Biznes i finanse

E-faktury w Polsce: Sejm przyjął Krajowy System e-Faktur

Prawie 65 miliardów złotych – taka kwota pojawiła się w 2022 roku w statystykach dotyczących kredytów gotówkowych udzielonych przez polskie banki i SKOK-i. Co ciekawe, dane Biura Informacji Kredytowej wskazują, że najczęściej pojedyncze świadczenia nie przekraczały 50 tysięcy złotych.

Ministerstwo Finansów informuje:

KSeF to szybsza digitalizacja sektora publicznego, która znacząco ułatwi przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej. Polscy przedsiębiorcy będą mogli od 1 stycznia 2022 roku wystawiać e-faktury poprzez KSeF. Obowiązek e-fakturowania zostanie wprowadzony 1 lipca 2024 roku.

KSeF zapewni przedsiębiorcom skuteczną optymalizację procesu fakturowania, obiegu dokumentów oraz systemów fakturowe. Jednorodny standard e-faktur pozwoli na uproszczenie procedury tworzenia i przetwarzania dokumentacji, co z kolei zapewni oszczędność czasu i pieniędzy. Podatnicy będą mieli możliwość dostępu do aktualnych informacji o fakturach, co poprawi ich zarządzanie i efektywność w innych działaniach.

Ustawa przewiduje następujące zmiany w zakresie wystawiania faktur:

• Przesunięcie wejścia w życie ustawy z 1 stycznia 2024 roku na 1 lipca 2024 roku. • Wydłużenie o dodatkowe pół roku terminu na wdrożenie KSeF przez podatników zwolnionych z podatku VAT. KSeF będzie dla nich obowiązkowy od 1 stycznia 2025 roku. • Wystawianie faktur z kas rejestrujących w dotychczasowej formie do 31 grudnia 2024 roku. • Paragon fiskalny z NIP będzie uznawany jak faktura uproszczona do 31 grudnia 2024 roku. • Wyłączenie z KSeF faktur B2C, biletów spełniających funkcję faktury, faktur wystawianych w procedurach OSS i IOSS. • Stosowanie kursu waluty obcej do przeliczenia na PLN od dnia poprzedzającego datę wskazaną w polu P_1 faktury ustrukturyzowanej, przez jeden dodatkowy dzień do przesłania jej do KSeF. • Dopuszczenie wystawiania faktur w trybie offline poza KSeF w okresie awarii. • Doprecyzowanie daty wystawienia oraz innych kwestii ważnych dla procesu wystawiania faktur w trybie offline. • Wystawianie faktur korygujących w okresie awarii i w trybie offline. • Liberalizacja sankcji i ich stosowanie dopiero od 1 stycznia 2025 roku. • Likwidacja not korygujących w KSeF i poza KSeF.

Wprowadzając e-WIS, ustawa zapewnia wyłącznie elektroniczne świadczenie usług wiążących informacji – WIT, WIP, WIA i WIS – poprzez dostosowanie i rozszerzenie istniejących systemów KAS (e-Urząd Skarbowy, Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych – PUESC).

E-WIS umożliwia przedsiębiorcom i pracownikom urzędów skarbowych szybki i sprawny dostęp do ważnych informacji, w tym dotyczących cen, pochodzenia, stawek podatkowych i akcyzy.

Rozwiązania oparte są na wykorzystaniu istniejących narzędzi KAS, co pozwala zachować pełną zgodność z obowiązującymi przepisami i jednocześnie zminimalizować wymagane wdrożenia technologiczne. Dzięki temu przedsiębiorcy nie muszą się martwić o dodatkowe wdrożenia, a dostęp do narzędzi takich jak WIS, WIA, WIT i WIP pozostaje bez zmian.

Elektronizacja obsługi wiążących informacji to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające na sprawne i bezpieczne zarządzanie sprawami bez wychodzenia z domu. Wykorzystanie tej technologii może przynieść przedsiębiorcom oszczędność czasu oraz usprawnić dostęp do informacji podatkowych i celnych, co wzmocni bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

UWAGA: PAP SA publikuje komunikaty w serwisie bez dokonywania jakichkolwiek zmian w ich treści, zgodnie z dostarczonymi materiałami przez nadawcę. Nadawca ponosi odpowiedzialność za treść komunikatu zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM