Polityka i społeczeństwo

Współpraca Polski i Bangladeszu na rzecz Rozwoju i Współpracy

Rafal Romanowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, spotkał się dziś z ambasador Bangladeszu, Sultaną Lailą Hossain oraz konsulem honorowym RP w Bangladeszu, Reshadurem Rahmanem.

W trakcie spotkania omawiano najważniejsze sprawy związane z dwustronną współpracą w sektorze rolno-spożywczym.

Polska rządowa delegacja składająca się z ministra rolnictwa i wiceministra Rafała Romanowskiego odwiedziła Bangladesz, aby omówić możliwości współpracy pomiędzy obydwoma krajami w dziedzinie rolnictwa.

Sekretarz stanu podkreślił, że wysoce cenione polskie produkty rolno-spożywcze są idealne do eksportu na międzynarodowe rynki. Wiceminister Romanowski wyraził nadzieję na współpracę obu krajów w celu uzyskania korzyści z zagranicznych rynków handlu artykułami rolno-spożywczymi.

Rozmowy obejmowały również ustalenia dotyczące świadectw weterynaryjnych wymaganych do eksportu mleka i produktów mlecznych oraz mięsa drobiowego i ich produktów do Bangladeszu.

Polska widzi potencjał w współpracy naukowo-badawczej, a ambasador Bangladeszu, Sultana Laila Hossain, ceni polskie osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, w szczególności nowoczesnych technologii wykorzystywanych w produkcji i zbiorach.

Ambasador zadeklarowała poparcie dla rozwoju więzi między oboma państwami na poziomie administracyjnym. Dodatkowo, Bangladesz może wesprzeć Polskę dużą liczbą młodych, wykwalifikowanych osób z branży rolniczej, które są gotowe do dzielenia się wiedzą.

W ramach współpracy Polska i Bangladesz mogą wymieniać się doświadczeniami, wiedzą i rozwijać nowe przedsięwzięcia, aby wspólnie realizować cele w dziedzinie rolnictwa.

Konsul honorowy Reshadur Rahman oznajmił, że polskie produkty rolno-spożywcze, m.in. jabłka i produkty mleczarskie, są niezwykle cenione w Bangladeszu. Wyraził także pragnienie, by bangladeski rynek stał się bardziej dostępny dla polskiej żywności.

Polska oferuje bogaty wybór artykułów rolno-spożywczych dla Bangladeszu. Wśród produktów eksportowanych do tego kraju znajduje się szeroki asortyment, m.in. serwatka, produkty do karmienia zwierząt, mleko zagęszczone oraz inne produkty żywnościowe. W 2022 r. wymiana handlowa wyniosła 11,5 mln EUR i zapowiada się korzystnie dla obu stron.

Bangladesz jest ważnym partnerem handlowym dla Polski w zakresie artykułów rolno-spożywczych. Oferujemy szeroki wybór świeżych i wysokiej jakości produktów, które zyskują popularność w tym kraju. W 2022 r. polski eksport do Bangladeszu wzrósł o ponad 10% w stosunku do roku poprzedniego, co przyczynia się do wzrostu obustronnych korzyści.

Uwaga: PAP SA publikuje komunikaty bez zmian ich treści, utrzymując zgodność z oryginalną formą dostarczoną przez nadawcę. Nadawca komunikatu odpowiada za jego treść zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM