Polityka i społeczeństwo

MRIT oferuje wykup mieszkań po atrakcyjnych cenach – oświadczenie Waldemara Budy

Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje, że dotychczasowi najemcy lokali objętych programem Mieszkanie Plus mają możliwość przejęcia ich na własność. W razie decyzji o pozostaniu najemcą, wysokość czynszu zostanie zamrożona do końca 2025 roku.

Ponadto Ministerstwo zapewnia, że przejęcie lokalu na własność nie wymaga od najemców dodatkowych nakładów finansowych.

Mieszkania z PRL-u są szczególnie cenione ze względu na swoją historię i atrakcyjną lokalizację. Dlatego też rząd zaproponował wykup mieszkań po bardziej niż preferencyjnych stawkach, które są znacząco niższe od obecnych stawek rynkowych. Aby przykładowo wykupić metr mieszkania w Gdyni, proponujemy stawkę 7,7 tys. zł, zamiast 12 tys. zł, jakie są notowane na rynku – wyjaśnił minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda.

Osoby zainteresowane wykupem mieszkań z PRL-u mają teraz okazję zakupienia swojego wymarzonego lokum po zdecydowanie niższych cenach, niż te, jakie obowiązują na rynku. Jest to doskonała okazja do zakupienia nieruchomości po atrakcyjnej cenie i cieszenia się jej historią i wspaniałymi widokami.

Jeśli chcecie dołączyć do własności w ciągu 25 lat, mamy dla Was udogodnienie. Będziecie mogli skorzystać z dopłat do rat ceny mieszkania. Nie ma żadnego obowiązku przejmowania mieszkań na własność – to wciąż opcja do wyboru. Do końca 2025 roku będziemy trzymać stałe czynsze – powiedział minister.

Fundusz Mieszkań dla Rozwoju oferuje najemcom w 14 lokalizacjach w całym kraju (Radom, Kraków, Świdnik, Zamość, Dębica, Gdynia, Katowice, Nowy Targ, Września, Toruń, Mińsk Mazowiecki, Łowicz, Biała Podlaska i Wałbrzych) możliwość wykupienia mieszkania na własność, za pośrednictwem dwóch rozwiązań.

Jeśli planujesz zakup mieszkania, możesz skorzystać z „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”, który obowiązuje od 1 lipca tego roku. Oferta ta zapewnia atrakcyjne warunki zakupu i wsparcie finansowe w postaci dopłaty. Z kolei jeśli wolisz zawrzeć umowę najmu z dojściem do własności, to możesz skorzystać z 25-letniej oferty wykupu. Dzięki dopłacie różnica między miesięczną opłatą za dojście do własności, a wysokością raty kredytu 2 proc. zostanie zniwelowana.

Pamiętaj jednak, że wzrost miesięcznej opłaty za najem w systemie dojścia do własności, to przede wszystkim efekt inflacji.

Jeśli poszukujesz dostępu do własności, a nie masz innego mieszkania, bezpieczny kredyt 2% może być idealnym rozwiązaniem dla Twojej sytuacji. Dopłata do czynszu obniży Twoje opłaty o około 20%, a łącznie będziesz mógł płacić mniej niż połowę zwykłych opłat. Ponadto cena mieszkania będzie zdecydowanie niższa niż na rynku. W związku z tym, będziesz mógł skorzystać z najbardziej opłacalnych warunków i nabyć mieszkanie.

Korzyści dla najemców w Funduszu Mieszkań dla Rozwoju

Osoby korzystające z mieszkań w Funduszu Mieszkań dla Rozwoju mogą cieszyć się wieloma korzyściami. Do końca 2025 roku czynsze zostaną zamrożone, a kaucja zostanie zwrócona w wysokości jednomiesięcznego czynszu. W związku z tym, najemcy mogą zaoszczędzić nieco ponad 5 tysięcy złotych rocznie. Poza tym, w lipcu tego roku, osoby korzystające z dopłat do czynszu będą mogły ubiegać się o waloryzację tych dopłat, co zapewni pokrycie wszystkich dotychczasowych podwyżek czynszu.

Ze względu na wzrost kosztów zarządzania lokalami, wzrosły też stawki czynszu. Aby zrekompensować to najemcom, już od lipca będą oni mogli składać wnioski o podwyższenie dopłat do czynszu – poinformował Waldemar Buda.

Program „Mieszkanie Plus” zakończy budowę ponad 19,8 tys. lokali mieszkalnych, z których ok. 5 tys. będzie dostępnych na zasadach najmu instytucjonalnego z możliwością dojścia do własności, a pozostałe na preferencyjnych warunkach najmu. Osoby, którym z różnych powodów nie jest dany dostęp do mieszkań na zasadach rynkowych, a jednocześnie nie mają wystarczających dochodów, aby otrzymać lokal socjalny, skorzystają z programu.

Uwzględniając postanowienia art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe, PAP SA nie wprowadza żadnych zmian w treści komunikatów publikowanych w serwisie PAP i dostarcza je w formie otrzymanej od nadawcy. Nadawca jest wyłącznie odpowiedzialny za ich treść.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM