Polityka i społeczeństwo

Młodzi dorośli oczekują wiedzy finansowej – jak IGTE planuje wykorzystać tę szansę

Ponad 80% młodych dorosłych wykazuje zainteresowanie edukacją finansową, a prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych Małgorzata Rusewicz widzi to jako szansę dla instytucji na zaoferowanie czegoś wartościowego. IGTE stara się przekazywać wiedzę na temat odpowiedzialnego oszczędzania na emeryturę, aby zapewnić jak najlepszą komunikację.

Dr Katarzyna Sekścińska z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadziła badanie, z którego wynika, że młodzi dorośli w wieku 18-30 zostali wybrani jako reprezentatywna grupa do dyskusji Europejskiego Kongresu Finansowego na temat finansowania starości.

„Największym zaskoczeniem był fakt, iż połowa osób badanych uważa, że ich emerytura będzie wynosiła ponad 68 proc. ostatniego wynagrodzenia. Tymczasem będzie to ok. 30 proc.” – mówi Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

„A jeśli coś jest trudne, zazwyczaj to od siebie odsuwamy” – komentuje wyniki badania prezes Izby. Poza tym ludzie młodzi mają inne potrzeby, muszą kupić dom czy mieszkanie, samochód, wysłać dzieci do przedszkola.

„To ogromna przestrzeń. Pokazuje, że jeśli instytucje będą miały coś ciekawego do zaoferowania, ludzie będą z tego skorzystać” – przekonuje Małgorzata Rusewicz.

„W zamyśle twórców polskiego systemu emerytalnego chodziło o to, by mieć świadczenia nie tylko w ZUS-ie, ale dodatkowo oszczędzać w różnych instytucjach np. w PPK, które są najtańszym produktem długoterminowego oszczędzania, tańszym u nas niż w krajach zachodnich” – mówi prezes IGTE.

„W wielu instytucjach finansowych pracują osoby po 30. roku życia, które pewne realia znają z domu od swoich dzieci, ale nie przekładają tej wiedzy na język komunikacji z młodymi. Pęd, ruch, w którym żyją osoby przed 30-tką sprawia, że musimy zmienić sposób komunikacji i nadążyć za ich oczekiwaniami” – dodaje Małgorzata Rusewicz.

„Ale im wcześniej będziemy edukować i mówić o tej potrzebie, tym wcześniej ona w głowie zostanie. Najgorzej, jak ktoś zainteresuje się tematem tuż przed 60-tym rokiem życia, bo wtedy za wiele nie da się już zrobić” – mówi prezes IGTE.

Wiedza na temat emerytur i systemu oszczędzania jest dla młodych Polaków priorytetem. Zebrane informacje pomogą w przygotowaniu do przyszłych wydatków.

Towarzystwa Emerytalne wyszły naprzeciw potrzebom młodych Polaków i wzbogaciły ofertę o kursy edukacyjne, wideo i artykuły, a także „Przewodnik emerytalny”, który pomoże w zarządzaniu finansami i przygotowaniu się do przyszłych wydatków.

Według badań, większość młodych Polaków uważa temat emerytury za trudny i nudny, jednak 79 proc. oczekuje edukacji w tym zakresie.

Młodzi odbiorcy nie zawsze znają odpowiednie instrumenty finansowe, takie jak otwarte fundusze emerytalne, PPK, IKZE czy IKE, jednak coraz więcej osób interesuje się tematem oszczędzania na emeryturę po 30 roku życia.

Organizacja, taka jak Izba Pracy, emerytur i ubezpieczeń społecznych, stworzyła kursy edukacyjne, wideo i artykuły, aby pomóc młodym ludziom w zdobyciu wiedzy na temat emerytur i systemu oszczędzania.

Internet oraz media społecznościowe są źródłem darmowej edukacji dla osób w każdym wieku, a #zadbanaprzyszlosc kampania uczy, jak zarządzać finansami i jak przygotować się do przyszłych wydatków.

„To nie są treści, które od razu przełożą się na działania młodych. Zapadają jednak w pamięć. Po 40-tce, kiedy dzisiejsi dwudziestoparolatkowie dorobią się już kredytu mieszkaniowego i samochodu, inwestycje w emeryturę staną się następnym etapem ich działania” – podsumowuje Małgorzata Rusowicz.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM