Biznes i finanse

Polska i Japonia – współpracując w sferze wodoru – zacieśniają relacje

Z uwagi na powyższe, Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłasza, że 4 maja 2023 r. o godzinie 10:00 odbędzie się konferencja prasowa podczas której podpisane zostanie Memorandum w sprawie współpracy w dziedzinie wodoru.

Podczas konferencji minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz minister ekonomii, handlu i przemysłu Japonii Yasutoshi Nishimura omówią szczegóły porozumienia, które ma na celu pogłębienie polsko-japońskiej współpracy w zakresie produkcji odnawialnego i niskoemisyjnego wodoru oraz zapewnienie zrównoważonego i przystępnego cenowo łańcucha dostaw tego surowca w obszarze energetyki, transportu, ciepłownictwa i przemysłu.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w konferencji prasowej w dniu 4 maja 2023 r. o godzinie 10:00.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyraża nadzieję, że Memorandum o współpracy w dziedzinie wodoru przyczyni się do zapewnienia zrównoważonego rozwoju w obu krajach.

Wspólne porozumienie ma na celu umożliwienie japońskim przedsiębiorstwom inwestowania w odnawialne źródła energii w naszym kraju i Europie, co wzmocni naszą pozycję jako lidera w dziedzinie technologii niskoemisyjnych i stworzy nowe możliwości współpracy międzynarodowej – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Wodór jako czynnik napędzający przemiany gospodarcze i redukcję emisji ma duży potencjał. Obecnie jego globalna wartość szacowana jest na 150 mld USD, a w ciągu najbliższych siedmiu lat może wzrosnąć do 220,37 mld USD. Polska zdolności produkcyjne wodoru są na światowym poziomie i jest wiodącym krajem w regionie. W 2021 r. wyprodukowaliśmy 1,3 mln ton, zajmując tym samym 5. miejsce na świecie i 3. miejsce w UE. Wierzymy, że pełny potencjał wodoru może być wykorzystany do stworzenia bezpiecznego, przyjaznego środowisku i sprawiedliwego społeczeństwa.

Polska uznaje zalety technologii CCS i z zainteresowaniem śledzi jej rozwój w Japonii, wierząc, że wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla pomoże zapewnić suwerenność energetyczną i bezpieczeństwo energetyczne w naszym kraju.

Podczas spotkania obojga ministrów omówione zostały kwestie związane z wpływem wojny w Ukrainie na rynki energii, odbudową Ukrainy oraz aktualnymi wyzwaniami dekarbonizacji i rozwoju odnawialnych źródeł energii. Ponadto, ustalono możliwości współpracy na rzecz innowacyjnych rozwiązań w zakresie energetyki jądrowej, której przykładem jest wspólny projekt rozwoju reaktora HTGR Narodowego Centrum Badań Jądrowych i Japan Atomic Energy Agency. Następnie, w wyniku wzajemnych porozumień, uroczyście podpisano Memorandum o współpracy polsko-japońskiej w zakresie wodoru.

PAP SA gwarantuje dostarczanie komunikatów w oryginalnej postaci, bez wprowadzania przez siebie żadnych zmian. Odpowiedzialność za treść komunikatów ponosi jednak ich nadawca, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM