Polityka i społeczeństwo

Rządowe rozwiązania dot. prosumenta lokatorskiego – MRiT opublikowało komunikat

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma przyjemność oznajmić, że Rada Ministrów przyjęła przepisy dotyczące rozliczeń prosumenta lokatorskiego. Nowe przepisy, które znalazły się w ustawie o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, pozwolą właścicielom i zarządcom budynków wielorodzinnych na składanie wniosków o status prosumenta lokatorskiego i otrzymywanie wynagrodzenia za energię bezpośrednio na wskazane konto.

Instytucja prosumenta lokatorskiego sprawia, że budowa mikroinstalacji OZE w blokach staje się bardziej opłacalna. Mieszkańcy budynków wielorodzinnych mogą czerpać korzyści z wytwarzania własnej, zielonej energii, stanowiąc ważny aspekt w okresie wysokich cen energii elektrycznej i inflacji – zauważył Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Projekt przepisów wyraźnie określa, że prosumenci indywidualni mający mikroinstalacje OZE o mocy nieprzekraczającej 50 kW, przyłączone do części wspólnej budynku wielolokalowego, mogą przeznaczyć całość otrzymywanego wynagrodzenia za energię na konto wskazane przez siebie.

1. Prosument lokatorski otrzyma wynagrodzenie za nadwyżkę energii wytworzonej w ciągu dnia, które będzie naliczone proporcjonalnie do mocy instalacji. Wynagrodzenie to będzie wypłacane przez operatora systemu dystrybucyjnego, który dostarczy energię do prosumenta w przypadku braku nadwyżki.

2. Prosument lokatorski będzie rozliczany za zużytą energię w standardowy sposób, na podstawie dostarczonych przez operatora systemu danych dotyczących zużytej energii w ciągu dnia.

3. Prosument lokatorski będzie miał możliwość wyboru preferowanego źródła energii, a także będzie mógł podjąć decyzję, czy ma wykorzystać wyprodukowaną energię w autokonsumpcji, czy też zdecyduje się ją sprzedać.

4. Prosument lokatorski będzie mógł korzystać z opcji magazynowania energii, aby uzyskać maksymalną korzyść z wyprodukowanej energii.

5. Prosument lokatorski będzie mógł skorzystać z usług brokera energii, aby uzyskać najlepszą ofertę w zakresie wytwarzania, magazynowania i sprzedaży energii.

6. Operator systemu dystrybucyjnego będzie odpowiedzialny za monitorowanie i rozliczanie energii wytwarzanej i zużywanej przez prosumenta.

Prosument lokatorski będzie miał możliwość korzystania z wygodnych i przejrzystych systemów rozliczania energii, dzięki którym będzie mógł monitorować i kontrolować swoje wykorzystanie energii.

1. Prosument lokatorski będzie mógł wybrać preferowane źródło energii, korzystać z opcji magazynowania energii i sprzedać nadwyżkę wyprodukowanej energii.

2. Prosument lokatorski nie będzie płacił za wyprodukowaną energię wykorzystaną w autokonsumpcji i za zużytą energię, ponieważ będzie rozliczany przez operatora systemu dystrybucyjnego.

3. Prosument lokatorski będzie miał dostęp do przejrzystych systemów rozliczania energii, które umożliwią mu monitorowanie i kontrolowanie wykorzystania energii w celu uzyskania optymalnych korzyści.

Sprzedawca będzie przeliczać nadwyżki godzinowe na depozyt prosumencki po miesięcznej cenie rynkowej, a od 1 lipca 2024 po cenie godzinowej. Wypłata zgromadzonego depozytu nastąpi w 100% w wybrane konto na koniec danego okresu rozliczeniowego.

– zwrot kosztów związanych z instalacją OZE.

Aby ubiegać się o dofinansowanie, należy spełnić następujące warunki:

1. Mikroinstalacja musi zostać umieszczona na budynku wielolokalowym (np. dach, balkon, elewacja).

2. Moc mikroinstalacji nie może przekraczać mocy przyłączeniowej całego budynku wielolokalowego (łącznie z częściami wspólnymi i lokalami indywidualnymi).

3. Budynek musi mieć głównie charakter mieszkalny.

4. Przyznane środki mogą być wydane na:

4.1. rozliczenie zobowiązań zakupu energii elektrycznej;

4.2. obniżenie opłat związanych z lokalami mieszkalnymi budynku ze zainstalowaną mikroinstalacją OZE;

4.3. zwrot kosztów związanych z montażem instalacji OZE.

Zgodnie z nowymi przepisami, w lokalach mieszkalnych w budynkach o przeważającej funkcji mieszkalnej, opłaty związane z zarządzaniem częścią wspólną przez prosumenta lokatorskiego zostaną obniżone. Podmioty, które spełnią wymogi, będą mogły skorzystać z tego udogodnienia, niezależnie od tego, kiedy przyłączyli mikroinstalację.

Aby zostać prosumentem lokatorskim, wystarczy złożyć wniosek do swojego sprzedawcy energii. Zmiana formy rozliczeń zostanie wprowadzona najpóźniej od drugiego miesiąca po miesiącu, w którym złożono wniosek. Jeśli jednak chcesz powrócić do standardowych rozliczeń prosumenta indywidualnego, możesz to zrobić w każdej chwili.

Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o środki depozytu prosumenckiego. Wniosek należy złożyć w formie elektronicznej lub w formie papierowej.

Środki z depozytu prosumenckiego są przeznaczone na finansowanie inwestycji w OZE w budynkach wielorodzinnych. Będą rozliczane na standardowych zasadach dla innych prosumentów indywidualnych.

Aby uzyskać dofinansowanie, należy przedstawić dokładny plan inwestycji zawierający wszystkie szczegóły techniczne. Po złożeniu wniosku i przedstawieniu planu inwestycyjnego, wniosek zostanie rozpatrzony i zrealizowany w terminie do trzech miesięcy od złożenia wniosku.

Skorzystanie z depozytu prosumenckiego jest niezwykle proste. Aby skorzystać z tego rozwiązania, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać go wraz z wymaganymi dokumentami wraz z wnioskiem o dofinansowanie.

Środki depozytu prosumenckiego są przeznaczone do realizacji inwestycji w OZE na terenie budynków wielorodzinnych. Środki te będą wykorzystywane do finansowania inwestycji w odnawialne źródła energii, aby zmniejszyć zużycie energii z zasobów konwencjonalnych.

Dofinansowanie jest udzielane na podstawie wniosku o środki depozytu prosumenckiego. Wniosek musi być poprzedzony przez dokładny plan inwestycyjny, w którym przedstawiono szczegółowe informacje techniczne dotyczące planowanej instalacji OZE. Wniosek o dofinansowanie powinien zostać złożony w formie elektronicznej lub w formie papierowej.

Wysokość dofinansowania wynosi 50 proc. wartości netto planowanej inwestycji, a czas realizacji wniosku wynosi do trzech miesięcy od daty jego złożenia. Środki depozytu prosumenckiego będą rozliczane na standardowych zasadach dla innych prosumentów indywidualnych.

Środki depozytu prosumenckiego są skierowane do wszystkich właścicieli budynków wielorodzinnych, którzy planują inwestycje w OZE. Jest to szansa na skorzystanie z dotacji na wsparcie proekologicznych inwestycji, które pozwolą zmniejszyć zużycie energii z zasobów konwencjonalnych.

Refinansowanie dotyczy wszystkich form rozliczeń: instalacji prosuemnta indywidualnego, lokatorskiego, zbiorowego, jak również tych na podstawie indywidualnych ustaleń z sprzedawcą energii – niezależnie od sposobu rozliczenia.

Do dnia 20 kwietnia, wpłynęło 913 wniosków o wsparcie finansowe w łącznej wysokości 61 mln zł. Łącznie w budynkach objętych wnioskami zamieszkuje 59,7 tys. osób. W związku z tym, zawarto 117 umów na kwotę 5,3 mln zł. Poprzez te umowy możliwe jest wsparcie 5,3 tys. mieszkań.

Jeśli chcesz skorzystać z grantu OZE, zapoznaj się z informacjami zawartymi na stronie https://www.bgk.pl/krajowy-plan-odbudowy/grant-oze/. Dowiesz się tam o warunkach i zasadach dotyczących uzyskania dofinansowania oraz o możliwych do wyboru formach wsparcia.

Jeśli interesuje Cię prosument zbiorowy, to musisz mieć na uwadze, że instalacja OZE musi mieć moc od 0,5 do 1 MW, a także być podłączona do wewnętrznej instalacji budynku lub być umiejscowiona w jego bezpośrednim sąsiedztwie, na przykład na garażu lub wiacie. Więcej informacji na temat tego rozwiązania znajdziesz w polskim prawodawstwie.

Instalacja rozliczana wirtualnie eliminuje konieczność wykorzystania kabli do podłączenia liczników wszystkich lokali biorących udział w energetycznym projekcie. W przypadku prosumenta zbiorowego autokonsumpcja jest wyliczana dla każdego lokalu i nie tylko dla wspólnej części. Aby dowiedzieć się więcej o prosumentach zbiorowych, zapoznaj się z przewodnikiem i prezentacją dostępnymi na stronie https://www.gov.pl/web/rozwojtechnologia/prosument-zbiorowy-w-polsce oraz odwiedź specjalne seminarium dotyczące tego tematu: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/seminiarium-ntprosumenta-zbiorowego.

PAP SA oświadcza, że komunikaty publikowane w serwisie PAP są bez zmian w porównaniu do treści dostarczonej przez nadawcę. Odpowiedzialność za treść komunikatu ponosi wyłącznie nadawca zgodnie z zapisami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM