Biznes i finanse

Skrócenie czasu przygotowania projektów morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – Orsted Offshore Polska na PSEW 2023

Polska energetyka wiatrowa na morzu stanęła przed wyzwaniami podobnymi do tych, z którymi boryka się sektor w Europie. Agata Staniewska-Bolesta, dyrektorka zarządzająca Orsted Offshore Polska, podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku, wyraziła swoje obawy dotyczące zabezpieczenia podzespołów i pozyskania kapitału potrzebnego do realizacji inwestycji oraz o to, aby infrastruktura portowa była przygotowana na czas.

Agata Staniewska-Bolesta twierdzi, że przyszłość energetyki morskiej w Polsce będzie się rozwijać w bardzo szybkim tempie. Obecnie realizowane są projekty o mocy 5,9 GW, a rząd wydał już pozwolenia na kolejne 10 GW. To wskazuje, że morska energetyka wiatrowa ma potencjał, aby stać się w przyszłości głównym źródłem energii w Polsce.

„Orsted wspólnie z PGE realizuje dwa projekty. Baltica 2 będzie oddana do użytku w 2027 roku, w przyszłym roku planujemy rozpocząć fazę budowlaną. Natomiast Baltica 3 będzie oddana do końca roku 2029” – mówiła Agata Staniewska-Bolesta.

Aby skrócić czas potrzebny do realizacji projektów morskich farm wiatrowych, Agata Staniewska-Bolesta zaleca przewidywalność infrastruktury instalacyjnej, szybką dostawę materiałów oraz dostosowane porty. Wymaga to znacznego usprawnienia łańcucha dostaw i opracowania projektów. Dzięki tym działaniom zredukować można czas potrzebny do realizacji projektu, skracając go z ośmiu do kilku lat.

Według Agaty Staniewskiej-Bolesty, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność inwestycji, firmy potrzebują wsparcia w zakresie dostępu do technologii, które usprawnią zarządzanie projektami. Konieczne są także zmiany systemu zarządzania czasem, aby zapewnić wyższy poziom efektywności.

Aby zagwarantować bezpieczeństwo i skuteczność inwestycji, firmy potrzebują nowoczesnych technologii, które usprawnią zarządzanie projektami. Przedsiębiorstwa powinny wprowadzić także zmiany dotyczące systemu zarządzania czasem, aby zapewnić wyższy poziom efektywności. W ten sposób, biznes będzie w stanie szybciej i skuteczniej zrealizować projekty morskich farm wiatrowych.

Orsted Offshore Polska wyraźnie podkreśla znaczenie społeczności lokalnych w tworzeniu farm wiatrowych. Dyrektor zarządzający zaznacza, że każda inwestycja opiera się na wzajemnym szacunku oraz dobrej współpracy z mieszkańcami.

„Instalowanie morskiej energetyki wiatrowej to dla nich powiew nowości niosący pozytywny wpływ. Realizowaliśmy projekty na różnych rynkach i mamy przykłady, choćby z Wielkiej Brytanii, gdzie potrafiliśmy bardzo ożywić lokalne społeczności poprzez wsparcie ich naszą inwestycją” – przekonywała Agata Staniewska-Bolesta.

Orsted Offshore Polska oferuje stabilne źródło dochodu poprzez zatrudnienie, które jest dobrze opłacane i trwa przez dłuższy czas – nawet do 35 lat. W ten sposób zapewniają one nowe miejsca pracy, które są zrównoważone i długotrwałe.

Orsted Offshore Polska zapewnia pracownikom długofalowe i bezpieczne warunki zatrudnienia, płace, które są wysoko wypłacane i szeroki zakres możliwości rozwoju. Dzięki temu pracownicy mają szansę skorzystać z dobrodziejstw pracy na farmie przez okres nawet 35 lat.

„Już dziś mogę przyznać, że mamy bardzo dobrą relację z lokalną społecznością w Choczewie, gdzie jest instalowana część lądowa naszej farmy wiatrowej. Wspólnie z inwestorami zainwestowaliśmy tam w fundusz zrównoważonego rozwoju dla tej społeczności” – tłumaczyła dyrektorka zarządzająca Orsted Offshore Polska. 

Dzięki funduszowi strony wspólnie zarządzają swoimi środkami, aby zrealizować własne potrzeby. Agata Staniewska-Bolesta wyjaśnia, że lokalna społeczność bierze udział w procesie inwestycyjnym i ma realny wpływ na decyzje, które są podejmowane.

Fundusz umożliwia lokalnym społecznościom inwestowanie w swoje potrzeby. Według Agaty Staniewskiej-Bolesty, jest to doskonały sposób na to, abyśmy mogli aktywnie uczestniczyć w tworzeniu inwestycji i wskazywać, jakie są nasze potrzeby, a także jakie są możliwości firm, aby je spełnić.

Pierwsza edycja PSEW 2023 to największa w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej platforma wymiany doświadczeń w dziedzinie energetyki wiatrowej. W jednym miejscu spotka się wielu decydentów, liderów opinii, przedstawicieli samorządów, stowarzyszeń biznesowych, ekologicznych i mediów, aby wspólnie dzielić się wiedzą i doświadczeniem w zakresie branży wiatrowej.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM