Biznes i finanse

Kaukaz – nowe możliwości dla polskich firm na Giełdzie Papierów Wartościowych

Polska Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, która zakupiła 65,3 proc. akcji armeńskiej giełdy AMX, stanowi przełom w stosunkach gospodarczych pomiędzy Polską a Kaukazem. Dla zarówno dla polskich przedsiębiorców, jak i inwestorów, oznacza to nie tylko możliwości rozwoju w Armenii, bogatej w surowce i położonej w strategicznej lokalizacji, ale także szansę na ekspansję na inne euroazjatyckie rynki.

Po trzydziestu latach od pierwszej sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, świadectwem jej sukcesu jest dominacja nad giełdami w regionie oraz przejęcie kontroli nad parkietami w innych państwach. Obecnie warszawska giełda jest dwa razy większa od wiedeńskiej i osiem razy większa od bukaresztańskiej. W zeszłym roku GPW zakończyła transakcję z Armenia Securities Exchange (AMX) uzyskując większościowy pakiet akcji za kwotę 9,6 mln złotych.

„Polskiemu rynkowi kapitałowemu wystarczyło około 27 lat, by osiągnąć status zbliżony do izraelskiego czy południowokoreańskiego, choć te państwa budowały potencjał przez ponad pół wieku. To imponuje wielu mniejszym krajom, które chcą powtórzyć nasz sukces i korzystać z polskich doświadczeń” – tłumaczy Marek Dietl, prezes zarządu GPW.

Polska ma wyjątkowy dorobek w zakresie stworzenia bogatego rynku kapitałowego. Nasza wiedza dotycząca budowania i prowadzenia giełdy jest niezwykle cenna i doceniana tak przez krajowych, jak i zagranicznych inwestorów. Jako społeczeństwo uniknęliśmy wywierania okupacji i tragedii komunizmu, które dotknęły wielu innych krajów. Posiadamy zaplecze ekspertów i instytucjonalnej pamięci, która pomogła nam w przeprowadzeniu transformacji. Dzięki temu Centralny Bank Armenii wybrał GPW jako swojego strategicznego partnera.

6 marca 2023 roku odbyło się wyjątkowe walne zgromadzenie akcjonariuszy AMX, gdzie została powołana nowa Rada Nadzorcza. Skład Rady uzgodnili wspólnie GPW oraz CBA, a w jej skład weszło m.in. Grzegorz Kucharski, który pracował na warszawskiej giełdzie przez 27 lat.

„Dotychczas armeńska gospodarka nie była w centrum uwagi zagranicznych inwestorów, głównie ze względu na ograniczone kontakty z zachodnimi rynkami, zwłaszcza finansowymi. Współpraca z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie stanowi dla nas pewnego rodzaju >>okno na świat<< i już po tych pierwszych miesiącach dostrzegamy pozytywne skutki tej integracji w postaci napływu cennego kapitału” – zauważa Hayk Yeganyan, CEO Armenia Securities Exchange.

„Tamtejszy bank centralny i ministerstwo finansów zaimplementowały szereg regulacji europejskich, dzięki którym Armenia znajduje się dziś w drugiej dziesiątce najbardziej przyjaznych i liberalnych gospodarczo krajów świata. Sam ekosystem ormiańskiego rynku kapitałowego składa się z bardzo ciekawych emitentów, działających m.in. w przetwórstwie spożywczym i szeroko rozumianym IT, a około 40 spółek armeńskich może niebawem zadebiutować nie tylko w Erywaniu, ale równolegle na GPW” – wyjaśnia Marek Dietl. 

Armenia jest małym krajem, liczącym sobie zaledwie 3 miliony mieszkańców, i jednocześnie mniej rozwiniętym niż Polska. Niemniej jednak zauważyć tu można dynamiczny proces reform ekonomicznych, który docenia również giełda warszawska.

Uznana już przez wiele organizacji giełdowych, Armenia stała się wejściem do Euro-Azji dla organizacji giełdowych. Erewańska Federacja Giełd Euroazji stała się ważnym punktem zaczepienia dla przedstawicieli giełd greckiej, egipskiej i gruzińskiej.

Mimo niskiego PKB, Armenia wykazuje znaczne postępy w dążeniu do lepszej sytuacji gospodarczej. Giełda w Warszawie dostrzegła ten wysiłek i zdecydowała się włączyć do tego kraju.

Armenia to kraj, który dąży do lepszego jutra. Gospodarka została w ostatnim czasie znacznie zliberalizowana, a wysiłki te są wynagradzane przez inwestorów i giełdy. Giełda w Warszawie uznała to za wartościowy krok, decydując się dołączyć do tego kraju.

„Ta współpraca daje możliwość komercjalizacji naszych technologii i rozwiązań oraz obsługi w czasie rzeczywistym sesji giełdowych w tym rejonie globu” – przyznaje prezes zarządu GPW. 

Polskie przedsiębiorstwa mają szansę skorzystać z udanych transakcji dokonanych przez warszawską giełdę. Dzięki przyjęciu AMX rynek w Armenii staje się bardziej przystępny i dostępny dla inwestorów. Armenia ma do zaoferowania zasoby naturalne, takie jak złoto, miedź, molibden, cynk, jest członkiem Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej i posiada umowę partnerską z Unią Europejską. Eksport i import z Polski są wartościowo wysokie, ale w przyszłości mogą jeszcze wzrosnąć. Wzrost zainteresowania Armenią wśród przedsiębiorców z Polski i z zagranicy może być widoczny w niedługim czasie. GPW jest już bardzo dobrze rozpoznawalna i może przyciągnąć podmioty biznesowe do Armenii.

Wybór warszawskiej giełdy w postaci pakietu większościowego AMX przynosi korzyści przedsiębiorcom z Polski. Armenia, dzięki swojej pozycji jako członka Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej oraz umowie partnerskiej z Unią Europejską, staje się atrakcyjnym miejscem do inwestowania. Obecny poziom wymiany handlowej między Polską a Armenią wynosi odpowiednio 151 i 64 mln złotych, ale jest to dopiero początek. Integracja przynosi już widoczne efekty, a GPW jest uznawane za zaufaną markę i zachęca do podjęcia działań biznesowych w Armenii.

„Dołączenie do silnej grupy kapitałowej GPW to olbrzymia szansa dla polskich i ormiańskich przedsiębiorców, ale Armenia to dopiero początek. Poważnie myślimy o wspólnych działaniach w innych krajach regionu i promocji naszych spółek na rynkach zagranicznych” – podkreśla Hayk Yeganyan. 


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM