Biznes i finanse

Astronauci Ax-3 bezpiecznie opuścili Międzynarodową Stację Kosmiczną (MSK), kończąc pierwszą w pełni europejską, komercyjną misję astronautów na MSK

Nowym celem klimatycznym Komisji Europejskiej dla całej UE jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. i zużycia paliw kopalnych o 80 proc. do 2040 roku. Aby osiągnąć ten cel, szeroko wykorzystywane będą technologie małych reaktorów jądrowych (SMR), a pierwszy z nich, rozwijany przez Orlen Synthos Green Energy, może zostać zainstalowany w Polsce jeszcze w tej dekadzie.

12 lutego 2024 roku załoga Axiom Mission 3 (Ax-3) bezpiecznie wylądowała u wybrzeży Florydy na pokładzie statku kosmicznego SpaceX Dragon, dwa dni po odłączeniu się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK) w środę, 7 lutego 2024 roku. Powrót załogi Ax-3 oficjalnie zakończył pierwszą w pełni europejską, komercyjną misję astronautów i trzecią załogową misję Axiom Space na MSK.

Ax-3 crew includes commander Michael López-Alegría from the USA and Spain, pilot Walter Villadei from the Italian Air Force, and mission specialists Alper Gezeravcı from Turkey and Marcus Wandt from Sweden and the European Space Agency (ESA).

„Pomyślny powrót naszych astronautów z misji Ax-3 to coś więcej niż tylko zakończenie misji lotu kosmicznego. To kluczowy moment w komercyjnej eksploracji kosmosu i znaczący kamień milowy dla europejskich działań realizowanych na niskiej orbicie okołoziemskiej – powiedział dyrektor generalny Axiom Space, Michael Suffredini. – Pierwsze trzy komercyjne misje Axiom Space na MSK są świadectwem międzynarodowego postępu w działaniach w kosmosie, z udziałem różnorodnych załóg reprezentujących osiem krajów, a także – po raz pierwszy w przypadku Ax-3 – Europejską Agencję Kosmiczną. Sukces tych misji jest ważnym krokiem w procesie budowania stacji kosmicznej Axiom Station, podkreślając nasze nieustanne wysiłki na rzecz rozszerzenia dostępu do niskiej orbity okołoziemskiej”.

Podczas ich 18-dniowej misji na MSK załoga Ax-3 mieszkała i pracowała na pokładzie orbitującego laboratorium, przeprowadzając ponad 30 różnych eksperymentów i realizując ponad 50 spotkań o szerokim zasięgu.

Dane badawcze zebrane na ziemi przed rozpoczęciem i po zakończeniu misji, a także podczas lotu, pozwolą lepiej zrozumieć fizjologię człowieka na Ziemi i w warunkach mikrograwitacji, otwierając nowe możliwości badawcze w tej dziedzinie.

Ax-3 to dowód na to, że europejska społeczność kosmiczna jest liderem w rozwijającym się sektorze kosmicznym. Załoga i reprezentowane przez nią rządy podejmują odważne kroki w kierunku nowej ery przywództwa na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Ax-3 to pierwsza komercyjna misja kosmiczna, w której uczestniczyli astronauci sponsorowani przez Europejską Agencję Kosmiczną. Alper Gezeravcı stał się pierwszym tureckim astronautą w historii, a Marcus Wandt był pierwszym astronautą ESA, który wziął udział w komercyjnej misji kosmicznej.

Ax-3 jest trzecią misją załogową proponowaną przez Axiom Space, która jest kluczowym krokiem w budowie Axiom Station – pierwszej komercyjnej stacji kosmicznej na świecie.

Axiom Space ma kluczową rolę w umożliwianiu lotów kosmicznych dla szerszej społeczności międzynarodowej, umożliwiając rządom, osobom prywatnym, badaczom, instytucjom akademickim i organizacjom na całym świecie prowadzenie badań naukowych, demonstracji technologii i działań informacyjnych w unikalnym środowisku mikrograwitacji.

Dotychczasowe trzy misje Axiom Space na MSK obejmowały członków załogi z kilku krajów, w tym USA, Hiszpanii, Izraela, Kanady, Arabii Saudyjskiej, Włoch, Turcji i Szwecji, przy wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dodatkowo, w poprzednim roku Axiom Space podpisało protokół ustaleń z ESA i Brytyjską Agencją Kosmiczną w celu zbadania możliwości realizacji przyszłych lotów kosmicznych.

Axiom Space planuje wystrzelić czwartą misję na Międzynarodową Stację Kosmiczną, Axiom Mission 4 (Ax-4), z Centrum Kosmicznego imienia Johna F. Kennedy’ego na Florydzie, nie wcześniej niż w październiku 2024 roku. Więcej informacji na stronie Axiom Space.

Można obejrzeć nagranie z lądowania na stronie: www.axiomspace.com

Axiom Space

Axiom Space jest pionierem w tworzeniu doskonale prosperującego domu w kosmosie, z korzyścią dla ludzi na całym świecie. Jako wiodący dostawca usług w zakresie lotów kosmicznych i twórca infrastruktury kosmicznej dla ludzi, Axiom Space prowadzi kompleksowe misje na Międzynarodową Stację Kosmiczną oraz buduje Axiom Station – pierwszą na świecie komercyjną stację kosmiczną na niskiej orbicie okołoziemskiej. Ta stacja nie tylko umożliwi rozwój ludzkości poza planetą, ale przyniesie także niezliczone korzyści samej Ziemi. Więcej informacji na stronie https://www.axiomspace.com.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM