Nauka i technologie

Komary jako narzędzie ochrony wirusów podczas zimowania

Naukowcy z Niemiec i Polski odkryli, że popularny w Polsce komar Culex torrentium zimuje w opuszczonych norach lisów i borsuków, wspomagając tym samym przetrwanie na terenie Europy niektórych patogenów.

Szczególnie w późnej wiośnie i lato liczba komarów w naszym otoczeniu gwałtownie wzrasta. Powodem tego jest to, że populacje komarów, które przezimowały, szybko się rozmnażają, a długie i ciepłe dni są sprzyjające dla aktywności tych owadów. Chociaż każdego roku mamy do czynienia z tego typu problemem, niewiele wiemy na temat pospolicie występujących gatunków komarów w Europie. Nowe badania, przeprowadzone przez dr. hab. Łukasza Myczko z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, wykazały, że w nawet w podstawowych informacjach o komarach wciąż istnieją zadziwiające braki.

Naukowcy z Niemiec i Polski, którzy przeprowadzili badania, opublikowali swoje wnioski w czasopiśmie „One Health”. Przedmiotem ich zainteresowania był komar Culex torrentium, który występuje pospolicie na terenie Polski i w całej Europie. Zauważono, że samice tego gatunku są praktycznie niemożliwe do odróżnienia od samic komara brzęczącego Culex pipiens. Natomiast samce tych gatunków łatwo można odróżnić, jednakże nie są one zdolne do zimowania ani nie atakują ludzi.

Naukowcy odkryli, że komary wykorzystują borsucze nory jako naturalne schronienie przed zimnem i dzięki temu mogą pomóc wirusom przetrwać. Badanie, opublikowane w czasopiśmie „Nature Communications”, ujawnia, że wirusy chorobotwórcze, które przyczyniają się do wielu chorób tropikalnych, mogą przetrwać zimy w norach borsuków, ponieważ te zwierzęta wykorzystują je jako schronienie przed zimnem.

Uczeni zbadali, w jaki sposób komary, które przetrwały zimę w norach borsuka, mogą być nosicielami wirusów tropikalnych. Odkryli, że komary często gromadzą się w norach borsuka jako naturalna ochrona przed zimnem. W ten sposób, wirusy tropikalne, które znajdują się w ich organizmach, mogą przetrwać zimę w norach borsuka i być następnie przenoszone do innych populacji komarów.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM