Polityka i społeczeństwo

Przejażdżka rowerowa wokół jeziora Dąbie

Pomorze Zachodnie wzbogaciło się o nową, atrakcyjną ścieżkę rowerową. Kosztem 11 mln zł, wsparciem z Unii Europejskiej w wysokości 7,4 mln zł, powstała trasa łącząca Szczecin z Lubczyną i Inoujściem.

Inwestycja w szlak rowerowy to jeden z najbardziej atrakcyjnych projektów w regionie. Ścieżka o długości 22,6 km i szerokości 2,5 m prowadzi po wałach przeciwpowodziowych, wzdłuż rzeki Chełszcząca, a także przez zielone tereny, z niewiarygodnymi widokami na Zalew Szczeciński. Podczas wycieczki można podziwiać stada kormoranów, zatokę szkieletów i słynny betonowiec – wrak żelbetowego statku zbombardowanego w 1945 roku. Ten odcinek Dąbia do Lubczyny jest częścią trzystukilometrowej pętli wokół Zalewu Szczecińskiego, a także trasy Blue Velo, która łączy morze z Szczecinem i południem województwa.

Realizacja tej inwestycji wymagała od nas dużego wysiłku ze względu na trudne warunki gruntowe i osiadanie wału przeciwpowodziowego. Prace odwodnieniowe, rozbiórkowe, ziemne, umocnieniowe, drogowe, montażowe trwały przez 22 miesiące a całość inicjatywy wymagała porozumienia z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, jako użyczającym koronę wału.

Licznik rowerowy na odcinku od Dąbia do Załomia wskazuje, że od kwietnia odwiedziło to miejsce już 9 tys. miłośników jazdy na rowerze. Trasa wokół Zalewu Szczecińskiego oraz Blue Velo, biegnąca od morza aż po południe kraju, wzbogaciła się o nową atrakcję – odcinek brzegiem Jeziora Dąbie.

Dzięki wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 oraz finansowemu wsparciu gmin Szczecin i Goleniów, powstała trasa, której całkowity koszt wyniósł 10 mln 991 tys. zł, z czego 7 mln 406 tys. zł stanowiło unijne dofinansowanie.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM