Polityka i społeczeństwo

Polsko-ukraińskie spotkanie ministrów spraw wewnętrznych: współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podejmuje działania mające na celu wsparcie służb mundurowych na Ukrainie. W ramach tych działań 26 czerwca br. w Rzeszowie doszło do spotkania ministrów Mariusza Kamińskiego i Ihora Klymenki, w którym wzięli także udział wiceminister Bartosz Grodecki oraz komendanci Policji, Straży Granicznej oraz Państwowej Straży Pożarnej. Dyskusja dotyczyła m.in. udzielenia wsparcia technicznego ukraińskim służbom mundurowym.

Minister Mariusz Kamiński odnosił się do sobotnich wydarzeń w Rosji. – Widzieliśmy w sobotę przerażające sceny z Rosji, które pokazują, jak wielkie zagrożenie Rosja stanowi nie tylko dla Ukrainy, ale również dla całego regionu i całego świata – powiedział, zaznaczając, że państwo ulega coraz większej demoralizacji.

Minister Mariusz Kamiński zaznaczył, że Polska od pierwszych dni wojny na Ukrainie wspiera ten kraj w walce o wolność. Przekazała ona sprzęt i rozpoczęła dostawy uzbrojenia dla Gwardii Narodowej Ukrainy, brygad szturmowych ukraińskiej Policji i Służby Granicznej. – Mowa o tysiącach karabinów maszynowych i milionach sztuk amunicji, które zapewnią efektywną ochronę wolnym obywatelom Ukrainy i Europy – powiedział MSWiA.

Minister zadeklarował także wsparcie dla osób zaangażowanych w walkę po stronie ukraińskiej. – Dysponujemy specjalnym pociągiem sanitarnym, który będzie odbierał rannych z Lwowa i zawiezie ich do szpitali MSWiA w Polsce. Oprócz tego, wspomożemy naszych ukraińskich partnerów wyposażeniem szpitali w niezbędny sprzęt medyczny – podkreślił.

Minister Ihor Klymenko składa serdeczne podziękowania Polakom za okazaną pomoc. – Od pierwszych dni wojny mieliśmy szczęście otrzymywać wsparcie ze strony narodu polskiego. Chcę z całego serca podziękować polskiemu rządowi, Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji Polski, za bezinteresowną pomoc w Kachowce. Dzięki ich staraniom udało się zapewnić wodę pitną dla tysięcy ludzi mieszkających w tamtych rejonach. Ponadto, udało się też wypompować wodę, która dostała się do domów ludności cywilnej – mówił z wdzięcznością minister.

Jestem głęboko wdzięczny wszystkim służbom i MSWiA za ich wysiłek i zaangażowanie w dbanie o bezpieczeństwo i porządek – powiedział minister Ihor Klymenko.

Podczas spotkania Mariusza Kamińskiego, szefa MSWiA, z ministrem Ihorem Klymenko z Ukrainy, funkcjonariusze polskich służb mundurowych Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej zostali uhonorowani za wsparcie udzielone Ukrainie przez szefa ukraińskiego MSW, który wręczył im odznaczenia państwowe.

W serwisie PAP publikowane są komunikaty bez żadnych zmian w ich treści, w stanie w jakim zostały dostarczone przez nadawcę. Nadawca jest odpowiedzialny za treść komunikatu zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM