Nauka i technologie

Poparcie społeczne dla zaawansowanej energetyki jądrowej – Wyniki nowego badania

WARSZAWA, Polska, 10 maja 2023 r. /PRNewswire/ — Nowy raport wielonarodowy pokazuje, jak szerokie poparcie mają rozwojowe technologie zaawansowanej energetyki jądrowej. Badania ankietowe ponad 13 tysięcy respondentów z ośmiu krajów – Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Szwecji, Japonii i Korei Południowej – wykazały silne poparcie społeczne dla wykorzystania tej technologii w celu wytwarzania energii elektrycznej. Wynikiem było szczególne uznanie dla Polski, gdzie proporcja zwolenników do przeciwników wyniosła aż 10:1.

Polska zdobyła zaszczytny tytuł jako kraj o najwyższym wskaźniku poparcia dla zaawansowanej energetyki jądrowej. Wedle najnowszego raportu, ponad 13 tysięcy respondentów z ośmiu krajów – Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Szwecji, Japonii i Korei Południowej – wyraziło swoje entuzjastyczne poparcie dla wykorzystania tej technologii w celu wytwarzania energii elektrycznej. W Polsce jeszcze bardziej uderzające było to poparcie, z proporcją 10:1.

Według ankietowanych Polaków, zaawansowana energetyka jądrowa ma znaczący potencjał wspierania wzrostu gospodarczego kraju, poprzez zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i możliwości wyjścia z kryzysu energetycznego. Ponadto, 85% uznało, że dzięki tej technologii będziemy mieć mniejszą zależność energetyczną od państw trzecich.

Wyniki badań wskazują, że Polska wyróżnia się wśród innych krajów – ponad 75% jej obywateli zgadza się z przekonaniem, że energetyka jądrowa jest nieodzownym elementem realizacji celów klimatycznych. Co więcej, zaufanie do tej technologii jest silne we wszystkich grupach wiekowych, co znacznie różni się od obserwacji w innych krajach, gdzie największy opór występuje wśród osób starszych.

„Często zakłada się, że energetyka jądrowa nie cieszy się zbytnią popularnością. Wyniki naszego badania pokazują, że wcale tak nie jest, a energia jądrowa jako źródło czystej i bezemisyjnej energii ma większościowe poparcie we wszystkich krajach. To poparcie w większości przypadków dotyczy również członków ugrupowań związanych z ochroną środowiska i Partii Zielonych, co pokazuje, że decydenci i inwestorzy nie powinni obawiać się opinii publicznej przy podejmowaniu pilnie potrzebnych decyzji dotyczących wsparcia dla wdrażania nowej zaawansowanej energetyki jądrowej”.

„Realne obawy dotyczące bezpieczeństwa energetycznego i zmian klimatu potrafią skupić uwagę społeczeństwa. To właśnie dlatego coraz więcej osób w USA i na całym świecie zwraca się w kierunku zaawansowanej energetyki jądrowej, upatrując w niej jedno ze źródeł czystej, niezawodnej i bezpiecznej energii, którą warto wspierać. Pozytywnym zjawiskiem jest fakt, że decydenci w większości badanych krajów odpowiadają na te potrzeby, realizując ambitną politykę, która uwzględnia zaawansowaną energetykę jądrową w strategiach energetycznych”.

„Postanowiliśmy zastosować podejście obejmujące najbardziej wyrafinowane narzędzia badań konsumenckich z sektora prywatnego i marketingu w celu zapoznania się z tym, co ludzie uznają za ważne, jakie mają obawy, priorytety i jak postrzegają >>markę jądrową<<. Podążamy za danymi, a te piszą dla nas zupełnie nową historię. Od lat wiedzieliśmy, że zmienia się społeczne postrzeganie energetyki jądrowej, nie rozumieliśmy jednak, z czego wynika ta zmiana i co ona oznacza w kontekście procesu przejścia na czystą energię. Szczególnie warty uwagi jest wysoki poziom poparcia wśród osób zajmujących się ochroną środowiska, co może odbiegać od obiegowej opinii o tych osobach”.

„Solidna amerykańska polityka energetyczna powinna dążyć do osiągnięcia niezawodnej, bezpiecznej i czystej energii. Energia jądrowa spełnia wszystkie te wymagania, a przy rosnącym poparciu społecznym jesteśmy na dobrej drodze do ekscytującej przyszłości w energetyce, która podniesie jakość życia w USA i za granicą”.

Raport opracowany dzięki współpracy czterech organizacji pozarządowych: ClearPath, Third Way, Potential Energy Coalition i RePlanet, wskazuje, że istnieje wyraźny popyt na energetykę jądrową wśród konsumentów na całym świecie. Wyniki badań dowodzą, że społeczeństwa na całym świecie są zdecydowanie pozytywne wobec energetyki jądrowej, a nawet zachęcają rządy do inwestowania w tę technologię.

Mark Lynas, współzałożyciel RePlanet, skomentował: „Nasze odkrycia pokazują, że istnieje znaczne zainteresowanie energetyką jądrową na całym świecie. Jest to ważny sygnał dla rządów, że powinny wspierać technologię jądrową poprzez inwestycje i dalsze badania.”

Josh Freed, starszy wiceprzewodniczący ds. programu w zakresie klimatu i energii (Climate and Energy Program) w organizacji Third Way, stwierdził: „Ten raport wskazuje, że energetyka jądrowa jest postrzegana pozytywnie przez konsumentów na całym świecie. Oczekujemy, że te odkrycia będą stanowić istotny czynnik wpływający na decyzje rządów dotyczące inwestycji w technologie jądrowe.”

John Marshall, dyrektor generalny Potential Energy Coalition, który przewodniczył pracom nad przygotowaniem badania i analizą jego wyników, wyraził: „Jesteśmy zadowoleni z odkryć z naszego badania, ponieważ wskazują one na potencjał technologii jądrowej do przyczynienia się do poprawy dostępności energii, jakości powietrza i ochrony klimatu na całym świecie.”

Rich Powell, dyrektor generalny ClearPath, dodał: „To badanie dowodzi, że istnieje silny popyt na energetykę jądrową na całym świecie, a rządy powinny zareagować i zainwestować w tę technologię, aby w pełni wykorzystać jej potencjał.”

Chociaż obecne badanie jest pierwszym zastosowaniem metodologii badania rynku do zbadania postaw społecznych wobec energetyki jądrowej, inne niedawno przeprowadzone badania, w tym sondaż Gallupa opublikowany w zeszłym miesiącu, również potwierdzają zmianę na korzyść w społecznym postrzeganiu tej technologii. Pełny raport można przeczytać i pobrać tutaj.

Najnowsze badania wykazały, że istnieje niewielka grupa osób, które sceptycznie odnoszą się do zaawansowanej energetyki jądrowej – stanowią one jedynie 15 procent populacji. Głównie są to osoby starsze, których przekonania i postawy są trudne do zmiany. Jednakże wszystkie pozostałe grupy społeczne wykazują znaczną akceptację dla tej technologii, pomimo odmiennych poglądów politycznych, ekonomicznych i światopoglądowych.

Raport pokazuje, że poparcie dla zaawansowanej energetyki jądrowej nie jest ograniczone do określonych grup politycznych. Z wyjątkiem Niemiec i Japonii, większość osób, niezależnie od przynależności do partii politycznej, popiera energię jądrową jako ważny element zrównoważonego rozwoju.

Badania wykazały, że 52% członków grup ekologicznych w Polsce zdecydowanie popiera wykorzystanie zaawansowanej energetyki jądrowej, zaś tylko 4% zdecydowanie się sprzeciwia. W Niemczech, gdzie zamknięto ostatnie elektrownie jądrowe, odsetek zwolenników tej technologii wzrósł do ponad połowy, co oznacza, że jest ona dwukrotnie bardziej popularna niż jej oponentów. Zwolennicy uważają, że najważniejszym powodem do wykorzystywania energii jądrowej jest zapewnienie niezależności energetycznej.

Odkryj pełne wyniki i szczegółowe wnioski dla konkretnych krajów oraz pobierz egzemplarz raportu tutaj.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM