanowili wesprzeć Ukrainę kolejnymi dostawami broni, pomagać w obronie przed rosyjską agresją oraz wskazali, że Rosja powinna ponieść pełną odpowiedzialność za dokonane zniszczenia i zbrodnie wojenne. Uczestnicy konferencji przyjęli również rezolucję wzywającą do powołania trybunału do ścigania zbrodni przeciwko Ukrainie. Zarzucili także stosowanie przez reżim rosyjski terrorystycznych metod, w tym deportacji tysięcy dzieci do Rosji. Ponadto podkreślono potrzebę utrzymania sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję oraz ich ewentualnego rozszerzenia na Białoruś.

Parlamentarzyści potępili porozumienie rosyjsko-białoruskie w sprawie rozmieszczenia broni jądrowej na Białorusi i zdecydowanie wezwali do dalszej solidarności z Ukrainą i jej wsparcia. Uczestnicy konferencji jednoznacznie poparli rozszerzenie NATO i dalsze wzmacnianie zdolności obronnych sojuszu.

W dniu drugim Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej Prof. Tomasz Grodzki, Marszałek Senatu RP, udał się na spotkanie z Robertą Metsolą, Przewodniczącą Parlamentu Europejskiego, a także z Jerrym Buttimerem, Przewodniczącym Senatu Irlandii. Wraz z nim podczas wizyty w Pradze był obecny Szef Kancelarii Senatu, Adam Niemczewski.

Zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe, PAP SA nie ponosi odpowiedzialności za treści komunikatów, które są publikowane bez wprowadzania zmian w ich treści i formie, dostarczonej przez nadawcę. Nadawca zaś poniesie odpowiedzialność za treść komunikatu.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version