5 czerwca w Uniwersyteckim Centrum Medialnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego eksperci będą omawiać postawy Polaków wobec nowych technologii – od tego, co wzbudza ich obawy, po to, co uznają za inspirujące.
Ministerstwo Finansów ogłasza:
• Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) pozytywnie ocenił sytuację ekonomiczną Polski i perspektywy jej dalszego rozwoju w raporcie za 2022 rok.• Polska rządowa polityka wspierania uchodźców z Ukrainy spotkała się z aprobatą MFW.• 26 maja 2023 roku Rada Wykonawcza MFW przyjęła raport na temat sytuacji ekonomicznej Polski zgodnie z artykułem IV Statutu MFW.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że produkt krajowy brutto (PKB) wzrośnie w 2023 roku o 0,3%, a w następnych latach oczekuje się dalszego wzrostu na poziomie 2,4% w 2024 i 3,7% w 2025.
Prognozy MFW wskazują, że inflacja może spaść z 16,6% na koniec 2022 roku do poziomu 7,7% na koniec 2023 roku, jednakże dopiero w 2025 roku ma zostać osiągnięty cel inflacyjny NBP. Dlatego też wyzwaniem polityki gospodarczej jest połączenie obniżenia inflacji z utrzymaniem wzrostu gospodarczego. W celu osiągnięcia tego efektu polityka pieniężna powinna dostosowywać się do zmieniających się danych i warunków.
Według oceny Funduszu, w 2023 roku dług sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniesie około 50% PKB, natomiast deficyt sektora wyniesie 4,5% PKB. W wyniku tego, Polska ulega nowemu ciśnieniu fiskalnemu, w postaci wyższych wydatków na obronę, niższych dochodów podatkowych i wzrostu kosztów obsługi długu.
Polskie banki są wysoce wydajne i zadowalająco zarządzane, co pozytywnie ocenia rynkowy Fundusz. Jednakże, na horyzoncie pojawiają się niebezpieczeństwa związane z ryzykiem prawnym dotyczącym walutowych kredytów hipotecznych.
MFW zaznacza, że aby zrealizować cele energetycznej transformacji Polski, konieczne jest podjęcie szeregu działań, w tym zmniejszenie udziału węgla w źródłach energii, wprowadzenie podatku węglowego oraz zwiększenie udziału energii odnawialnej.
Odwiedź stronę Międzynarodowego Funduszu Walutowego [https://www.imf.org/en/Countries/POL] aby zapoznać się z ostatnimi komunikatami.
PAP SA nie wprowadza żadnych zmian ani poprawek w treści komunikatów, które są publikowane zgodnie z dostarczoną treścią przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl