Ludzie i kultura

Odbudowa dawnego blasku: Unijne dofinansowanie renowacji zespołu katedralnego we Fromborku

Dzięki wsparciu finansowemu z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, renowacja Wzgórza Katedralnego w Fromborku dobiegła końca. Bazylika Katedralna pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja Apostoła oraz przylegające do niej obiekty otrzymały swój dawny blask w zamian za koszt, wynoszący ponad 22 mln zł, z czego 18 mln zł stanowiło dofinansowanie.

Wyremontowana katedra wzbogaciła się o elewację, witraże, szklenia okien, kruchtę biskupią oraz system wodno-kanalizacyjny z zbiornikami retencyjnymi na wodę opadową. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wyliczyło, że wszystkie te prace przyczyniły się do odnowienia średniowiecznych polichromii w katedrze.

„Fundusze Europejskie objęły także konserwację historycznego wnętrza świątyni, w tym m.in. prezbiterium, zakrystie, Kaplicy Polskiej i pomieszczenia skarbca. Prace przy tych ostatnich były szczególnie zaskakujące ze względu na odkrytą polichromię gotycką – wyobrażenie anioła z chustą św. Weroniki, ale też tajemnicze znaki na suficie i ścianach” – podaje resort funduszy.

Katedra odnowiona została dzięki wsparciu finansowemu z Funduszy Europejskich. Nowoczesne oświetlenie wnętrza sprawiło, że zyskało ono nową jakość. Dodatkowo, przy pomocy tych funduszy zamontowano systemy sygnalizacyjne, monitorujące oraz wybudowano zbiornik przeciwpożarowy, który zapewnia kompleksową ochronę całego zespołu katedralnego.

Katedra została poddana gruntownej renowacji. Do jej wyposażenia dołączyło nowe oświetlenie, dostarczając niezwykłych wrażeń. Wsparcie finansowe z Funduszy Europejskich pozwoliło na zainstalowanie nowoczesnych systemów sygnalizacyjnych oraz monitorowania, a także budowę zbiornika przeciwpożarowego. Dzięki tym działaniom mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie w otoczeniu pięknej katedry.

Aby umożliwić wjazd na teren dziedzińca, suchą fosę zastąpiono bezpiecznym wjazdem, który ułatwi dojazd tam samochodom straży pożarnej w razie potrzeby. W celu ułatwienia dostępu do obiektu osobom z niepełnosprawnością ruchową, zamontowano bezpieczną windę z odpowiednim pochyleniem.

„Niedostępne dotąd miejsca zapraszają do zwiedzenia – oryginalna więźba dachowa z XV i  XVI w., a także niezwykłe naczynia liturgiczne w odrestaurowanym skarbcu. Z uwagi na ograniczone wejście do wymienionych pomieszczeń powstały ekrany z filmem interaktywnym, aby móc obejrzeć wnętrze nie wchodząc do niego” – informuje ministerstwo.

Modernizacja poddasza Katedry w Fromborku pozwoliła na podwojenie powierzchni zwiedzania. Archidiecezja Warmińska wykonała I etap projektu „Pomnik historii Frombork – zespół katedralny – konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zespołu obronnego i katedralnego (wybranych obiektów) wraz z dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych”, który zakończył się sukcesem.

Konserwacja i modernizacja Katedry w Fromborku wpłynęła na zwiększenie powierzchni zwiedzania. Dzięki projektowi „Pomnik historii Frombork – zespół katedralny – konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zespołu obronnego i katedralnego (wybranych obiektów) wraz z dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych” Archidiecezja Warmińska wprowadziła szereg udogodnień dla zwiedzających.

Góra Katedralna we Fromborku to ważne dziedzictwo kulturowe Polski, które zostało uznane za Pomnik Historii w 1994 roku. Zespół zabytkowych budowli składa się z 15 obiektów, w tym z katedry, zwanej Matką Kościołów w Archidiecezji Warmińskiej. Grobowiec Mikołaja Kopernika, astronoma i kanonia warmińskiego, został ponownie pochowany tam w 2010 roku. Katedra jest także ostatnim spoczynkiem biskupów warmińskich, w tym Marcina Kromera – znamienitego historyka po Długoszu, pisarza renesansowego i dyplomaty.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM